Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kartuzach działając w oparciu o przepisy:
- art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Tekst jednolity Dz. U. z 2005 Nr 8, poz. 60 z późn. zmianami),
po rozpatrzeniu wniosku Spółki Cywilnej z dnia 06.06.2006 r. (data wpływu do tut. Organu podatkowego 09.06.2006 r.) o udzielenie wyjaśnień co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie możliwości odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury VAT wystawionej na imię i nazwisko jednego ze wspólników z NIP Spółki
stwierdza
że stanowisko przedstawione w tym wniosku nie jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.
UZASADNIENIE
W dniu 09.06.2006 r. Spółka Cywilna, złożyła w tut. Organie podatkowym wniosek w trybie art. 14 a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Tekst jednolity Dz. U. z 2005 Nr 8, poz. 60 z późn. zmianami), o udzielenie wyjaśnień co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika.
W myśl art. 14 a § 1 w/cyt. ustawy, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
Z przedstawionego stanu faktycznego sprawy wynika, że Spółka zakupiła od Urzędu Miasta nieruchomość będącą w dzierżawie wieczystej. Z uwagi na fakt, iż Spółka Cywilna nie może być właścicielem nieruchomości sprzedawca wystawił fakturę na jednego z współwłaścicieli (jednego z udziałowców), tym samym Spółka nie ma prawa do odliczenia podatku od towarów i usług z tytułu dzierżawy nieruchomości służącej jej do wykonywania działalności gospodarczej.
W związku z powstałymi wątpliwościami Spółka zwraca się z prośbą o sprecyzowanie, czy w sytuacji gdyby faktura była wystawiona przez Urząd Miasta na jednego z udziałowców z NIP Spółki dałoby mu to podstawę od odliczenia zapłaconego podatku od towarów i usług.
Zdaniem Wnioskodawcy wystawienie faktury w w/wym. formie uprawnia do możliwości dokonania odliczenia zapłaconego podatku od towarów i usług.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zmianami) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty (art. 2 ust.6 w/cyt. ustawy).
Podatnikami - zgodnie z normą zawartą w art. 15 ust. 1 w/cyt. ustawy - są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Jednocześnie na podstawie ust. 2 w/cyt. artykułu działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności podlegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych, w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Na mocy art. 86 ust. 1 i 2 ustawy o podatku od towarów i usług, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7:
- suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika:
a) z tytułu nabycia towarów i usług,
b) potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego
c) od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisu
- z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4; - w przypadku importu - suma kwot podatku wynikająca z dokumentu celnego;
- zryczałtowany zwrot podatniku, o którym mowa w art. 116 ust. 6;
- kwota podatku należnego od importu usług, kwota podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz kwota podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.
Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, iż możliwość skorzystania przez Podatnika z prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z otrzymanych faktur VAT uzależniona jest od spełnienia warunków określonych w w/cyt. przepisach ustawy o podatku od towarów i usług, jak również przepisach zawartych m. in. w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798). Jednym z warunków jest otrzymanie przez Podatnika oryginału faktury, która stosownie z § 9 ust. 1 w/cyt. rozporządzenia powinna zawierać m. in. imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy, jak również numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 10 i 11. Powyższe warunki można uznać za spełnione tylko w sytuacji, gdy obydwa te elementy zostały prawidłowo zamieszczone na fakturze.
Na podstawie obowiązujących w zakresie podatku od towarów i usług przepisów jednoznacznie można stwierdzić komu (podatnikowi) i w jakich okolicznościach przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Zgodnie z stanem faktycznym przedstawionym w złożonym wniosku wynika, iż faktura VAT wystawiona jest na jednego z udziałowców Spółki Cywilnej - osobę fizyczną. Z uwagi na fakt, iż osoba fizyczna na którą została wystawiona faktura nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług (jest jedynie udziałowcem w Spółce), Spółka Cywilna jako odrębny podatnik podatku od towarów i usług, który nie dokonuje zakupu nie może dokonać odliczenia podatku naliczonego z przedmiotowej faktury VAT wskazującej innego nabywcę.
Jednocześnie wskazać należy, iż wystawienie faktur VAT, w których nabywcą jest osobą fizyczna, natomiast NIP dotyczy Spółki Cywilnej są wystawione niezgodnie z § 9 ust. 1 w/cyt. rozporządzenia i nie mogą stanowić podstawy do obniżenia przez Spółkę kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Mając na uwadze powyższe tut. Organ podatkowy postanowił jak w sentencji.