Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 12.10.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 14.10.2005 r.), uzupełnionego pismem z dnia 12.12.2005 r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie powstania obowiązku podatkowego przy świadczeniu usługi pośrednictwa komercyjnego sklasyfikowanej w grupowaniu PKWiU o symbolu 74.84.14 - 00.00, świadczonej na rzecz producenta towarów mającego siedzibę w Finlandii, w świetle ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT,
stwierdza, że:
stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.
UZASADNIENIE
Podatnik będzie prowadził działalność usługową na rzecz producenta towarów mającego siedzibę w Finlandii, zarejestrowanego dla potrzeb VAT UE. Będzie to działalność w zakresie pozyskiwania odbiorców, badania rynku pod kątem dostaw towarów z Finlandii do Polski, Ukrainy i Białorusi oraz zarządzania sprzedażą i nadzoru nad zawartymi kontraktami. Przedmiotowe czynności - zadania należy rozpatrywać kompleksowo, w ramach jednej umowy na usługę pośrednictwa. Podatnik nie ma prawa do zawierania kontraktów z klientami i dystrybutorami wiążących kontrahenta z Finlandii. Kontrahent podał dla tej usługi numer VAT UE, pod którym jest on zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium Finlandii.
Podatnik zakwalifikował przedmiotową usługę do grupowania PKWiU 74.84.14 - 00.00 "Usługi pośrednictwa komercyjnego oraz szacowania wartości, z wyjątkiem wyceny nieruchomości i wyceny dla potrzeb towarzystw ubezpieczeniowych".
W związku z powyższym stanem faktycznym Podatnik zwraca się z zapytaniem o moment powstania obowiązku podatkowego przy świadczeniu przedmiotowej usługi.
Zdaniem Podatnika miejscem świadczenia usługi jest Polska, ale z uwagi na fakt, że zleceniodawca podał numer VAT UE, pod którym jest on zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium Finlandii, usługa nie będzie podlegać opodatkowaniu na terytorium kraju, lecz na terytorium państwa członkowskiego, które wydało ten numer tj. Finlandii.
Po przeanalizowaniu zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego oraz stanowiska wnioskodawcy, mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa tut. Organ podatkowy stwierdza, co następuje:
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatnik będzie świadczył usługę na rzecz producenta towarów mającego siedzibę w Finlandii. Kontrahent podał dla tej usługi numer VAT UE, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium Finlandii. Podatnik zakwalifikował przedmiotową usługę do grupowania PKWiU 74.84.14 - 00.00 "Usługi pośrednictwa komercyjnego oraz szacowania wartości, z wyjątkiem wyceny nieruchomości i wyceny dla potrzeb towarzystw ubezpieczeniowych".
Pracownicy Podatnika nie mają prawa do zawierania kontraktów z klientami i dystrybutorami wiążących kontrahenta z Finlandii.
Zgodnie z przepisem art. 27 ust. 1 ustawy o VAT w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności ; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2 - 6 i art. 28.
Oprócz tej ogólnie sformułowanej zasady ustawodawca wymienia regulacje szczegółowe w ten sposób, że ilekroć nie jest możliwe ustalenie miejsca świadczenia na podstawie tychże regulacji, to wówczas możliwe jest odwołanie do ogólnie sformułowanej zasady wynikające z powołanego wyżej art. 27 ust. 1 ustawy o VAT.
Jednakże w ocenie tut. Organu świadczona przez Podatnika usługa pośrednictwa komercyjnego nie zawiera się w powyższych regulacjach z n/w. przyczyn:
- w przypadku usług wykonywanych przez pośredników, działających w imieniu i na rzecz osób trzecich, związanych bezpośrednio z dostawą towarów miejscem świadczenia usług jest miejsce dokonania dostawy towarów (art. 28 ust. 5 pkt. 2 lit. c) ustawy o VAT) z zastrzeżeniem o możliwości zmiany miejsca opodatkowania na państwo członkowskie, które wydało nabywcy usług numer, pod którym jest on zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej - gdyż usługa nie jest wykonywana w imieniu i na rzecz kontrahenta - Podatnik nie ma prawa do zawierania kontraktów z klientami i dystrybutorami wiążących kontrahenta,
- w przypadku gdy usługi, o których mowa w ust. 4 są świadczone na rzecz podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę - miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę (art. 27 ust. 3 pkt 2 ustawy o VAT) - usługa mieszcząca się w grupowaniu PKWiU 74.84.14 - 00.00 "Usługi pośrednictwa komercyjnego oraz szacowania wartości, z wyjątkiem wyceny nieruchomości i wyceny dla potrzeb towarzystw ubezpieczeniowych" - nie została wymieniona w ust. 4 art. 27 ustawy o VAT.
A zatem przedmiotowa usługa pośrednictwa komercyjnego wykonywana przez Podatnika na rzecz kontrahenta z Finlandii, podlega opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27 ust. 1 ustawy o VAT - na terytorium kraju.
Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy o VAT obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2 - 21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.
Jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, zgodnie z ust. 4 cytowanego wyżej przepisu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.
W myśl art. 19 ust. 11 ustawy o VAT jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.
Na podstawie cytowanych wyżej przepisów obowiązek podatkowy może powstać w następujących momentach czasowych:
- otrzymania części zapłaty przed wykonaniem usługi - otrzymanie zapłaty powoduje powstanie obowiązku podatkowego w odniesieniu do otrzymanej kwoty,
- z chwilą wystawienia faktury, nie później niż w 7. dniu licząc od dnia wykonania usługi.