Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że postanowieniem Sądu "X" dotyczącym egzekucji z nieruchomości przysądzone zostały działki gru... - Interpretacja - PP-443/20/06

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 02.08.2006, sygn. PP-443/20/06, Urząd Skarbowy w Wodzisławiu Śląskim

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że postanowieniem Sądu "X" dotyczącym egzekucji z nieruchomości przysądzone zostały działki gruntu stanowiącego własność Gminy "Y" w użytkowanie wieczyste oraz stanowiące odrębną nieruchomość budynki na rzecz małżonków do ich małżeńskiej ustawowej wspólności majątkowej. Jeden z małżonków prowadzi na własny rachunek działalność gospodarczą z wykorzystaniem przedmiotowej nieruchomości, żądając jednocześnie od Urzędu Miasta "Y" wystawienia faktury VAT dotyczącej opłaty rocznej z tytułu nabycia użytkowania wieczystego gruntu wyłącznie na jego osobę.

Zdaniem wnioskującej strony, żądana faktura VAT winna zostać wystawiona zgodnie z postanowieniem Sądu "X" na rzecz małżonków, którym przysądzono przedmiotową nieruchomość w użytkowanie wieczyste, ponieważ stosownie do art. 238 Kodeksu Cywilnego opłatę roczną z tytułu użytkowania wieczystego przez czas trwania swego prawa uiszcza wieczysty użytkownik. W tym przypadku wieczystymi użytkownikami jest zgodnie z postanowieniem Sądu "X" - małżeństwo, a nie jeden z małżonków prowadzący działalność gospodarczą.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wodzisławiu Śląskim odpowiadając na zapytanie podatnika, wyjaśnia:

Regulacje dotyczące wystawiania przez podatników faktur VAT zawarte zostały w art. 106 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.) oraz w przepisach wykonawczych do tej ustawy, tj. w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2005r. Nr 95, poz. 798 ze zm.).

W myśl art. 106 ust. 1 cytowanej ustawy podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawiać fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 tego artykułu oraz z zastrzeżeniem art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16 tej ustawy.

Stosownie do § 9 ust. 1 pkt 1 rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług, faktura VAT stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać co najmniej imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy.

Skoro przedmiotową nieruchomość przysądzono w użytkowanie wieczyste na rzecz obojga małżonków do ich ustawowej małżeńskiej wspólności majątkowej, nabywcą na rzecz którego winna zostać wystawiona faktura VAT jest małżeństwo. Opłatę roczną z tytułu użytkowania wieczystego przez czas trwania swego prawa uiszcza wieczysty użytkownik. W tym przypadku użytkownikiem jest małżeństwo i to ono uiszcza ww. opłatę roczną, dlatego też faktura VAT winna być wystawiona na małżeństwo tj. użytkownika wieczystego określonego postanowieniem Sądu "X".

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu sprawy przedstawionego przez wnioskodawcę w przedłożonym materiale oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.

Urząd Skarbowy w Wodzisławiu Śląskim