Temat interpretacji
Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. -Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm. ), art. 5 ust. 1, art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 31.05.2006 r. z datą wpływu 2.06.2006 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie postanawia uznać, że w przedstawionym w ww. piśmie stanie faktycznym dotyczącym określenia podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa, stanowisko Podatnika jest nieprawidłowe.
W dniu 2.06.2006 r. spółka C. S.A. złożyła do tut. organu podatkowego wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji zastosowania przepisów ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług i odpowiedź, czy w związku ze sprzedażą zorganizowanej części przedsiębiorstwa, w skład której wchodzą składniki materialne i niematerialne, podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług stanowi cena należna zbywcy.
Podatnik w swoim wniosku przedstawił następujące stanowisko: podstawą opodatkowania VAT w przypadku przedmiotowej sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest cena, jaka nabywca jest zobowiązany zapłacić Spółce za zorganizowaną cześć przedsiębiorstwa pomniejszona o kwotę należnego podatku. Jednak zdaniem spółki cyt.: ?błędnym byłoby uznanie, iż podstawę opodatkowania VAT powinna w omawianym przypadku stanowić wartość poszczególnych składników majątkowych wchodzących w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa?.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt. 1 wzmiankowanej na wstępie ustawy o podatku od towarów i usług, zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przepisy ustawy nie definiują pojęcia przedsiębiorstwa ani też zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans, w związku z czym należy posiłkować się regulacjami zawartymi w ustawie z dnia 23.04.1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.). W myśl przepisu art. 55-1 Kodeksu cywilnego przez przedsiębiorstwo należy rozumieć zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej. Przedsiębiorstwo obejmuje w szczególności:
- 1) oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
- 2) własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
- 3) prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
- 4) wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
- 5) koncesje, licencje i zezwolenia;
- 6) patenty i inne prawa własności przemysłowej;
- 7) majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
- 8) tajemnice przedsiębiorstwa;
- 9) księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Z kolei zgodnie z definicją zawartą w art. 4a pkt 4 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zdarzeń gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.
Stosownie do przepisu art. 29 ust. 1 ustawy, podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika , pomniejszone o kwotę podatku należnego.
Zdaniem tut. organu podatkowego, w przypadku sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa czy zakładu (oddziału) nie sporządzającego samodzielnie bilansu należy przyjąć, iż opodatkowaniu podlegają poszczególne elementy składowe tej części (zakładu). Dzieje się tak z uwagi na fakt, iż części składowe, które w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy uznaje się za towar, podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jak dostawa towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy. Z kolei zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7. Zatem elementy nie mieszczące się w zakresie ustawowej definicji towaru, zawartej we wzmiankowanym przepisie art. 2 pkt 6, będą podlegać opodatkowaniu jako usługa.
W konsekwencji określając podstawę opodatkowania, stosownie do przepisu art. 29 ust. 1 ustawy, Podatnik winien określić ją odrębnie dla każdego sprzedawanego składnika majątku.
W związku z tym tut. organ podatkowy uznał stanowisko Podatnika w tym zakresie za nieprawidłowe.