POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP/443-26/06/O/MW

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 17.10.2006, sygn. PP/443-26/06/O/MW, Urząd Skarbowy w Kluczborku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm. ) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kluczborku uznaje za prawidłowe stanowisko wnioskodawcy przedstawione w piśmie złożonym w Urzędzie Skarbowym w dniu 19.09.2006r., a uzupełnionym pismem z dnia 18.09.2006r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.).

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta, jest obowiązany do udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Stan faktyczny sprawy:

Jednostka wykonuje usługi rozbudowy i remontu budynku domu opieki społecznej (KOBP ex 1130), część robót np. wykonanie instalacji elektrycznej, dostawa i montaż dźwigu towarowego zlecona jest podwykonawcom.

Zapytanie wnioskodawcy:

Czy obniżoną stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 7% na remont i rozbudowę budynku domu opieki społecznej odnosi się również do podwykonawców.

Stanowisko wnioskodawcy:

Podatnik uważa, iż na podstawie poz. 19 i 20 załącznika nr 1 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004r. (Dz.U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) oraz zmian do w/w rozporządzenia z dnia 28.01.2005r. (Dz.U. Nr 17, poz. 150) od 15.02.2005r. stawka podatku od towarów i usług dla wykonawcy i podwykonawców remontów, rozbudowy w domach opieki społecznej wynosi 7%.

Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (...) podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.Stawka podatku od towarów i usług dla dostawy towarów i świadczonych usług - poza wyjątkami wyszczególnionymi w ustawie o podatku od towarów i usług oraz rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 27.04.2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) - zgodnie z przepisem art. 41 ust. 1 w/w ustawy wynosi 22%.

Zgodnie z art. 146 ust 1 pkt 2 lit. "a" ustawy o VAT w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do:robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.

Przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa w art. 146 ust.1 pkt 2 lit. "a" ww ustawy, rozumie się zgodnie z art. 146 ust. 2 ww ustawy - roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.

Obiekty budownictwa mieszkaniowego, zgodnie z art. 2 pkt 12 ustawy o VAT, to budynki mieszkalne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych:- 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne,- 112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, - ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie; budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.

Natomiast zgodnie z § 5 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) stawkę podatku wymienioną w art. 41 ust. 1 ustawy obniża się do wysokości 7% dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 1 do rozporządzenia

Załącznik nr 1 do w/w rozporządzenia jako usługi dla których ma zastosowanie obniżona stawka podatku VAT w wysokości 7% w pozycji 19 wymienia montaż okien i drzwi przez producenta tych towarów, dokonywany w obiektach, o których mowa w poz. 20, oraz w obiektach budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy, zaś w poz. 20 wymienia: budowę, remonty i bieżącą konserwację budynków zbiorowego zamieszkania (PKOB ex1130): 1)domy opieki społecznej, internaty i bursy szkolne, domy studenckie, domy dziecka, domy dla bezdomnych, 2)budynki mieszkalne na terenie koszar, zakładów karnych i poprawczych, aresztów śledczych.

Zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby i usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane wg zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach. Podatnik oświadczył , że wykonywane przez niego usługi to remont i rozbudowa budynku domu opieki społecznej sklasyfikowany jako PKOB ex 1130.

Oznacza to, że jeżeli podatnik wykonuje usługi polegające na remoncie , rozbudowie budynku domu opieki społecznej, klasyfikowane wg PKOB ex 1130 jako "budowa, remont i bieżącą konserwację budynków zbiorowego zamieszkania" i czynność ta zgodnie z klasyfikacjami statystycznymi może być zaliczana do usług - ma zastosowanie obniżona stawka w wysokości 7% zgodnie z załącznikiem nr 1do Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.). Bez znaczenia pozostaje w tej sytuacji fakt korzystania z usług podwykonawców robót. W sprawie będącej przedmiotem wniosku, istotne jest, że o zastosowaniu stawki podatku VAT w wysokości 7% decyduje klasyfikacja budynku, w którym wykonywane są roboty nie zaś to czy wykonywane są one przez wykonawcę czy podwykonawcę tych robót.

W związku z powyższym stanem prawnym, stanowisko Jednostki uznaje się za prawidłowe.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego na dzień wydania postanowinia. Na podstawie art. 14b § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 14a § 4 i 236 § 2 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa na niniejsze postanowienie przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu w terminie 7 dni od daty jego doręczenia. Zażalenie na postanowienie organu podatkowego zgodnie z art. 222 w związku z art. 239 powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.

Urząd Skarbowy w Kluczborku