P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - US40/VAT/443-364/2006/MJ

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 03.03.2006, sygn. US40/VAT/443-364/2006/MJ, Urząd Skarbowy Warszawa-Wola

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art.14a § 1, 3, 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005r Nr 8 poz.60 z późn. zm.), art.86, art. 88 ust.1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004r nr 54 poz.535 z późn.zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 17.01.2006 r w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego /podatku od towarów i usług/, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola postanowiłuznać stanowisko wnioskodawcy - dotyczące odliczenia podatku naliczonego od poniesionych wydatków inwestycyjnych związanych z budową budynku w części odpowiadającej udziałowi powierzchni budynku przeznaczonej na cele prowadzonej działalności gospodarczej - za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 17.01.2006 r. Strona złożyła wniosek w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu zastosowania przepisów prawa podatkowego dotyczący podatku od towarów i usług.
Z przedmiotowego wniosku wynika:
Stan faktyczny
Strona prowadzi działalność gospodarczą w zakresie filmowych efektów specjalnych. W listopadzie ubiegłego roku podatnik zakupił działkę budowlaną z zamiarem wybudowania na niej budynku, którego parter będzie przeznaczony w całości na prowadzoną działalność gospodarczą, zaś poddasze na część mieszkalną.
Zapytanie
Czy może dokonywać odliczenia podatku naliczonego od zakupów związanych z budową budynku w części odpowiadającej udziałowi powierzchni budynku przeznaczonej na cele prowadzonej działalności gospodarczej?
Stanowisko wnioskodawcy
Zdaniem wnioskodawcy - według obliczonego udziału powierzchni użytkowej dolnej części budynku w powierzchni użytkowej ogółem Wnioskodawca może wyodrębnić koszty związane z prowadzoną działalnością gospodarczą i tak wyliczoną stawką odliczyć procentowo podatek VAT z faktur zakupu.

Działając na podstawie przepisu art. 14a § 1, 3 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Wola rozpatrzył przedmiotowy wniosek i postanowił uznać stanowisko wnioskodawcy - za prawidłowe.
Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy
Kwota podatku naliczonego związana z nabyciem towarów i usług podlega odliczeniu na zasadach określonych art. 86 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów usług z uwzględnieniem wyłączeń zawartych w treści art. 88 tej ustawy oraz przepisach wykonawczych do powołanej ustawy. Zgodnie z podstawową zasadą dokonywania obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, wyrażoną w art. 86 ust. 1 ww. ustawy - podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.
Stosownie zaś do art. 88 ust.1 pkt 2 powyższej ustawy obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.
Mając na uwadze powyższe przepisy, po przeanalizowaniu stanu faktycznego w przedmiotowej sprawie, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola stoi na stanowisku, iż Stronie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku od towarów i usług od zakupów związanych z prowadzoną budową budynku wykorzystywanego na cele prowadzenia działalności oraz cele mieszkalne, w takim zakresie, w jakim wykorzystywane będą dla celów prowadzonej działalności.
Zdaniem organu podatkowego podatnik może dokonać wyodrębnienia zakupów związanych z wykonywaną działalnością na podstawie wyliczenia wskaźnika procentowego udziału powierzchni użytkowej dolnej części budynku - wykorzystywanej do działalności - w powierzchni użytkowej ogółem.
Należy pamiętać, iż odliczenia można dokonać tylko sytuacji, gdy wydatki te będą mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.

Urząd Skarbowy Warszawa-Wola