POSTANOWIENIE - Interpretacja - 1473/WV/443/459/305/2005/AG

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 08.03.2006, sygn. 1473/WV/443/459/305/2005/AG, Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa(jednolity tekst Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 27.12.2005r. (data wpływu do urzędu), żądającego udzielenia pisemnej interpretacji art. 20 ust.5 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późniejszymi zmianami), Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy podane we wniosku jest nieprawidłowe.


Uzasadnienie


Podany we wniosku stan faktyczny jest następujący:Fakturę za nabycie towaru z WNT firma holenderska wystawiła dnia 20.11.2005r. Po kursie 280 EUR, natomiast fakturę korygująca do w/w faktury w/w firma wystawiła dnia 16.12.2005r. po cenie 380 EUR.

Pytania Podatnika:Po jakim kursie należy przeliczać faktury korygujące dotyczące WNT ?

Stanowisko Wnioskodawcy co do oceny tego stanu faktycznego.Zdaniem Spółki faktury korygujące za nabycie towarów z WNT należy przeliczać po kursie waluty z dnia wystawienia faktury korygującej i Spółka taki sposób przeliczania stosuje.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym.

Zgodnie z art. 20 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów obowiązek podatkowy powstaje 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia, z zastrzeżeniem ust. 6-9.Stosownie do przepisu art. 20 ust. 6 w/w ustawy, w przypadku gdy przed terminem, o którym mowa w ust. 5, podatnik podatku od wartości dodanej wystawił fakturę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury.

Na podstawie art. 106 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku czynności wymienionych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz importu usług, wystawiane są faktury wewnętrzne; za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą te czynności dokonane w tym okresie. Faktury wewnętrzne są wystawiane także dla udokumentowania zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze.

Zgodnie z art. 11C ust. 1 Szóstej Dyrektywy Rady Wspólnot Europejskich z dnia 17 maja 1977r. w sprawie harmonizacji przepisów Państw Członkowskich dotyczących podatków obrotowych - wspólny system podatku od wartości dodanej; ujednolicona podstawa wymiaru podatku (77/388/EEC), państwa członkowskie mają obowiązek zapewnić podatnikom możliwość skorygowania podstawy opodatkowania w przypadku odwołania, odmowy, całkowitego lub częściowego braku zapłaty, obniżki ceny po dokonaniu dostawy towarów lub wykonaniu usługi.

Wyrazem realizacji w/w obowiązku są przepisy § 16 i § 17 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25.05.2005r., w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798), zgodnie z którymi w przypadku, gdy po wystawieniu faktury wystąpiły okoliczności wymienione w tych przepisach, podatnik wystawia fakturę korygującą. Zgodnie z § 25 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25.05.2005r., do faktur wewnętrznych stosuje się odpowiednio m.in. przepisy § 16 i § 17.

Spółka otrzymując od kontrahenta zagranicznego fakturę (notę) korygującą, dotyczącą dokonanego wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, jest obowiązana, do wystawienia wewnętrznych faktur korygujących do każdego wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w odniesieniu, do którego wystąpiły okoliczności powodujące obniżenie lub podwyższenie ceny. Co się natomiast tyczy przeliczania kwot wykazanych na fakturach w walucie obcej, to wskazać należy, iż w § 37 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) uregulowano sposób przeliczania kwot w przypadkach wykazywania ich na fakturze w walucie obcej. Na jego podstawie kwoty wyrażone na fakturze w walucie obcej przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury, jeżeli faktura jest wystawiana w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia. W przypadku gdy na dzień wystawienia faktury bieżący kurs średni waluty obcej nie został wyliczony i ogłoszony, do przeliczenia stosuje się kurs wymiany ostatnio wyliczony i ogłoszony. W przypadku nie wystawienia faktury w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia, kwoty wyrażone w walucie obcej przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień powstania obowiązku podatkowego.

W/w przepisy stosuje się odpowiednio do przeliczania kwot wykazywanych na fakturze wystawionej przez podatnika podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze, jeżeli dokumentują one czynności, które u podatnika stanowią: wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, dostawę towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca lub import usług. Z uwagi na to, iż przepisy odwołują się do powstania obowiązku podatkowego czy czynności udokumentowanej fakturą, w ocenie Naczelnika Urzędu Skarbowego w przypadku korekt faktur zastosowanie winien mieć kurs waluty z dnia wystawienia faktury pierwotnej.

Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu