Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60 ze zm.), art. 5 ust... - Interpretacja - US II-443/80/2006

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 07.07.2006, sygn. US II-443/80/2006, Pierwszy Urząd Skarbowy w Rzeszowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60 ze zm.), art. 5 ust. 1, art. 8 ust. 1, art. 15 ust. 1 i ust. 2, art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), § 13 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25.05.2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 ze zm. ) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie - po rozpatrzeniu wniosku Jednostki, z dnia 30.06.2006r. - znak PBG.GK-0724/5/06 (z datą wpływu do tut. Urzędu 3.07.2006 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego - postanawia uznać stanowisko Jednostki przedstawione we wniosku za prawidłowe.

Pismem z dnia 30.06.2006 r. Jednostka zwróciła się do tut. organu podatkowego z zapytaniem: "Czy świadczenie przez Jednostkę odpłatnych usług zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o podatku VAT na rzecz podatnika podatku VAT winno być udokumentowane fakturą VAT czy notą obciążeniową?"

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Jednostka w zakresie prowadzonej działalności wykonuje usługi geodezyjne na rzecz jednostek samorządu terytorialnego oraz innych osób fizycznych i prawnych. Jednostka otrzymała od Województwa tj. jednostki nadrzędnej zlecenie sporządzenia dokumentacji techniczno prawnej dotyczącej odcinków dróg wojewódzkich dla celów wydania decyzji administracyjnych przez Wojewodę o przyjęciu na własność Województwa nieruchomości zajętych pod drogi wojewódzkie. Zgodnie z zaleceniem Jednostka została zobowiązana przez Zarząd Województwa do rozliczenia wykonanych prac na podstawie wystawianych co miesiąc not obciążeniowych.

W opinii Jednostki nie ma podstaw prawnych do rozliczenia prac wchodzących w zakres zlecenia otrzymanego od Województwa w oparciu o noty obciążeniowe, ponieważ Jednostka - jako podatnik podatku od towarów i usług, na podstawie art. 106 ust. 1 cyt. ustawy o podatku VAT jest zobowiązana do wystawiania faktur stwierdzających sprzedaż m.in. usług.

Po rozpatrzeniu przedmiotowej sprawy, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie stwierdza, co następuje:

Na podstawie art. 5 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - zwanej dalej ustawą o VAT - opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

    1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
    2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
    3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Stosownie do treści art. 15 ust. 1 ustawy o podatku VAT podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2 bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych art. 15 ust. 2 ustawy o podatku VAT. Zgodnie z zapisem art. 106 ust. 1 ustawy o podatku VAT podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

W myśl przepisu § 13 rozporządzenia Ministra Finansów z dani 25.05.2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 ze zm. ) fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem § 14 i § 15.

Mając na uwadze wyżej powołane przepisy oraz stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu, Jednostka będąca podatnikiem podatku VAT ma obowiązek wystawienia faktur VAT dla udokumentowania świadczenia odpłatnych usług o których mowa w art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, na rzecz podmiotu będącego również podatnikiem podatku od towarów i usług, zgodnie z cyt. art. 106 ust. 1 ustawy o podatku VAT.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Rzeszowie