Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 08.12.2005 r. (data wpływu do Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku 09.12.2005 r., przekazanego za pismem nr PZ/415-4/06 do tut. Urzędu w dniu 13.01.2006 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie stosowania stawki 7 % przy świadczeniu robót budowlanych w budynku przeznaczonym do zamieszkania przez żołnierzy, znajdującym się w zasobach Wojskowej Agencji Mieszkaniowej, w świetle ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT
stwierdza, że:
stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.
UZASADNIENIE
Podatnik wykonuje roboty budowlane polegające na budowie, remontach i konserwacji obiektów budowlanych. W ramach świadczonych usług Podatnik przystąpił do przetargu na wykonanie robót budowlanych w budynku należącym do Wojskowej Agencji Mieszkaniowej, polegających na termoizolacji budynku, adaptacji pomieszczeń na pokoje mieszkalne i dostosowaniu budynku do wymogów wynikających z zaleceń przeciwpożarowych. Budynek, nazwany we wniosku, specyfikacji istotnych warunków zamówienia (SIWZ) oraz ofercie stanowiącej załącznik nr 1 do SIWZ jako budynek internatu, przeznaczony jest do zamieszkania przez żołnierzy.
W związku z powyższym Podatnik zwraca się z zapytaniem, czy na podstawie § 5 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 970 ze zm.), zwanego dalej rozporządzeniem, stawką podatku właściwą do opodatkowania świadczenia przedmiotowych usług jest stawka w wysokości 7 %.
Zdaniem Podatnika, z brzmienia powyższego (tj. stawkę podatku w wysokości 7 % stosuje się do budowy, remontów budynków zbiorowego zamieszkania, w tym internatów i burs szkolnych) przepisu nie wynika, iż dotyczy on wyłącznie internatów o charakterze szkolnym.
W ustawie z dnia 22 czerwca 1995 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (tj. Dz.U. z 2005 r. Nr 41, poz. 398 ze zm.) w art. 1a pkt 9, na potrzeby tej ustawy, internat został zdefiniowany jako budynek lub zespół pomieszczeń mieszkalnych stanowiących organizacyjną całość, przeznaczoną na zakwaterowanie tymczasowe. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) (Dz.U. Nr 112, poz. 1316 ze zm.) internaty będące budynkami zbiorowego zamieszkania mieszczą się w klasie 1130 PKOB.
Wobec powyższego, zdaniem Podatnika, świadczenie przedmiotowych usług podlega opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 7 %.
Po przeanalizowaniu zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego oraz stanowiska Podatnika, mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa, tut. Organ stwierdza, co następuje:
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatnik przystąpił do przetargu na wykonanie robót budowlanych w budynku należącym do Wojskowej Agencji Mieszkaniowej. Budynek przeznaczony jest do zamieszkania przez żołnierzy.
Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT stawka podatku wynosi 22 %, z zastrzeżeniem ust. 2 - 12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.
Stosownie do art. 41 ust. 16 ustawy o VAT, minister właściwy do spraw finansów publicznych, w drodze rozporządzenia, może m.in. obniżać stawki podatku do wysokości 7 % dla świadczenia niektórych usług.
Na podstawie m.in. powyższej delegacji Minister Finansów wydał cytowane powyżej rozporządzenie, w którym określił m.in. towary i usługi, dla których obniża się stawkę podatku do wysokości 7 %, oraz warunki stosowania obniżonej stawki.
I tak, w myśl § 5 ust. 1 rozporządzenia stawkę podatku wymienioną w art. 41 ust. 1 ustawy o VAT obniża się do wysokości 7 % dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
W poz. 20 w/wym. załącznika zostały wymienione : budowa, remonty i bieżąca konserwacja budynków zbiorowego zamieszkania (PKOB ex 1130) :
- domy opieki społecznej, internaty i bursy szkolne, domy studenckie, domy dziecka, domy dla bezdomnych,
- budynki mieszkalne na terenie koszar, zakładów karnych i poprawczych, aresztów śledczych.
