Temat interpretacji
Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, w związku z wnioskiem z dnia 14.02.2006 r. (wpływ do tut. Urzędu 16.02.2006 r.), uzupełnionym pismami z dn. 15.02.2006 r. i 17.02.2006 r. w sprawie interpretacji co do sposobu i zakresu zastosowania przepisów prawa podatkowego
postanawia
uznać stanowisko Podatnika za prawidłowe.
UZASADNIENIE
Stan faktyczny został przedstawiony we wniosku w sposób następujący: Spółka zajmuje się sprzedażą hurtową sprzętu komputerowego i oprogramowania. Inną działalnością Spółki jest odpłatne świadczenie usług takich jak organizacja konferencji dla partnerów handlowych, którzy są odbiorcami produktów Spółki. Podmiotami zlecającymi przeprowadzenie konferencji są producenci produktów sprzedawanych przez podatnika. W ramach organizacji konferencji Wnioskodawca zamawia w firmie cateringowej poczęstunek dla uczestników szkolenia ? usługę gastronomiczną, bądź zleca agencji reklamowej jako podwykonawcy organizację poczęstunku, wynajem sali, rzutnika, wysłanie zaproszeń i agendy do uczestników. Firma cateringowa wystawia fakturę na usługę gastronomiczną, natomiast firma reklamowa wystawia fakturę na usługę
?organizacja konferencji?. W niektórych przypadkach agencja reklamowa dołącza do faktury kosztorys z informacją na temat części składowych usługi z podaniem kwot przypadających na te części (wynajem sali, rzutnika, usługi gastronomiczne, wysłanie zaproszeń i agendy od uczestników). Po przeprowadzeniu konferencji Spółka wystawia fakturę na podmiot zlecający jej przeprowadzenie. Do faktury dokumentującej wyświadczoną przez Wnioskodawcę usługę organizacji konferencji Spółka, na wniosek zlecającego załącza kosztorys ze szczegółową informacją na temat elementów składowych świadczonej usługi. Cyt. - ?w kosztorysie Spółka podaje wszystkie elementy składowe usługi: wynajem sali, usługi gastronomiczne, materiały szkoleniowe i podaje wartości usług cząstkowych powiększone o należną marżę. Od tak policzonej podstawy Spółka odprowadza podatek VAT należny w wysokości 22%.?
Zdaniem Wnioskodawcy, cyt. - ?spółka ma prawo do odliczenia podatku naliczonego (...), gdy spółka otrzymuje od podwykonawcy ? agencji reklamowej fakturę, gdzie w jednej pozycji jest podatna treść usługi: ?Organizacja konferencji? oraz podwykonawca dostarcza kosztorys bądź nie dostarcza kosztorysu.?
Odnosząc się do opisanego we wniosku stanu faktycznego Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie uzasadnia swoje stanowisko jak niżej.
W myśl art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r., nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Art. 88 ust. 1 ustawy VAT wyłącza możliwość obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego w stosunku do szeregu nabywanych przez podatnika towarów i usług. Nabycie przez Spółkę usług ?organizacji konferencji? (które to usługi zostają następnie odsprzedane zleceniodawcy), nie zostało wymienione w powyższym artykule, zatem Spółce przysługuje możliwość odliczenia podatku naliczonego od tych usług bez względu na to czy podwykonawca dostarcza kosztorys czy też go nie dostarcza.