Na podstawie: art. 14 a - art. 14 d, art. 165 § 1, art. 216 i art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, ... - Interpretacja - USIII/443/VAT/444/95/2006ZK

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 27.11.2006, sygn. USIII/443/VAT/444/95/2006ZK, Urząd Skarbowy Łódź-Polesie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie: art. 14 a - art. 14 d, art. 165 § 1, art. 216 i art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku bez numeru z dnia 27 października 2006 r. (31.10.2006 r. data wpływu do tut. organu) między innymi o interpretację zastosowania przepisów ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie zwolnienia od podatku od towarów i usług sprzedaży budynku przychodni lekarskiej wraz z gruntempodzielam pogląd wyrażony w przedmiotowym wniosku.

W dniu 31 października 2006 r. wpłynęło do tut. organu Pani pismo bez numeru z dnia 27 października 2006 r., dotyczące między innymi interpretacji przepisów ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku od towarów i usług sprzedaży budynku przychodni lekarskiej wraz z gruntem.

W powyższym piśmie przedstawiono następujący stan faktyczny:Od lutego 2003 r. prowadzi Pani działalność gospodarczą - przychodnię lekarską NZOZ. Budynek przychodni jest własnością Pani i męża. Budynek został wybudowany jako budynek warsztatowy w roku 1990, a w okresie od 09.01.2002 r. do 12.02.2003 r. został przebudowany zgodnie z projektem budowlanym nadbudowy budynku usługowego i jego uzgodnionymi zmianami obejmującymi: przebudowę wejścia do budynku wraz z pochylnią dla osób niepełnosprawnych, zmianę przeznaczenia na przychodnię lekarską. Przebudowy budynku dokonano przed rozpoczęciem działalności gospodarczej. Po uzyskaniu pozwolenia dnia 12.02.2003 r. na użytkowanie przychodni lekarskiej rozpoczęła Pani działalność gospodarczą i budynek został wprowadzony do ewidencji środków trwałych i od tej pory amortyzowany. Budynek zbudowany został na gruncie zakupionym przez Panią i męża 30.05.1989 r. i nie był przekazany do działalności gospodarczej. Ponadto nie jest Pani podatnikiem podatku od towarów i usług, wykonuje Pani czynności zwolnione z tego podatku - usługi medyczne oraz od 2005 r. osiąga Pani przychody z najmu lokalu mieszkalnego.

W powyższej sprawie przedstawia Pani następujące stanowisko:
Zdaniem Pani sprzedaż budynku przychodni lekarskiej wraz z gruntem będzie podlegała zwolnieniu z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2. Zgodnie z art. 29 ust. 5 ustawy, w przypadku dostawy budynków trwale z gruntem związanych z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Stosownie do zapisu art. 43 ust. 2 pkt 1 ustawy prze towary używane, o których mowa w ust. 1 pkt. 2 art. 43, rozumie się budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów minęło co najmniej 5 lat. Na podstawie art. 43 ust. 6 ustawy zwolnienia o którym mowa w ust. 1 pkt 2, nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w ust. 2 pkt 1, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik:

1. miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków

2. użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonania czynności opodatkowanych.

Budynek został wybudowany w 1990 roku, a od nakładów poniesionych na ulepszenie budynku nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. W związku z powyższym nie zostały spełnione przesłanki art. 53 ust. 6, w konsekwencji przy sprzedaży budynku przychodni wraz z gruntem przysługuje prawo do zwolnienia wynikające z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz stanu prawnego w powyższym zakresie stwierdzić należy, iż zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro, do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku. Jak wynika z treści ust. 2, do wartości sprzedaży, o której mowa w ust. 1, nie wlicza się odpłatnej dostawy towarów oraz odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku, a także towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczone przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji. Powyższe przepisy zobowiązują podatników do ustalenia, czy dana dostawa jest opodatkowana czy też zwolniona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług w celu określenia kwoty uprawniającej do korzystania ze zwolnienia podmiotowego.

Zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług wynika z art. 5 ustawy i zgodnie z jego treścią opodatkowaniu podlegają między innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W ustawie przewidziano szereg zwolnień przedmiotowych od podatku. Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowali lub ich części, będących przedmiotem najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. W ust. 2 określono, iż przez towary używane rozumie się:

1. budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat;

2. pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.

Jednak zgodnie z treścią art. 43 ust. 6 ustawy, zwolnienia określonego w ust. 1 pkt 2, nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w ust. 2 pkt 1, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik:

1. miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków;

2. użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonania czynności opodatkowanych.

Mając na względzie powyższe stwierdzić należy, iż wyłączenie zastosowania zwolnienia od podatku dostawy budynków, budowli lub ich części jako towarów używanych wystąpi wtedy, gdy podatnik:

1. poniósł wydatki na ulepszenie w wysokości co najmniej 30% wartości początkowej

2. miał prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu wydatków na ulepszenie

3. użytkował te towar przez okres krótszy niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Zatem niespełnienie którejkolwiek z powyższych przesłanek, będzie dawało podstawę do skorzystania z prawa do zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.W przedstawionym przez Panią stanie faktycznym nie wskazuje Pani co prawda, czy wydatki na ulepszenie przekroczyły 30% wartości początkowej budynku przychodni, ale stwierdza, iż nie przysługiwało prawo obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu wydatków na ulepszenie. Ponadto użytkowany budynek przychodni służył wykonywaniu czynności zwolnionych od podatku, a nie czynnościom opodatkowanym.

Dodać również należy, iż zgodnie z art. 29 ust. 5 w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.Zatem uznać należy prezentowane przez Panią w złożonym wniosku stanowisko w powyższej sprawie - za słuszne.
Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Urząd Skarbowy Łódź-Polesie