Urząd Gminy wystąpił z zapytaniem kto powinien odprowadzać podatek VAT od czynszu dzierżawnego obwodów łowieckich, płaconego przez koła łowieckie na ... - Interpretacja - DPE-P/4430-11/06

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 29.09.2006, sygn. DPE-P/4430-11/06, Drugi Urząd Skarbowy w Kaliszu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Urząd Gminy wystąpił z zapytaniem kto powinien odprowadzać podatek VAT od czynszu dzierżawnego obwodów łowieckich, płaconego przez koła łowieckie na konto wydzierżawiających, którymi są Starostwo Powiatowe dla obwodów polnych i Nadleśnictwo Lasów Państwowych dla obwodów leśnych. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że kwoty otrzymane z tytułu czynszu wydzierżawiający rozliczają pomiędzy gminy, na terenie których położony jest dany obwód łowiecki i przekazują każdej z gmin należną jej część tego czynszu.Urząd Gminy stoi na stanowisku, iż podatek VAT od ww. czynszu winien odprowadzać wydzierżawiający, przekazując gminie należność pomniejszoną o ten podatek.

Odpowiadając na zapytanie dotyczące powyższej sprawy, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kaliszu uprzejmie wyjaśnia:Stosownie do treści art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.Poprzez dostawę towarów, zgodnie z art. 7 ust. 1 ww. ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, przy czym towarami, zgodnie z art. 2 pkt 6, są rzeczy ruchome jak również wszelkie postacie energii, budynki, budowle lub ich części będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienionew klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. W myśl art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, (...).Zgodnie z art. 15 ust. 1 powołanej ustawy o VAT podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Zatem, w świetle powołanych przepisów, odpłatna dzierżawa gruntów na rzecz kół łowieckich stanowi usługę w rozumieniu art. 8 ustawy o VAT, podlegającą opodatkowaniu tym podatkiem. Podatnikiem z tytułu poboru opłat za czynsz dzierżawny jest podmiot wykonujący te czynności, a więc w omawianym przypadku będzie to Starostwo Powiatowe i Nadleśnictwo Lasów Państwowych. W związku z powyższym gminy, jako jednostki samorządu terytorialnego, z którymi wydzierżawiający rozliczają należną im część czynszu, nie mogą występować w roli podatników w tym zakresie.

Stosownie do swojej właściwości, tutejszy Organ ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, natomiast nie jest organem kompetentnym do wypowiadania się w poruszonych we wniosku sprawach dotyczących sposobu rozliczania dochodów z gminą, które to kwestie reguluje Ustawa z dnia 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (Dz.U. Nr 203, poz. 1966 ze zm.).Na tle przedstawionego stanu faktycznego i prawnego stanowisko Wnioskodawcy, iż podatek VAT od czynszu dzierżawnego obwodów łowieckich powinien odprowadzać wydzierżawiający, należy uznać za właściwe.

Powyższej interpretacji udzielono wg stanu prawnego na dzień jej wydania i w oparciu o przedstawiony w zapytaniu stan faktyczny. W przypadku zmiany - po jej udzieleniu - przepisów prawa w omawianym zakresie lub okoliczności stanu faktycznego interpretacja ta nie będzie mieć zastosowania.

Drugi Urząd Skarbowy w Kaliszu