Temat interpretacji
P O S T A N O W I E N I E
Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w związku z wnioskiem Spółki z dnia 15 marca 2006 r. (data wpływu do tutejszego Urzędu 16 marca 2006 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do sposobu i zakresu zastosowania przepisów prawa podatkowego, w przedmiocie stawki podatku od towarów i usług na "brykiety ze słomy"
p o s t a n a w i
a
uznać stanowisko Podatnika za prawidłowe
U Z A S A D N I E N I E
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Spółka zamierza rozpocząć działalność handlową w zakresie obrotu brykietami z biomasy bezpośrednio zespolonymi przez sprasowanie. "Są to produkty przetwarzane ze słomy oraz z trocin, które wykorzystywane będą dla potrzeb energetyki jako źródło energii odnawialnej." Ponieważ w klasyfikacji PKWiU nie występuje produkt o nazwie "brykiety ze słomy", Spółka zwróciła się do Urzędu Statystycznego w Łodzi o przyporządkowanie przedmiotowych towarów pod właściwy kod PKWiU. W oparciu o przedstawiony przez Spółkę opis produktów Ośrodek Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi poinformował, że stosownie do § 2 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 2004 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (Dz. U. Nr 89, poz. 844 ze zm.), do celów podatku od towarów i usług do dnia
31 grudnia 2006 r. stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług, stanowiącą załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. (Dz. U. Nr 42, poz. 264 z późn. zm.), zgodnie z którą brykiety zespolone bezpośrednio przez sprasowanie lub przez dodanie środka wiążącego w ilości nieprzekraczającej 3% masy mieszczą się w grupowaniu PKWiU 01.11.60-00.1 "Słoma ze zbóż podstawowych". W załączniku nr 6 do ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. w poz. nr 1 widnieje zapis ex 01.11, co oznacza, że nie wszystkie wyroby z tego kodu podlegają stawce 3%, a jedynie wymienione w opisie. Ponieważ opis nie obejmuje słomy ze zbóż podstawowych zdaniem Spółki, do sprzedaży "brykietów ze słomy" należy zastosować stawkę podstawową 22%.
Ustosunkowując się do stanowiska Strony Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza co następuje:
Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Stawki preferencyjne i zwolnienie z podatku od towarów i usług zastosować można tylko w ściśle określonych przez ustawodawcę okolicznościach oraz w stosunku do konkretnych towarów i usług wymienionych w ustawie, załącznikach do ustawy oraz przepisach wykonawczych.
W załączniku nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług, zawierającym wykaz towarów i usług, opodatkowanych stawką podatku w wysokości 7%, w poz. nr 1 zostały wymienione towary o symbolu PKWiU ex 01.11- "Zboża, ziemniaki, rośliny przemysłowe i produkty roślinne rolnictwa pozostałe- z wyłączeniem:
1)arachidów (orzeszków ziemnych) (PKWiU 01.11.32),
2)bawełny i odziarnionych produktów roślinnych dla przemysłu włókienniczego (PKWiU 01.11.7),
3)kauczuku naturalnego (PKWiU 01.11.80),
4)ziół suszonych sortowanych całych,
5)roślin dla przemysłu perfumeryjnego i farmacji itp."
W załączniku nr 6 do cytowanej ustawy, zawierającym wykaz towarów i usług, opodatkowanych stawką podatku w wysokości 3%, w pozycji nr 1 zostały wymienione towary o identycznym symbolu PKWiU- ex 01.11 jednakże o innym zakresie wyłączenia, a mianowicie - "Zboża, ziemniaki, rośliny przemysłowe i produkty roślinne rolnictwa pozostałe- z wyłączeniem:
1)arachidów (orzeszków ziemnych) (PKWiU 01.11.32),
2)bawełny i odziarnionych produktów roślinnych dla przemysłu włókienniczego (PKWiU ex 01.11.7),
3)kauczuku naturalnego (PKWiU 01.11.80),
4)ziół suszonych sortowanych całych."
Zgodnie z objaśnieniami do ww. załączników, symbol "ex" oznacza, iż preferencyjna stawka podatku od towarów i usług ma zastosowanie tylko do danego wyrobu lub usługi z danego grupowania. W związku z tym stawka preferencyjna obowiązuje jedynie na towary wymienione przez ustawodawcę. Biorąc pod uwagę treść powyższych przepisów należy zauważyć, iż ustawodawca nie objął słomy ze zbóż podstawowych stawką podatku od towarów i usług, w szczególności nie obejmuje ich poz. nr 1 załącznika nr 3 oraz poz. nr 1 załącznika nr 6 cytowanej ustawy. Przedmiotowe towary nie zostały także zwolnione z opodatkowania, w związku z tym podlegają opodatkowaniu stawką podstawową 22%.
Reasumując, Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie podziela stanowisko Spółki przedstawione we wniosku.