POSTANOWIENIE - Interpretacja - 1442/TP/448-2721/MZ/06

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 07.11.2006, sygn. 1442/TP/448-2721/MZ/06, Urząd Skarbowy w Wołominie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE


Na podstawie art. 14a, art. 14b § 1 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity: Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm. ), w odpowiedzi na wniosek z dnia 03.10.2006r. w sprawie zasad opodatkowania podatkiem od towarów i usług świadczonych usług transportowych towarów na rzecz kontrahenta z Litwy, który podaje dla tej czynności numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego tj. Litwy , Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wołominie


postanawia


uznać stanowisko Spółki za prawidłowe.


UZASADNIENIE


1.Stan faktyczny podany we wniosku jest następujący:

Spółka cywilna prowadzi działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług transportu krajowego,międzynarodowego oraz spedycji. Jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług , a także zarejestrowanym podatnikiem VAT UE.

Spółka między innymi wykonuje usługi przewozu towarów dla kontrahenta z Litwy, który podaje numer, pod którym jest zidentyfikowany dla potrzeb VAT na terytorium Litwy. Towar jest załadowywany w Polsce i przewożony na Litwę, a tam zostaje przeładowany na inny środek transportu i przez kolejnego przewoźnika jest dostarczany do Rosji. Z dokumentu CMR wynika, że towar jest nadawany w Polsce, a miejscem przeznaczenia jest Rosja. Spółka wykonuje usługę tylko na trasie Polska-Litwa na zlecenie litewskiego kontrahenta.

Pytanie podatnika :

Czy w opisanej sytuacji Spółka ma traktować wykonaną usługę transportową towaru jako:wewnątrzwspólnotową usługę transportu towarów i uznać jako nie podlegającą opodatkowaniu VAT ,międzynarodową usługę transportu towarów i w części opodatkowaną ( kilometry przejechane na terytorium Polski ) stawką 0%?

2.Stanowisko wnioskodawcy co do oceny stanu faktycznego:

W Państwa ocenie zgodnie z art. 28 ust. 1 oraz ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) wykonywane usługi traktowane są jako wewnątrzwspólnotowa usługa transportu towarów nie podlegającą podatkowi od towarów i usług w kraju i wykazywana jest w deklaracji VAT-7 w pozycji 21 ( dostawa towarów oraz świadczenie usług, poza terytorium kraju).

3.Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym.

Odnośnie ww. zapytania Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wołominie wyjaśnia co następuje :

Transport towarów dokonywany między różnymi krajami Unii, w tym również z Polski do innego kraju członkowskiego i odwrotnie, określany jest w ustawie o VAT jako wewnątrzwspólnotowa usługa transportowa. W przypadku świadczenia usług transportowych, zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 27 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), miejscem świadczenia ( przesądzającym o zasadach na jakich usługa podlega opodatkowaniu ) jest miejsce, gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości.

Ta sama zasada obowiązuje również dla usług pomocniczych do ww. usług transportowych, takich jak: załadunek, rozładunek, przeładunek, itp. Jeżeli usługi te będą związane bezpośrednio z wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów.
Oznacza to, że w sytuacji gdy świadczącym usługę wewnątrzwspólnotowego transportu towarów będzie podmiot polski, zaś usługobiorcą-kontrahent z innego kraju Unii, który zidentyfikuje się jako podatnik podatku od wartości dodanej ( poda polskiemu podatnikowi VAT swój numer identyfikacyjny nadany mu przez organ podatkowy w kraju Unii), to podatnikiem z tytułu wykonanej usługi będzie usługobiorca-podatnik unijny. Będzie on zobowiązany do samoobliczenia podatku w kraju, w którym nadano mu numer identyfikacyjny, jakim posłużył się w powyższej transakcji.

Biorąc powyższe pod uwagę, w sytuacji gdy wewnątrzwspólnotowa usługa transportowa opodatkowana będzie przez podatnika z innego kraju członkowskiego, to polski usługodawca w wystawionej fakturze nie wykaże sprzedaży opodatkowanej, lecz adnotację NP ( niepodlegające opodatkowaniu).

Wobec powyższego nie będą miały zastosowania przepisy art. 83 ust. 1 pkt 23 i ust. 3 ustawy o VAT, które mówią o usługach transportu międzynarodowego ( poza terytorium Wspólnoty).

Natomiast zgodnie z objaśnieniami do deklaracji dla podatku od towarów i usług zawartych w rozporządzeniu Ministerstwa Finansów z dnia 19 września 2005 roku w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług, które weszło w życie z dniem 4 października 2005 roku w/cyt. usługi transportowe polski podatnik wykazuje w części "C" deklaracji VAT-7 w rubryce 21 " dostawa towarów oraz świadczenia usług, poza terytorium kraju", którą w objaśnieniach Minister Finansów opisał następująco: " w poz. 21 wykazuje się dostawę towarów oraz świadczenie usług poza terytorium kraju, w stosunku do których przysługuje podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, o którym mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy VAT, lub prawo do zwrotu kwoty podatku naliczonego, o którym mowa w art. 87 ust. 5 ustawy.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wołominie mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny uznał, że wnioskodawca zgodnie z art. 28 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług prawidłowo postępuje w sytuacji, w której nabywca usługi ( z Litwy ) poda dla tej czynności świadczącemu wewnątrzwspólnotową usługę transportu towarów numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku VAT lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym, niż terytorium państwa rozpoczęcia transportu, wówczas miejscem świadczenia usługi jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy numer ( Litwa ).

Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego postanowił jak w sentencji.

Urząd Skarbowy w Wołominie