Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.97 r. Ordynacja podatkowa (Dz. tekst jednolity z 2005 roku Dz. U. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku podatnika o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie zastosowania prawidłowej stawki podatku VAT lub zwolnienia z podatku dla: usług organizacji festiwalu, usług reklamy sponsorsko-promocyjnej, dzierżawy oraz produkcji filmów
stwierdzam, że
stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.
UZASADNIENIE
Firma prowadzona przez podatnika jako przez osobę fizyczną zajmuje się produkcją audycji telewizyjnych, filmów dokumentalnych, imprez kulturalnych, akcji promocyjnych. Podatnik zwraca się z prośbą o interpretację przepisów dotyczących podatku od towarów i usług w zakresie stosowania stawki 22%, 7% i zwolnionej.
Pytanie 1
Podatnik organizuje imprezę kulturalną Festiwal Szantowy "Szanty pod Żurawiem", którego nazwa, logo oraz formuła jest jego autorskim projektem.
- Podatnik spisuje umowę z Urzędem Miasta Gdańska na organizację powyższego festiwalu na zlecenie Miasta Gdańska i wystawia za organizację imprezy kulturalnej fakturę VAT. Fakturę za organizację imprezy kulturalnej wystawia ze zwolnieniem z podatku VAT zgodnie z klasyfikacją usług PKWiU 92.31.21.
- O ile podatnik pozyskuje sponsora spisuje umowę sponsorską ze sponsorem festiwalu i wystawia sponsorowi fakturę. Fakturę za reklamę sponsorską-promocję obciąża stawką 22% VAT.
- Podatnik sprzedaje bilety na koncerty festiwalowe. Od sprzedanych biletów odprowadza 7% podatku VAT zgodnie z PKWiU 92.31.2.
- O ile podatnik pozyskuje zainteresowanie wystawców sprzedaje powierzchnię stoiskom sprzedającym swoje towary. Fakturę za sprzedaż - dzierżawę powierzchni stoiskom sprzedającym swoje towary na terenie na którym odbywa się koncert, o ile wystąpi taka usługa, podatnik zamierza obciążyć stawką 22% podatku VAT.
Pytanie 2.
Na zlecenie telewizji publicznej lub nadawców prywatnych podatnik zamierza produkować filmy dokumentalne i fabularne. Faktury za powyższą usługę podatnik zamierza obłożyć stawką 22% podatku VAT.
Podatnik prosi o weryfikację i potwierdzenie słuszności stanowiska.
Należy stwierdzić:
Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm. ) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Stawka podatku od towarów i usług dla dostawy towarów i świadczonych usług - poza wyjątkami wyszczególnionymi w ustawie o podatku od towarów i usług oraz rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.) - zgodnie z przepisem art. 41 ust. 1 w/w ustawy wynosi 22 %.
Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt. 1 w/w ustawy zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku Nr 4 do ustawy.
W w/w załączniku Nr 4 pod poz. 11 zostały wymienione usługi ex PKWiU 92 Usługi związane z kulturą, w tym również usługi twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania, usługi związane z rekreacją i sportem - z wyłączeniem :
- usług związanych z taśmami wideo oraz z wszelkimi filmami reklamowymi i promocyjnymi,
- usług związanych z wyświetlaniem filmów i taśm wideo, wyświetlaniem filmów na innych nośnikach oraz filmów reklamowych i promocyjnych,
- usług w zakresie działalności stadionów i innych obiektów sportowych (PKWiU 92.61),
- wstępu na spektakle, koncerty, przedstawienia i imprezy w zakresie twórczości i wykonawstwa artystycznego i literackiego (PKWiU 92.31.2), związane z funkcjonowaniem obiektów kulturalnych (PKWiU 92.32.10), świadczone przez wesołe miasteczka, parki rozrywki, cyrki, dyskoteki, sale balowe (PKWiU 92.33, 92.34.11, 92.34.12) oraz wstępu na imprezy sportowe,
- wstępu oraz wypożyczania wydawnictw (PKWiU 22.11, 22.12, 22.13) w zakresie usług świadczonych przez biblioteki, archiwa, muzea i innych usług związanych z kulturą (PKWiU 92.5),
- działalności agencji informacyjnych,
- usług wydawniczych,
- usług radia i telewizji (PKWiU 92.2), z zastrzeżeniem poz. 12.
5a) usług związanych z produkcją filmów i nagrań wideo (PKWiU 92.11), usług związanych z dystrybucją filmów i nagrań wideo (PKWiU 92.12), usług związanych z produkcją filmów i nagrań na innych nośnikach, usług związanych z dystrybucją filmów i nagrań na innych nośnikach,
5b) wstępów do parków rekreacyjnych, plaż i innych miejsc o charakterze kulturalnym (PKWIU ex 92.72),
Z przedstawionego stanu prawnego wynika, że usługi organizacji festiwalu zaklasyfikowane przez podatnika do grupowania PKWiU 92.31.21 jako usługi związane z kulturą nie zostały wyłączone ze stosowania zwolnienia podatkowego w podatku VAT i jako takie co do zasady korzystają ze zwolnienia w podatku od towarów i usług.
Natomiast w przypadku, gdy podatnik w ramach działalności polegającej na zorganizowaniu festiwalu pozyskuje sponsora, któremu wystawia fakturę za reklamę sponsorsko-promocyjną, to usługi takie jako usługi reklamowe nie wymienione w załącznikach do ustawy oraz do rozporządzenia podlegają opodatkowaniu podstawową stawką VAT w wysokości 22%.
Stawka ta ma również zastosowanie do dzierżawy powierzchni wystawcom sprzedającym swoje produkty na terenie, na którym odbywa się koncert.
Podatnik ponadto sprzedaje bilety wstępu na koncerty festiwalowe. Zgodnie z zapisem zawartym w pkt 4 poz. 11 załącznika Nr 4 do ustawy wstęp na spektakle, koncerty, przedstawienia i imprezy został wyłączony ze zwolnienia.
Jednakże w poz. 156 załącznika Nr 3 do w/w ustawy wydanego w oparciu o art. 41 ust. 2 jako usługi dla których stawka podatku VAT wynosi 7% wymienione zostały m. In. usługi rozrywkowe pozostałe - wyłącznie wstęp na koncerty w zakresie twórczości i wykonawstwa artystycznego i literackiego (PKWiU 92.31.2).
Podatnik zamierza również produkować filmy dokumentalne i fabularne dla telewizji publicznej i nadawców prywatnych.
Z przytoczonej powyżej poz. 11 załącznika nr 4 do ustawy o VAT wyłączone zostały również usługi związane z produkcją filmów i nagrań video (PKWiU 92.11).
Oznacza to, iż produkcja filmów dokumentalnych i fabularnych jako nie wymienione w załącznikach do w/w ustawy i przepisach wykonawczych wydanych na jej podstawie podlega opodatkowaniu 22 % stawką podatku od towarów i usług.
Ponadto informuję, iż przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz wydane na jej podstawie rozporządzenia odwołują się do grupowań przy ustalaniu preferencyjnych stawek podatkowych i zwolnień przedmiotowych od podatku od towarów i usług. Zaliczanie określonej usługi do właściwego grupowania należy do obowiązków usługodawcy. Wynika to z faktu, że właśnie usługodawca posiada wszystkie informacje niezbędne do właściwego zaliczenia charakteru wykonywanej usługi do odpowiedniego grupowania.
W przypadku trudności w ustaleniu właściwej klasyfikacji można zwrócić się do Urzędu Statystycznego w Łodzi - Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych, Łódź, ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź.