POSTANOWIENIE - Interpretacja - 1472/RPP1/443-311/2006/JD

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 03.06.2006, sygn. 1472/RPP1/443-311/2006/JD, Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE


W odpowiedzi na zapytanie sformułowane we wniosku z dnia 20 marca 2006 r. (data wpływu do tutejszego Urzędu 24 marca 2006 r.) dotyczące stosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r., Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), działając w trybie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie


postanawia


uznać stanowisko Podatnika za prawidłowe.


UZASADNIENIE


Spółdzielnia zawarła umowę z nabywcą w sprawie warunków wybudowania lokalu mieszkalnego. Warunki umowy przewidują, iż Spółdzielnia zobligowana jest do wybudowania: lokalu mieszkalnego, loggii, piwnicy oraz miejsca parkingowego w garażu podziemnym. Zdaniem Spółdzielni garaż jest lokalem użytkowym zgodnie z art. 2 pkt 12 ustawy o podatku od towarów i usług. W związku z tym sprzedaż garażu podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług stawką 22%, natomiast sprzedaż lokalu mieszkalnego, loggii i piwnicy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w wysokości 7%.

Biorąc pod uwagę powyższe Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego stwierdza co następuje:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z brzmieniem art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r., Nr 54, poz. 535) podlegają:

1)odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2)eksport towarów;

3)import towarów;

4)wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5)wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Art. 41 ust. 1 cytowanej ustawy stanowi, iż stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2 -12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Jednakże, zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. b ww. ustawy, w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych. Pod pojęciem obiektów budownictwa mieszkaniowego, w myśl art. 2 pkt 12 cytowanej ustawy, rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111- Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112- Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113- Budynki zbiorowego zamieszkania- wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Zgodnie z brzmieniem powyższych przepisów, stawkę 7% należy stosować do części obiektów budownictwa mieszkaniowego, znajdujących się w tych obiektach, z wyłączeniem lokali użytkowych. Ustawa o podatku od towarów i usług oraz przepisy wykonawcze do niniejszej ustawy nie zawierają definicji lokalu mieszkalnego ani lokalu użytkowego. W związku z tym, posiłkowo, należy posłużyć się definicją zawartą w art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r., Nr 80, poz. 903 z późn. zm.), która stanowi, iż samodzielnym lokalem mieszkalnym jest wydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku izba lub zespół izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służą zaspokajaniu ich potrzeb mieszkaniowych. Przepis ten stosuje się odpowiednio również do samodzielnych lokali wykorzystywanych zgodnie z przeznaczeniem na cele inne niż mieszkalne. Do lokalu mogą przynależeć, zgodnie z art. 2 ust. 4 ww. ustawy, jako jego części składowe, pomieszczenia, choćby nawet do niego bezpośrednio nie przylegały lub były położone w granicach nieruchomości gruntowej poza budynkiem, w którym wyodrębniono dany lokal, a w szczególności: piwnica, strych, komórka, garaż, zwane dalej "pomieszczeniami przynależnymi".

Miejsce parkingowe usytuowane w garażu podziemnym nie stanowi lokalu mieszkalnego, bowiem nie służy ono zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych. Nie jest ono również pomieszczeniem przynależnym, które, co prawda zgodnie z art. 2 ust. 4 ustawy o własności lokali, można uznać za część składową lokalu mieszkalnego, jednakże, w sensie funkcjonalnym, miejsce parkingowe nie służy do bezpośredniego zaspokajania mieszkaniowych potrzeb ludzi (patrz, wyrok SN z dnia 7 marca 2003 r., sygn. akt III RN 29/02). W świetle powyższego miejsce parkingowe usytuowane w garażu podziemnym należy uznać za lokal użytkowy.

W związku z tym w stosunku do sprzedaży lokalu mieszkalnego, loggii oraz piwnicy, na mocy art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy o podatku od towarów i usług, zastosowanie będzie miała stawka preferencyjna 7%. Natomiast w odniesieniu do sprzedaży miejsca parkingowego w garażu podziemnym zastosować należy stawkę podstawową 22%.

Reasumując, Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie podziela stanowisko Spółdzielni przedstawione we wniosku.

Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie