Temat interpretacji
P O S T A N O W I E N I E
Na podstawie:art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60 ze zm.), art. 8 ust. oraz art. 113 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 z 2004 r., poz. 535 ze zm.) zwanej dalej ustawą o VAT,organ podatkowy udziela interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług w Pani indywidualnej sprawie przedstawionej we wniosku z dnia 06.06.2006 r. oceniając stanowisko Pani jako prawidłowe.
U Z A S A D N I E N I E
Dnia 08.06.2006 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kole wszczął postępowanie podatkowe w trybie art. 165 § 1 i § 3 ww. ustawy Ordynacja podatkowa.Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że posiada Pani uprawnienia (certyfikat) do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Świadczy Pani usługi w ramach biura rachunkowego polegające na prowadzeniu podatkowych ksiąg przychodów i rozchodów oraz innych ewidencji, na podstawie których sporządzane są deklaracje podatkowe PIT-5 i VAT-7.Nadmienia Pani, że nie zajmuje się sporządzaniem deklaracji podatkowych i nie udziela pomocy w tym zakresie innym osobom nieprowadzącym działalności gospodarczej i prowadzącym działalność gospodarczą, którym nie prowadzi Pani ewidencji i ksiąg. Nie jest pani również doradcą podatkowym wpisanym na listę doradców.Zmiana ustawy o doradztwie podatkowym (Dz. U. Nr 10, poz. 66 z 16 grudnia 2004 r.) i różną jej interpretacją zrodziła u Pani wątpliwości, czy usługi księgowe, które świadczy w niewielkim zakresie tylko osobom prowadzącym działalność gospodarczą są czynnością doradztwa podatkowego. Usługi świadczone przez Panią zostały sklasyfikowane do grupy PKWiU 74.12.20-00-00.
Na tle powyższych okoliczności faktycznych formułuje Pani własne stanowisko, z którego wynika, że Urząd Statystyczny w Łodzi sklasyfikował wykonywane przez Panią czynności w grupie PKWiU 74.12.20-00-00 więc może Pani korzystać ze zwolnienia podmiotowego w podatku od towarów i usług. Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie wymienione w sentencji postanowienia normy prawa podatkowego.Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska podatnika, uzasadnionej w sposób następujący:Zgodnie z art.113 ust.1 ustawy o VAT zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku. Wartość sprzedaży opodatkowanej, o której mowa wyżej, uprawniającej do zwolnienia określono w bieżącym roku w kwocie 39.200 zł.W świetle art. 8 ust. 3 ustawy o VAT, usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji z wyjątkiem usług elektronicznych. Ponieważ świadczone przez Panią usługi księgowe Urząd Statystyczny w Łodzi sklasyfikował w grupowaniu PKWiU 74.12.20-00-00 tj. "Usługi w zakresie księgowości z wyłączeniem deklaracji podatkowych", zatem ma Pani prawo do korzystania ze zwolnienia podmiotowego w podatku od towarów i usług określonego w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT. Przedmiotowa interpretacja jest aktualna według stanu prawnego na dzień jej dokonywania i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez Panią.Naczelnik Urzędu Skarbowego nie informuje o zmianie stanu prawnego.Do czasu zmiany lub uchylenia przedmiotowa interpretacja nie jest wiążąca dla Pani, wiąże natomiast tut. organ podatkowy i właściwy miejscowo organ kontroli skarbowej.