Jak zaznaczono w objaśnieniach do w/w załącznika nr 1 :
ex - dotyczy tylko danego wyrobu/usługi z danego grupowania.
Zatem z treści tej pozycji wynika, że o zastosowaniu stawki 7 % VAT decyduje kryterium przeznaczenia budynków zbiorowego zamieszkania.
Przedstawiony przez Podatnika stan faktyczny wymaga, aby wyjaśnić wskazane pojęcie "internat i bursy szkolne", wymienione w poz. 20 załącznika nr 1 do rozporządzenia, które nie zostało zdefiniowane w tym rozporządzeniu.
Zgodnie z definicją zawartą w "Popularnym słowniku języka polskiego", Wydawnictwo Wilga, rok wydania 2000, przez termin :
- internat rozumie się dom działający przy szkole, w którym mieszka młodzież ucząca się z dala od domu, bursa,
- bursa rozumie się budynek mieszkalny dla uczącej się, studiującej młodzieży, internat, akademik.
W "Popularnej Encyklopedii Powszechnej" Wydawnictwa FOGRA określono, że internat to placówka opiekuńczo - wychowawcza prowadzona przez szkołę dla uczniów, miejsce zamieszkania. Internat zapewnia mieszkanie, wyżywienie, opiekę wychowawczą i lekarską, warunki do nauki domowej i możliwości spędzenia czasu wolnego.
W świetle przedstawionego stanu faktycznego budynek określony przez Podatnika jako budynek internatu, stanowiący miejsce zamieszkania żołnierzy, nie odpowiada pojęciu "internat" użytemu w poz. 20 załącznika nr 1 do rozporządzenia.
Dodatkowym potwierdzeniem powyższego jest użycie - przez Ministra Finansów - łącznika (tzn. spójnika "i") świadczącego o tym, że wyraz szkolne odnosi się do obu pojęć tj. "internaty" i "bursy".
Należy również zauważyć, iż poz. 20 załącznika nr 1 do rozporządzenia nie jest tożsama z grupowaniem PKOB 1130, które obejmuje znacznie szerszy zakres budynków (a zatem możliwe jest, aby "internaty" w rozumieniu ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych RP były budynkami mieszczącymi się w grupowaniu PKOB 1130, które jednocześnie nie są objęte zakresem wyznaczonym w poz. 20 załącznika nr 1 do rozporządzenia).
W ocenie tut. Organu oznacza to, iż czynność wykonania robót budowlanych w budynku należącym do Wojskowej Agencji Mieszkaniowej, przeznaczonym do zamieszkania przez żołnierzy, nie podlega opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 7 % na podstawie § 5 ust. 1 rozporządzenia.
Ponadto, tut. Organ zwraca uwagę na treść pkt 2 w poz. 20 załącznika nr 1 do rozporządzenia, w której zawarto budynki mieszkalne na terenie koszar - jako obiekty, w stosunku do których stosuje się stawkę podatku w wysokości 7 %.
Jednocześnie należy stwierdzić, że - mając na uwadze brzmienie art. 51 ust. 1 ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych RP, zgodnie z którym zakwaterowanie tymczasowe w internacie lub kwaterze internatowej, bez członków rodziny, przysługuje :
- żołnierzowi służby stałej;
- żołnierzowi zawodowemu pełniącemu zawodową służbę wojskową na podstawie kontraktu na pełnienie służby terminowej;
- żołnierzowi odbywającemu okresową służbę wojskową;
- pracownikowi zatrudnionemu w jednostce organizacyjnej podległej lub nadzorowanej przez Ministra Obrony Narodowej zamieszkałemu w miejscowości innej niż miejscowość, w której jest zatrudniony i niebędącej miejscowością pobliską, pod warunkiem zabezpieczenia potrzeb żołnierzy, o których mowa w pkt 1-3
- przedmiotowy budynek, używany na cele wyznaczone granicami prawa nie może zyskać atrybutu i cech należnych internatowi szkolnemu - sytuacja taka byłaby możliwa np. gdyby budynek ten był wykorzystywany na potrzeby mieszkaniowe uczących się w szkołach wojskowych.