Wzwiązku z art. 19 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług / Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm. / i § 3 ust. 2 rozporządzenia Min... - Interpretacja - DPP-0051-4/06/10295/

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 20.06.2006, sygn. DPP-0051-4/06/10295/, Drugi Wielkopolski Urząd Skarbowy w Kaliszu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Wzwiązku z art. 19 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług / Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm. / i § 3 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług / Dz. U. z 2004r. Nr 97, poz. 970 ze zm./ i po rozpatrzeniu wniosku o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie obowiązku podatkowego za usługi świadczonych na zlecenie sądu i prokuratury,Naczelnik Drugiego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Kaliszustwierdza, że stanowisko przedstawione przez Szpital w w/w wniosku jest prawidłowe .

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że wnioskodawca świadczy usługi ksero na rzecz sądu i prokuratury oraz na zlecenie tych podmiotów przeprowadza sekcje zwłok i przechowuje te zwłoki w chłodni szpitalnej. W związku z tym wnioskodawca pyta: czy w przypadku wystawiania faktur na rzecz sądu czy prokuratury za usługi ksero oraz za przeprowadzone sekcje zwłok i ich przechowywanie w chłodni szpitalnej termin powstania obowiązku podatkowego przypada w miesiącu zapłaty za usługę czy też w miesiącu wystawienia faktury?

We własnym stanowisku wnioskodawca pisze, że przywołane w zapytaniu usługi mają związek z prowadzonym postępowaniem sądowym przez sąd bądź prokuraturę. Dlatego zdaniem wnioskodawcy na podstawie rozporządzenia z dnia 25 maja 2005r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług /Dz.U. nr 95, poz.797/ tj. rozporządzenie z dnia 27.04.2004r. /Dz.U. nr 97, poz.970 ze zm./ obowiązek zapłaty podatku powstanie z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty.

Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego potwierdza stanowisko podatnika i wyjaśnia.

Z zasady ogólnej zapisanej w art. 19 ust. 4 cytowanej wyżej ustawy o podatku od towarów i usług wynika, że jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. Dla usług wymienionych we wniosku, ustawodawca w cytowanym wyżej rozporządzeniu w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, określił inny termin powstania obowiązku podatkowego. Mianowicie, z § 3 ust. 2 w/w rozporządzenia wynika, że w przypadku świadczenia usług na rzecz sądów powszechnych, administracyjnych, wojskowych lub prokuratury przez osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, którym sądy te lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów, zleciły wykonanie określonych czynności związanych z postępowaniem sądowym lub przygotowawczym, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że świadczone usługi przez wnioskodawcę mają związek z prowadzonymi postępowaniami sądowymi przez sądy i prokuraturę.

A zatem, jeżeli Wasza firma spełnia wymogi cytowanego wyżej § 3 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów wówczas obowiązek podatkowy powstanie zgodnie z tym przepisem, niezależnie od momentu wystawienia faktury a rozliczenie podatku należnego będzie przypadało na moment powstania obowiązku podatkowego.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Drugi Wielkopolski Urząd Skarbowy w Kaliszu