Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 14.06.2006 r. (data wpływu do tut. Urzędu 19.06.2006 r.), uzupełnionego pismem z dnia 05.09.2006 r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie możliwości wystawiania faktur stwierdzających dokonanie detalicznej sprzedaży paliw na podstawie zapisów w modułach fiskalnych kas rejestrujących z uwzględnieniem udzielonego rabatu potransakcyjnego, w świetle ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT,
stwierdza, że:
stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.
UZASADNIENIE
Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży detalicznej paliw (na własnych stacjach). Część sprzedaży, dokonywanej na rzecz podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, odbywa się w formie bezgotówkowej w systemie kart flotowych. Powyższa sprzedaż jest ewidencjonowana przy zastosowaniu kas rejestrujących, według cen obowiązujących w danym dniu na danej stacji. Rozliczenie kwoty podatku należnego z tytułu dokonanych dostaw odbywa się na podstawie danych zawartych w modułach fiskalnych kas rejestrujących. Następnie, dwa razy w miesiącu, do powyższych transakcji wystawiane są faktury zbiorcze dla konkretnego odbiorcy, uwzględniające sprzedaż na jego rzecz ze wszystkich stacji. Faktury te - na podstawie umów o współpracy handlowej - zawierają rabat potransakcyjny ustalany indywidualnie i stanowiący określony procent od obrotu z danego okresu rozliczeniowego, odnoszący się do konkretnych paragonów fiskalnych.
W związku z powyższym stanem faktycznym Podatnik zwraca się z zapytaniem, czy wyżej opisaną sprzedaż należy udokumentować fakturą wystawioną zgodnie z zapisem zawartym w module fiskalnym kasy rejestrującej, a następnie wystawić fakturę korygującą uwzględniającą udzielony rabat potransakcyjny, czy też Podatnik ma prawo do wystawienia tylko jednej faktury z uwzględnieniem rabatu bez konieczności jej późniejszego korygowania.
Zdaniem Podatnika temat ten regulują przepisy art. 29 ust. 4 ustawy o VAT oraz § 16 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 95, poz. 798), zwanego dalej rozporządzeniem.
Wspomniany przepis art. 29 ust. 4 ustawy o VAT, zdaniem Podatnika, stanowi iż podstawę opodatkowania zmniejszają udokumentowane rabaty bez określenia, że muszą być one dokumentowane fakturą korygującą. Oznacza to, że wystarczającym dla dokumentowania rabatu może być jakikolwiek inny dokument - np. wystawiona faktura VAT.
Brzmienie cytowanych wyżej przepisów wskazuje zatem na sytuację, w której rabat odnosi się do wystawionej uprzednio faktury VAT (wówczas należy wystawić fakturę korygującą), natomiast nie wynika z nich bezpośrednio, czy dopuszczalne jest wystawienie faktury zawierającej udzielony rabat w stosunku do wystawionych uprzednio paragonów fiskalnych.
Zdaniem Podatnika opisane w stanie faktycznym postępowanie jest prawidłowe.
Po przeanalizowaniu zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego oraz stanowiska wnioskodawcy, mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa tut. Organ podatkowy stwierdza, co następuje:
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że część sprzedaży detalicznej Podatnika, dokonywanej na rzecz podmiotów prowadzących działalność gospodarczą w formie bezgotówkowej w systemie kart flotowych, jest ewidencjonowana przy zastosowaniu kas rejestrujących, według cen obowiązujących w danym dniu na danej stacji. Rozliczenie kwoty podatku należnego z tytułu dokonanych dostaw odbywa się na podstawie danych zawartych w module fiskalnym kasy rejestrującej. Następnie, dwa razy w miesiącu, do powyższych transakcji wystawiane są faktury zbiorcze dla konkretnego odbiorcy, uwzględniające sprzedaż na jego rzecz ze wszystkich stacji. Faktury te - na podstawie umów o współpracy handlowej - zawierają rabat potransakcyjny ustalany indywidualnie i stanowiący określony procent od obrotu z danego okresu rozliczeniowego, odnoszący się do konkretnych paragonów fiskalnych.
Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy o VAT podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.
Stosownie do art. 29 ust. 1 ustawy o VAT podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.
W myśl art. 29 ust. 4 ustawy o VAT, obrót zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, a także kwot wynikających z dokonanych korekt faktur.
Wobec powyższego, w przypadku udzielenia rabatu potransakcyjnego, podstawę opodatkowania stanowi obrót z tytułu sprzedaży paliw pomniejszony o kwotę tego rabatu.
Szczegółowe zasady wystawiania faktur VAT zostały określone w wydanym na podstawie delegacji zawartej m.in. w art. 106 ust. 8 pkt 1 ustawy o VAT przywołanym powyżej rozporządzeniu.
W myśl § 16 ust. 1 tego rozporządzenia w przypadku gdy po wystawieniu faktury udzielono rabatów określonych w art. 29 ust. 4 ustawy, podatnik udzielający rabatu wystawia fakturę korygującą.
Biorąc powyższe pod uwagę wystawienie przez Podatnika zbiorczych faktur VAT, na podstawie danych zawartych w modułach fiskalnych kas rejestrujących, z uwzględnieniem udzielonego rabatu potransakcyjnego, jest prawidłowe - Podatnik udzielił bowiem tego rabatu przed wystawieniem faktury pierwotnej.
Jednocześnie tut. Organ zauważa, iż dokonując oceny prawnej przedmiotowego wniosku przyjęto stan faktyczny przedstawiony przez Podatnika. Kwestia ta ma o tyle istotne znaczenie, że przy spełnieniu pewnych warunków zdarzenie gospodarcze polegające na powstaniu roszczenia nabywcy względem sprzedawcy, uzależnionego od wygenerowania pewnego poziomu obrotów (wolumenu zakupów), jest skutkiem dokonania przez nabywcę świadczenia na rzecz sprzedawcy, które podlega opodatkowaniu - tzw. instytucja "premii".
Wówczas to podmiotem zobowiązanym do rozliczenia podatku (należnego) z tego tytułu staje się nabywca.