Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm. ) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Głubczycach uznaje za nieprawidłowe stanowisko wnioskodawcy przedstawione w piśmie złożonym w tut. Urzędzie Skarbowym w dniu - data wpływu 05.06.2006r. (data pisma 30.05.2006r.), Nr WGN.7145/25/06 w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.).
UZASADNIENIE
Zgodnie z art. 14a § 1 i § 4 ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta, jest obowiązany do udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
Stan faktyczny sprawy:
Podatnik wynajmuje lokal użytkowy będący towarem używanym, w którym najemca przeprowadził na własny koszt remont przekraczający 30% wartości początkowej tego lokalu. Podatnik nie ponosił nakładów na remont przedmiotowego lokalu. Budynek mieszkalno - usługowy, w którym znajduje się lokal wybudowany został w okresie przedwojennym i był zwolniony od podatku VAT. Podatnik jest właścicielem lokalu. Lokal był oddany w najem w dniu 06 marca 2003r. jako lokal użytkowy, na przystosowanie go na lokal mieszkalny. Najemca do końca 2004r. przystosował go do zamieszkania i obecnie złożył wniosek o kupno.
Zapytanie wnioskodawcy:
Czy przedmiotowy lokal można uznać jako towar używany i zwolnić z podatku VAT, czy też obciążyć podatkiem?
Stanowisko wnioskodawcy:
W mojej ocenie w trakcie użytkowania przedmiotowego lokalu poniesiono wydatki na jego ulepszenie. Wysokość tych wydatków przekracza 30% wartości, które zostaną zaliczone przez Podatnika na poczet ceny. Ma tu więc zastosowanie art.43 ust.6 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług i sprzedaż tego lokalu nie podlega zwolnieniu z podatku VAT.
Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy:Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54 poz. 535 ze zm.), zwalnia się od podatku: dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Art. 43 ust. 2 ww ustawy stanowi, że przez towary używane, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się: 1)budynku i budowle lub ich części-jeżeli do końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat; 2)pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.Natomiast zgodnie z zapisem art. 43 ust. 6 ww .ustawy o VAT zwolnienia o którym mowa w ust. 1 pkt 2, nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w ust. 2 pkt 1, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik: 1)miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków 2)użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatnik posiada budynek od czasów przedwojennych w związku z tym nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, ponadto nakłady poniesione na remont wynajmowanego lokalu przekroczyły wprawdzie 30% jego wartości początkowej , jednakże były to nakłady poniesione przez najemcę, zatem Podatnik jako podatnik VAT nie miał prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków. Ograniczenia wynikające z cytowanego wyżej art. 43 ust. 6 w przedmiotowej sprawie nie będą miały więc zastosowania..
Mając powyższe na uwadze dostawa przedmiotowego lokalu będzie zwolniona od podatku VAT ponieważ :
- lokal będący przedmiotem dostawy jest towarem używanym, - Podatnikowi nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy jego nabyciu, oraz podatku naliczonego od wydatków poniesionych przez najemcę na remont lokalu.Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia. Na podstawie art. 14b § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.
POUCZENIE
Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 14a § 4 i 236 § 2 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu w terminie 7 dni od daty jego doręczenia. Zażalenie na postanowienie organu podatkowego zgodnie z art. 222 w związku z art. 239 powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.