Temat interpretacji
Na podstawie art.14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. Nr 8, poz.60 z 2005 r. z późn. zm.) w związku ze złożonym wnioskiem w dniu 04.01.2006r. uzupełnionego pismem z dnia 16.03.2006r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, rozstrzygając kwestię udokumentowania sprzedaży samochodu żonie prowadzącej oddzielną działalność gospodarczą Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łomży postanawia stwierdzić:
Sprzedaż środka trwałego w postaci samochodu do działalności żony jest dostawą towaru w rozumieniu przepisów VAT podlegającą
opodatkowaniu na zasadach ogólnych.
U z a s a d n i e n i e
Stan faktyczny
"Przewiduję likwidację działalności gospodarczej w zakresie usług dla budownictwa i handlu, prowadzonej samodzielnie i rozliczanej na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. W działalności wykorzystuję środek trwały podlegający comiesięcznej amortyzacji (samochód marki Ford Focus), przy zakupie którego przysługiwał mi zwrot podatku VAT."
Stanowisko podmiotu uprawnionego do złożenia wniosku
" Uważam, że mogę wystawić fakturę VAT na firmę żony, której przedmiotem transakcji będzie w/w samochód. Cena samochodu będzie ceną średnią rynkową, i od tej ceny odprowadzę podatek VAT".
Ocena prawna stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa
Zgodnie z art.14a § 1 Ordynacji podatkowej stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
Wniosek, o którym mowa w § 1, składa się do właściwego naczelnika urzędu skarbowego, naczelnika urzędu celnego lub wójta, burmistrza (prezydenta miasta) starosty albo marszałka województwa. Składając wniosek, podatnik, płatnik lub inkasent jest obowiązany do wyczerpująceŹgo przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie (art.14a § 2).
Interpretacja, o której mowa w § 1, zawiera ocenę prawną stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa (art.14a § 3). Udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o którym mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie (art.14a § 4).
Zgodnie z art.5 ust. 1 pkt.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust.1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ust.1 ww. ustawy).
Z analizy stanu faktycznego wynika, że posiada Pan środek trwały w postaci samochodu przy zakupie którego przysługiwał Panu zwrot podatku VAT. Z powodu planowanej likwidacji działalności chce Pan odsprzedać w/w środek trwały dla żony prowadzącej oddzielną działalność gospodarczą. Sprzedaż w/w środka trwałego będzie klasyczną dostawą towaru na terytorium kraju pomiędzy dwoma czynnymi podatnikami podatku od towarów i usług. Na podstawie przepisów ustawy o VAT małżonkowie nie są uznawani za jeden podmiot podatkowy. W sytuacji gdy oboje małżonkowie są czynnymi podatnikami VAT i odrębnie prowadzą działalność gospodarczą, likwidacja działalności jednego z nich pozostaje bez wpływu na rozliczenia podatku VAT przez drugiego małżonka. Małżonek likwidujący działalność gospodarczą powinien wypełnić ustawowe obowiązki w tym zakresie, m.in. sporządzić remanent likwidacyjny i opodatkować towary, które po nabyciu nie stanowiły przedmiotu dostawy, a przy nabyciu których odliczył podatek naliczony.
Stosownie do przepisu art. 29 ust.1 w/w ustawy podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art.. 119 oraz art. 120 ust.4. obrotem jest natomiast kwota należna z tytułu sprzedaży, obejmująca całość świadczenia należnego nabywcy, pomniejszona o kwotę należnego podatku, a także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług.
Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy o VAT podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust.2,4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16. Zatem dostawa towarów dokonana przez czynnego podatnika podatku od towarów i usług winna zostać udokumentowana fakturą VAT.
Jednocześnie informuję, iż na podstawie art. 32 ust.1 pkt 3 ustawy o VAT w przypadku gdy pomiędzy nabywcą a dostawcą istnieje związek, o którym mowa w ust. 2 - organ podatkowy określa wysokość obrotu na podstawie przeciętnych cen stosowanych w danej miejscowości lub na danym rynku w dniu wykonania świadczenia, pomniejszonych o podatek, jeżeli okaże się, że przypadki te miały wpływ na ustalenie ceny. Ustęp 2 tegoż art. 32 stanowi , że związek, o którym mowa w ust. 1 pkt 3, istnieje, gdy między kontrahentami lub osobami pełniącymi u kontrahentów funkcje zarządzające, nadzorcze lub kontrolne zachodzą powiązania o charakterze rodzinnym lub z tytułu przysposobienia, kapitałowym lub wynikające ze stosunku pracy. Związek ten istnieje także, gdy którakolwiek z wymienionych osób łączy funkcje zarządzające, nadzorcze lub kontrolne u kontrahentów. Natomiast w myśl ust. 3 przez powiązania rodzinne, o których mowa w ust. 2, rozumie się małżeństwo oraz pokrewieństwo lub powinowadztwo do drugiego stopnia. Wobec powyższego, przedmiotowa dostawa towarów powinna być dokonana według cen, na ustalenie których pozostają bez wpływu wskazane okoliczności powiązań rodzinnych.
Dodatkowo informuję, że:
Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana w stanie prawnym obowiązującym w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Interpretacja powyższa przestanie być aktualna, jeżeli przepis prawa obowiązujący w dacie zaistnienia tego zdarzenia zostanie zmieniony lub przestanie obowiązywać.
Interpretacja powyższa nie jest wiążąca dla Pana wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia (art.14b ustawy Ordynacja podatkowa).
Na postanowienie niniejsze służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Białymstoku z pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Łomży, w terminie 7 dni od daty otrzymania.
Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia - (art.222 w związku z art. 239 ustawy Ordynacja podatkowa)