Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. ? Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 28.04.2006r. (pismo złożono osobiście w Urzędzie Skarbowym Tczewie w dniu 28.04.2006r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży przedsiębiorstwa
stwierdzam, że:
stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.
Uzasadnienie
Podatnik będący spółką cywilną osób fizycznych prowadzi sklep jubilerski. Majątkiem spółki są towary, wyposażenie sklepu oraz lokal. Jedna ze wspólniczek zamierza prowadzić odrębnie działalność gospodarczą i w tym celu zaproponowała zakup całego przedsiębiorstwa od spółki cywilnej wraz z znakiem firmy, wszystkimi składnikami majątkowymi, prawami, zobowiązaniami i wierzytelnościami, tajemnicami przedsiębiorstwa oraz dokumentami związanymi z prowadzoną działalnością.
Podatnik zapytuje, czy sprzedając cały zakład wypełnia znamiona przepisu wynikającego z art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.),a zatem czy przedmiotowa transakcja nie będzie podlegała ustawie o podatku od towarów i usług i sprzedaż ta będzie wolna od opodatkowania podatkiem od towarów i usług.
Zdaniem Podatnika zgodnie z brzmieniem art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans ? a zatem przedmiotowa transakcji będzie wolna od podatku VAT.
Organ podatkowy zajmując stanowisko w przedmiotowej sprawie stwierdził, co następuje.
Zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) przepisów ustawy nie stosuje się transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu oddziału samodzielnie sporządzającego bilans.
W świetle art. 55.1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks Cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej.
Obejmuje ono w szczególności:
- oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa),
- własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości,
- prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych,
- wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne,
- koncesje, licencje i zezwolenia,
- patenty i inne prawa własności przemysłowej,
- majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne,
- tajemnice przedsiębiorstwa,
- księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Przedsiębiorstwem jest więc wyżej określony zbiór składników, przy czym należy mieć na uwadze, iż nie jest to katalog zamknięty.
W myśl art. 55.2 kodeksu cywilnego czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa chyba, że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.
Jak wynika z wniosku przedmiotem sprzedaży mają być wszystkie składniki majątkowe, znak firmy, prawa, zobowiązania i wierzytelności, wszelkie tajemnice przedsiębiorstwa, a także dokumenty związane z prowadzoną działalnością.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika zatem, iż w omawianej sytuacji należy mówić o sprzedaży przedsiębiorstwa, i zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług do tej sprzedaży nie stosuje się przepisów ustawy o podatku VAT.