Temat interpretacji
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt. ustawy z dnia 11 marca 2004 r o podatku od towarów i usług ( Dz.U.Nr 54 poz. 535 ) zwanej dalej ustawą , opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 2 pkt. 6 tej ustawy przez towary rozumie się rzeczy ruchome , jak również wszelkie postacie energii , budynki i budowle lub ich części , będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług , które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej , a także grunty. Dostawą zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy jest przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel w tym również przeniesienie z nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu lub przeniesieniu z mocy prawa prawa własności towarów w zamian za odszkodowanie . W przypadku czynności zamiany dochodzi do podwójnej dostawy towarów dokonywanej przez obydwie strony umowy , z których każdą należy ocenić odrębnie pod kątem przepisów ustawy o podatku od towarów i usług .
Zgodnie z art. 43 ust 1 pkt. 2 i ust. 2 pkt. 1 w/w ustawy zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych , pod warunkiem , że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego , zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części , będących przedmiotem umowy najmu , dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Przez towary używane , o których mowa w ust. 1 pkt. 2 rozumie się : budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku , w którym zakończono budowę tych obiektów , minęło co najmniej 5 lat.
Zgodnie z art. 43 ust.6 ustawy zwolnienia , o którym mowa w ust. 1 pkt. 2 , nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w ust. 2 pkt. 1 , jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie , w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym , stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej , a podatnik :1)miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków2)użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych. W myśl art. 29 ust 5 ustawy w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu . Według stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika , że Gmina jako prawny właściciel budynków dokonuje ich dostawy wraz z gruntem w ramach umowy zamiany , przy czym budynki spełniają warunki towaru używanego określone w art. 43 ust. 2 pkt. 1 , przy jednoczesnym braku okoliczności wymienionych w ust. 6 , zatem w myśl powołanych wyżej przepisów dostawa ta korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług. Zdaniem tutejszego organu podatkowego stanowisko Urzędu Gminy w tej sprawie jest prawidłowe.
Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje , iż nie dokonuje oceny załączonych do wniosku dokumentów ( projekt umowy zamiany w formie aktu notarialnego ) Tutejszy organ podatkowy informuje , iż przedmiotowa interpretacja ma zastosowanie wyłącznie do stanu faktycznego przedstawionego we wniosku i została wydana według stanu prawnego obowiązującego na dzień jej wydania. Jednocześnie tut. organ podatkowy nie będzie informował o zmianie przepisów będących przedmiotem niniejszej interpretacji.