Temat interpretacji
Dnia ...marca 2006r. podatnik złożył w trybie art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie stosowania obowiązujących przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - zwanej dalej ustawa o VAT.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podatnik nabył w roku 1996 nieruchomość położoną w Poznaniu, przy ul. Y (transakcja zakupu korzystała ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, w związku z czym nie przysługiwało również prawo obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego), którą wprowadził do ewidencji środków trwałych. W trakcie użytkowania budynku w następnych latach poniósł nakłady inwestycyjne, które stanowiły ponad 30 % wartości początkowej przedmiotowej nieruchomości i przysługiwało od nich prawo do odliczenia podatku od towarów i usług. Podatnik użytkował powyższy budynek powyżej 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych. Wnioskodawca zwraca się z zapytaniem, czy dostawa powyższej nieruchomości wraz z gruntem będzie zwolniona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Zdaniem podatnika, dostawa budynku wraz z gruntem jest zwolniona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Stanowisko swoje uzasadnia tym, iż zostały spełnione wszelkie przesłanki, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 oraz ust. 6 ustawy o VAT. Mianowicie przy nabyciu budynku nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego a od zakończenia budowy tego obiektu minęło ponad 5 lat. Świadczy to o tym, iż budynek jest towarem używanym. Ponadto zwolnienie znajduje zastosowanie ponieważ, poniesione wydatki na ulepszenie budynku przekraczały 30 % jego wartości a podatnik miał prawo odliczenia podatku naliczonego od tych wydatków oraz użytkował go przez okres dłuższy niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.
Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego podziela stanowisko podatnika zawarte w przedmiotowym wniosku i stwierdza co następuje:
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...) - (art. 7 ust. 1).
W art. 2 pkt 6 zdefiniowano pojęcie towarów - to rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.
Z regulacji art. 43 ust.1 pkt 2 ustawy o VAT wynika, że zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Przez towary używane, o których mowa w ust. 1 pkt 2 powołanego artykułu, rozumie się budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat - (por. art. 43 ust. 2 pkt 1).
W myśl art. 43 ust. 6 ustawy o VAT zwolnienia, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w ust. 2 pkt 1, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik:1)miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków;2)użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.
Powyższy przepis nie znajdzie zastosowania, gdy podatnik poniesie nakłady na ulepszenie obiektu wynoszące 30% i więcej jego wartości początkowej (niezależnie od tego kiedy zostały one poniesione i dające prawo do odliczenia podatku) oraz obiekt ten użytkował w okresie dłuższym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych. Wówczas dostawa takiego obiektu będzie zwolniona od podatku od towarów i usług.
Z powyższego wynika, iż wszystkie trzy warunki wymienione w art. 43 ust. 6 muszą zostać spełnione łącznie, aby stanowić podstawę do ograniczenia zwolnienia. Zatem niewystąpienie jednego z nich oznacza konieczność zastosowania zwolnienia przy sprzedaży używanych budynków, budowli i ich części.
Odpłatna dostawa gruntu w rozumieniu ustawy o VAT podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, jeżeli jest realizowana przez podatnika w ramach jego działalności gospodarczej (art. 15 ust. 1 i 2 ustawy), z tym że, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę.
Z kolei przepis art. 29 ust. 5 ustawy o VAT mówi, że w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.
Zatem, gdy przedmiotem dostawy są budynki lub budowle trwale z gruntem związane albo części takich budynków lub budowli, powyższe zwolnienie określone w ust. 9 powołanego artykułu, nie ma zastosowania, bowiem przedmiotem dostawy jest teren zabudowany - a z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Wartość gruntu stanowi element podstawy opodatkowania dostawy tych nieruchomości, opodatkowanej według stawki podatkowej dla nich właściwej (22% lub 7%) lub składnik podstawy opodatkowania dostawy zwolnionej od podatku , w sytuacji dostawy budynków (budowli) używanych - w rozumieniu art. 43 ust. 1 pkt 2 w zw. z ust. 2 pkt 1 ustawy.
Biorąc pod uwagę powyższe uregulowania oraz przedstawiony stan faktyczny, zostaną spełnione przesłanki zastosowania zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług w przypadku dostawy przedmiotowego budynku wraz z gruntem, wynikające z art. 43 ust. 1 pkt 2 w zw. z ust. 2 pkt 1), ust. 6 ustawy o VAT. Podatnikowi przy jego nabyciu nie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony (transakcja zwolniona zVAT) a także okres ich użytkowania wynosił powyżej 5 lat. Dodatkowo, w przypadku budynku nie zostały spełnione łącznie trzy warunki określone w art. 43 ust. 6 cyt. ustawy, które pozwoliłyby ograniczyć prawo do zwolnienia z podatku VAT. Mianowicie, w przypadku przedmiotowej nieruchomości - podatnik użytkował obiekt w okresie dłuższym niż 5 lat.
W sytuacji zbycia gruntu (stanowiącego własność podatnika), na którym znajduje się budynek trwale z nim związany - należy zastosować postanowienia art. 29 ust. 5 ustawy o VAT, tj. z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Oznacza to, że co do zasady dostawa przedmiotowego gruntu objęta jest zwolnieniem od podatku, gdyż o zwolnieniu tym decyduje charakter dostawy budynku. Wartość gruntu w takim przypadku podwyższy jedynie podstawę opodatkowania budynku, przy wykazaniu dostawy zwolnionej od podatku.
Powyższe transakcje należy udokumentować zarówno aktem notarialnym jak i fakturą, z uwagi na to, iż przedmiotowe budynki były wykorzystywane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
W świetle powyższych rozważań, dostawa budynku oraz związanego z nim gruntu (działka, na której jest posadowiony obiekt) będzie korzystać ze zwolnienia od podatku.
Mając na uwadze powyższy stan prawny i faktyczny orzeczono jak w sentencji.
Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań Nowe - Miasto informuje, że powyższa interpretacja jest oparta o stan faktyczny przedstawiony we wniosku podatnika oraz stan prawny obowiązujący w dacie wydania niniejszego postanowienia.