Temat interpretacji
Stan faktyczny:
Podatnik jest producentem stalowych ościeżnic drzwiowych, drzwi stalowych i bram garażowych. W celu rozszerzenia asortymentu nawiązał on współpracę handlową z firmą zajmującą się produkcją podobnego asortymentu. Spółka rozpoczęła ponadto produkcję i montaż balustrad.
Stanowisko Wnioskodawcy:
Zdaniem Wnioskodawcy, wykonywanie usług na rzecz budownictwa mieszkaniowego, niezależnie od tego, czy firma jest jednocześnie producentem materiałów budowlanych i usługę wykonuje kompleksowo, jak budowa domu od podstaw, czy częściowo - montaż poszczególnych elementów, ma prawo do stosowania obniżonej stawki podatku od towarów i usług w wysokości 7 %.
Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy:
Zgodnie z art. 5 ust. 1 Ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm. ), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają min. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
W myśl przepisu art. 146 ust. 1 pkt. 2 lit a i b Ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. z 2004r. Nr 54, poz. 535 ze zm. ) w okresie od przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007r. stosuje się stawkę w wysokości 7 % w odniesieniu do :
- robót budowlano montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą
- obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych.
Przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.
Obiektami budownictwa mieszkaniowego, zgodnie z art. 2 pkt 12 w/w ustawy, są natomiast jedynie obiekty wymienione w PKOB: 111 (budynki mieszkalne jednorodzinne), 112 (budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe) i ex 113 (budynki zbiorowego zamieszkania) wyłącznie w zakresie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie kurie, rezydencje biskupie i rezydencje Prezydenta RP.
Do robót montażowych wykonywanych w obiektach budownictwa mieszkaniowego, zgodnie z przepisami przejściowymi ustawy z dnia 11 marca 2004r. właściwą stawką podatku VAT jest stawka w wysokości 7 %. Stawka w wysokości 7 % ma zastosowanie do robót w obiektach budownictwa mieszkaniowego w okresie od dnia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, a więc od dnia 1 maja 2004r. do dnia 31 grudnia 2007r.
Minister Finansów Rozporządzeniem z dnia 28 stycznia 2005r. ( Dz. U. z 31.01.2005r. nr 17, poz. 150 ), zmieniającym rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, obniżył stawkę podatkową do 7 % również w przypadku montażu okien i drzwi przez producenta tych towarów w obiektach budownictwa mieszkaniowego. Stawka podatkowa w wysokości 7 % dla montażu okien i drzwi przez producenta tych towarów w obiektach budownictwa mieszkaniowego obowiązuje od dnia 14.02.2005r.
W związku z powyższym, właściwą stawką podatkową w przypadku wykonywania usług budowlano-montażowych w zakresie montażu drzwi i balustrad własnej produkcji, jak również innych firm, w budownictwie mieszkaniowym jest stawka podatku od towarów i usług w wysokości 7 %.
Opodatkowanie usługi jako całości ( wraz z materiałami ) i zastosowanie jednej stawki VAT obowiązującej dla świadczonej usługi uwarunkowane jest zakresem prowadzonej działalności gospodarczej oraz przedmiotem umowy zawartej z klientem. Jeżeli uzgodniona w niej cena dotyczy całości wykonanej usługi bez względu na jej poszczególne elementy ( materiały, robocizna, transport, zużyta energia, narzędzia itp.) to do całego zakresu robót należy stosować jednolitą stawkę podatku. W takim przypadku należy wystawić jedną fakturę VAT i w jednej pozycji wpisać pełną wartość wynikającą z umowy ( kosztorysu ). Wystawiona faktura powinna zawierać określenia zakresu robót budowlanych, a ponadto wskazanie, z jakim obiektem są one związane.