Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika znak DK/5553/06 z dnia 08.08.2006 r. (data wpływu 11.08.2006 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania wkładów budowlanych na poczet lokali mieszkalnych wraz z garażami, wniesionych przed oraz po 1 maja 2004 r.
stwierdzam, że stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.
Uzasadnienie
Podatnik - spółdzielnia mieszkaniowa - zawarła w 1997 r. umowę z przedsiębiorstwem budowlanym na realizację inwestycji budowy budynku mieszkalnego wraz z garażami. Zgodnie z umową przedsiębiorstwo budowlane dokonało otwarcia odrębnego inwestycyjnego konta bankowego, na które były wnoszone wkłady budowlane przez nabywców lokali. W umowie figuruje zapis, iż wkłady budowlane wnoszone przez nabywców lokali będą przeznaczone na pokrycie kosztów brutto realizacji przedmiotu umowy. Zasadnicza część wkładów została wpłacona zaliczkowo przez nabywców zgodnie z umową bezpośrednio do przedsiębiorstwa budowlanego w okresie od 1997 roku do dnia 30 kwietnia 2004 r. Budynek do tej pory nie został odebrany i przyjęty do eksploatacji przez Spółdzielnię, natomiast został dopuszczony do użytkowania przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Spółdzielnia wystąpiła do przedsiębiorstwa budowlanego o podanie wykazu kwot wpłaconych na poczet wkładów przez nabywców do 30 kwietnia 2004 r. oraz po 1 maja 2004 r. Niebawem ma nastąpić odebranie inwestycji i z nabywcami mieszkań i garaży zostaną podpisane umowy ustanowienia spółdzielczego własnościowego prawa do lokali i garaży.
Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z faktem, iż spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu nie zostało jeszcze ustanowione, to na podstawie art. 153 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, do podstawy opodatkowania nie wlicza się wkładów wniesionych przed dniem 1 maja 2004 r.. Natomiast kwoty wpłacone po tej dacie należy opodatkować stawką w wysokości 7 % w przypadku lokali mieszkalnych oraz stawką 22% w odniesieniu do garaży. Obowiązek podatkowy powstanie zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 10 ustawy, tj. w momencie ustanowienia spółdzielczego własnościowego prawa do lokali i garaży.
W ocenie tut. Organu stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku jest nieprawidłowe.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - zwanej dalej ustawą VAT - opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
W myśl art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego. Natomiast towarami, w myśl art. 2 pkt 6 ustawy, są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.
Zgodnie z przepisem art. 19 ust. 13 pkt 10 ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części wkładu budowlanego lub mieszkaniowego, nie później jednak niż z chwilą ustanowienia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego lub ustanowienia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, lub przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, lub ustanowienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu, lub wydania albo przeniesienia własności lokalu lub własności domów jednorodzinnych w przypadku czynności:
- ustanowienia na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego lub ustanowienia na rzecz członka spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, lub ustanowienia na rzecz członka odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu, lub przeniesienia własności lokalu w rozumieniu przepisów o spółdzielniach mieszkaniowych,
- przeniesienia na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej własności domu jednorodzinnego w rozumieniu przepisów o spółdzielniach mieszkaniowych.
Natomiast zgodnie z art. 29 ust. 6 cyt. ustawy, w przypadku czynności wymienionych w art. 19 ust. 13 pkt 10, jako kwotę należną, będącą podstawą opodatkowania (obrotem), przyjmuje się wartość należnego wkładu budowlanego albo wkładu mieszkaniowego, pomniejszoną o kwotę podatku należnego.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż nabywcy wnosili wkłady budowlane zarówno przed, jak i po 1 maja 2004 r. W związku z powyższym na mocy przepisu przejściowego tj. art. 153 ust. 1 ustawy, do podstawy opodatkowania, o której mowa w art. 29 ust. 6 i 7, nie wlicza się wartości wkładów i opłat, o których mowa w tym przepisie, oraz części tych wkładów i opłat, wniesionych przed 1 maja 2004 r.
Natomiast w przypadku pozostałych wkładów podlegają one opodatkowaniu: w przypadku lokali mieszkalnych - stawką w wysokości 7% na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy; w przypadku garaży - stawką w wysokości 22 %, na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.
Odnosząc się do momentu powstania obowiązku podatkowego należy natomiast stwierdzić, iż powstaje on najpóźniej w momencie ustanowienia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Zatem w sytuacji gdy wpłaty na poczet wkładu budowlanego były wnoszone do dnia ustanowienia tego prawa, obowiązek podatkowy powstawał z chwilą każdorazowej wpłaty ("otrzymania części wkładu"). W momencie ustanowienia prawa obowiązek podatkowy powstanie jedynie w stosunku do należnego, lecz faktycznie nie wniesionego wkładu.