Temat interpretacji
P O S T A N O W I E N I E
Na podstawie art. 216, art 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 02.03.2006r. (data wpływu do Urzędu 20.03.2006r.) w sprawie wydania pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga
- stwierdza, że stanowisko wyrażone we wniosku jest nieprawidłowe
Wnioskiem z dnia 02.03.2006r. Spółka wystąpiła o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w kwestii opodatkowania podatkiem od towarów i usług organizacji przyjęcia dla kontrahenta z Wielkiej Brytanii.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka planuje organizację przyjęcia, mającego charakter reklamowo - promocyjny, dla podatnika (osoby prawnej) mającego siedzibę w Wielkiej Brytanii. Celem przyjęcia będzie promowanie oferty programowej, rozpowszechnianego przez tego kontrahenta na polskim rynku, zagranicznego kanału telewizyjnego. Dla tej czynności Strona podała symbol Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług - 55.30.11-00.00 - usługi gastronomiczne w restauracji. Zdaniem wnioskodawcy, zgodnie z art. 27 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54, poz. 535 ze zm.) oraz orzeczeniem TS z dnia 17.11.1993r. oznaczonym sygnaturą C-68/92, miejscem świadczenia usługi polegającej na zorganizowaniu dla podatnika z Wielkiej Brytanii, przyjęcia mającego na celu promowanie oferty programowej zagranicznego kanału telewizyjnego, jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę tzn. Wielka Brytania, ponieważ czynność tę można zaliczyć do usług reklamy wymienionych w art. 27 ust. 4 pkt 2 ww. ustawy.
W związku z przedstawionym stanem faktycznym Naczelnik Urzędu stwierdza, że stanowisko podatnika jest nieprawidłowe i jednocześnie wyjaśnia : Zgodnie z art. 8 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie posiadającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów.
Ogólne zasady określające miejsce świadczenia przy świadczeniu usług reguluje art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa o VAT) który mówi, że w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku baraku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28.
Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że Spółka ma zamiar wykonać czynność oznaczoną w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług symbolem 55.30.11-00.00. - usługa gastronomiczna w restauracji. Charakter usługi nie ulegnie zmianie poprzez fakt, że w czasie przyjęcia będzie promowana oferta programowa zagranicznego kanału telewizyjnego, którego rozpowszechnianiem na polskim rynku zajmuje się kontrahent z Wielkiej Brytanii. Dla usług gastronomicznych miejsce świadczenia określa się na zasadach ogólnych, tzn. w miejscu gdzie świadczący usługę posiada siedzibę lub stałe miejsce prowadzenia działalności. Tym samym przedmiotowa usługa podlega opodatkowaniu w Polsce.
Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień zaistnienia zdarzenia i nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia - zgodnie z art. 14B § 1 i 2 ww. ustawy Ordynacja podatkowa.