P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - US40/VAT/443-48/2006/MJ

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 13.01.2006, sygn. US40/VAT/443-48/2006/MJ, Urząd Skarbowy Warszawa-Wola

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art.14a § 1, 3, 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005r Nr 8 poz.60z późn. zm.), art. 86 ust. 3, art. 86 ust. 4, art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r nr 54 poz.535 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 21.12.2005r (wpłynęło 28.12.2005r) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego /podatku od towarów i usług/, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola postanowiłuznać stanowisko wnioskodawcy - w części dotyczącej obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur zakupu paliwa do samochodów osobowych wykorzystywanych do jazd demonstracyjnych - za nieprawidłowe.


U Z A S A D N I E N I E


W dniu 28.12.2005r Strona złożyła wniosek z dnia 21.12.2005r w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu zastosowania przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług.
Z przedmiotowego wniosku wynika:
Stan faktyczny
Wnioskodawca jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Głównym przedmiotem prowadzonej działalności gospodarczej jest odsprzedaż pojazdów (w tym samochodów osobowych) oraz wynajem tych samochodów. Spółka posiada kilka samochodów osobowych wykorzystywanych do jazd demonstracyjnych oraz samochodów osobowych wynajmowanych klientom. Samochody powyższe są napędzane olejem napędowym, gazem oraz paliwem silnikowym. Spółka także uzupełnia zbiorniki paliwa paliwem silnikowym lub olejem napędowym lub gazem we wszystkich samochodach (w tym samochodach osobowych), które zakupiła w celu dalszej odsprzedaży.
Zapytanie
Czy zgodnie z znowelizowanym art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług, spółka ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur zakupu paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych wykorzystywanych do jazd demonstracyjnych?
Stanowisko wnioskodawcy
Zdaniem wnioskodawcy - Spółce będzie przysługiwało odliczenie podatku od paliwa wykorzystywanego do samochodów osobowych wykorzystywanych do jazd demonstracyjnych.

Działając na podstawie przepisu art. 14a § 1, 3 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Wola rozpatrzył przedmiotowy wniosek i postanowił uznać stanowisko wnioskodawcy - dotyczące obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur zakupu paliwa do samochodów osobowych wykorzystywanych do jazd demonstracyjnych - za nieprawidłowe.
Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy
Przepis art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług stanowi, iż obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do samochodów osobowych i innych pojazdów wymienionych w art. 86 ust. 3 ww. ustawy (pojazdy samochodowe o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony). Zakaz odliczenia podatku od paliwa, o którym mowa w art. 88 ust.1 pkt 3, nie odnosi się do paliwa wykorzystywanego do:
1)pojazdów samochodowych mających jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunku ścianą lub trwałą przegrodą, klasyfikowanych na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van;
2)pojazdów samochodowych mających więcej niż jeden rząd siedzeń, które oddzielone są od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą i u których długość części przeznaczonej do przewozu ładunków, mierzona po podłodze od najdalej wysuniętego punktu podłogi pozwalającego postawić pionową ścianę lub trwałą przegrodę pomiędzy podłogą a sufitem do tylnej krawędzi podłogi, przekracza 50% długości pojazdu; dla obliczenia proporcji, o której mowa w zdaniu poprzednim, długość pojazdu stanowi odległość pomiędzy dolną krawędzią przedniej szyby pojazdu a tylną krawędzią podłogi części pojazdu przeznaczonej do przewozu ładunków mierzona w linii poziomej wzdłuż pojazdu pomiędzy dolną krawędzią przedniej szyby pojazdu a punktem wyprowadzonym w pionie od tylnej krawędzi podłogi części pojazdu przeznaczonej do przewozu ładunków;
3)pojazdów samochodowych, które mają otwartą część przeznaczoną do przewozu ładunków;
4)pojazdów samochodowych, które posiadają kabinę kierowcy i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu;
5)pojazdów samochodowych będących pojazdami specjalnymi w rozumieniu przepisów prawa o ruchu drogowym o przeznaczeniach wymienionych w załączniku nr 9 do ustawy;
6)pojazdów samochodowych konstrukcyjnie przeznaczonych do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą - jeżeli z dokumentów wydanych na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym wynika takie przeznaczenie;
7)przypadków, gdy przedmiotem działalności podatnika jest:
a)odsprzedaż tych samochodów (pojazdów) lub
b)oddanie w odpłatne używanie tych samochodów na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze, i te samochody są przez podatnika przeznaczone wyłącznie do wykorzystywania na te cele przez okres krótszy niż sześć miesięcy.
Oznacza to zatem, że podatnikowi nie będzie przysługiwało prawo odliczenia podatku od paliwa wykorzystywanego do samochodów osobowych, które nie spełniają warunków wymienionych w art. 86 ust. 4.
Tak więc Spółka nabywając samochody osobowe (inne niż wymienione w art.86 ust. 4 pkt 1-6) przeznaczone na cele demonstracyjne nie spełnia warunku określonego w art. 86 ust. 4 pkt 7. Przepis ten dotyczy bowiem wyłącznie samochodów osobowych nabywanych w celu dalszej odsprzedaży lub samochodów osobowych, które są oddane w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze, o ile samochody te są wykorzystywane na powyższe cele przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy.
Mając na uwadze powyższe przepisy, po przeanalizowaniu stanu faktycznego w przedmiotowej sprawie, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola stoi na stanowisku, iż Spółce nie będzie przysługiwało prawo odliczenia podatku od paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych przeznaczonych do jazd demonstracyjnych o ile samochody te nie spełniają warunków określonych w art. 86 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług.
Jednocześnie informuje się Stronę, iż przedmiotowy wniosek - w części dotyczącej obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur zakupu paliwa do samochodów osobowych wynajmowanych klientom oraz samochodów osobowych które Spółka zakupiła w celu dalszej odsprzedaży a także innych pojazdów wymienionych w art. 86 ust. 4 pkt 1-6 - zostanie rozpatrzony w drodze odrębnego postanowienia.

Urząd Skarbowy Warszawa-Wola