Na podstawie art. 14a par. 1 i par. 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po r... - Interpretacja - PPDE/443-22/2006

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 07.06.2006, sygn. PPDE/443-22/2006, Urząd Skarbowy w Biłgoraju

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14a par. 1 i par. 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu pisemnego wniosku podatnika z dnia 02.06.2006r., Naczelnik Urzędu Skarbowego w Biłgoraju udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w sprawie indywidualnej podatnika

stwierdza,

przedstawione w przedmiotowym wniosku stanowisko Urzędu Gminy w zakresie braku możliwości odzyskania w systemie podatku VAT tj. odliczenia od należnego podatku od towarów i usług, podatku naliczonego związanego z realizacją inwestycji jest prawidłowe przy uwzględnieniu przedstawionego stanu faktycznego oraz stanu prawnego na dzień wydania niniejszego postanowienia.

U z a s a d n i e n i e

W dniu 05.06.2006r. wpłynął do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Biłgoraju pisemny wniosek Urzędu Gminy o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania niektórych przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, ze zm.) w indywidualnej sprawie Urzędu.

Według przedstawionego stanu faktycznego Urząd Gminy realizuje inwestycję pod nazwą "Wiejski Dom Kultury w ..." Inwestycja ta będzie realizowana w ramach projektu SPO "Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwoju obszarów wiejskich 2004 - 2006". Urząd Gminy wyjaśnia, że zrealizowana inwestycja nie będzie wykorzystywana przez Urząd Gminy do wykonywania jakichkolwiek czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, gdyż po zrealizowaniu inwestycji obiekt udostępniony będzie nieodpłatnie ludności i będzie służył celom ogólnospołecznym.Z tych względów,Urząd Gminy twierdzi, że nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego wykazanego w fakturach zakupu usług związanych z realizacją przedmiotowej inwestycji od podatku należnego VAT, który Urząd Gminy jest zobowiązany płacić jako podatnik podatku od towarów i usług.

W ocenie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Biłgoraju przedstawione stanowisko strony w zakresie braku możliwości odzyskania naliczonego podatku w systemie rozliczeń podatku VAT jest prawidłowe. Generalna zasada dotycząca prawa podatnika do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, wyrażona została w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, ze zm.). Zgodnie z tym przepisem w zakresie jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 w/w ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Najistotniejszym warunkiem umożliwiającym podatnikowi VAT skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego, jest związek zakupów z wykonywaniem czynności opodatkowanych. Ponieważ związek tutaj taki nie występuje, a po oddaniu do użytkowania inwestycja nie będzie przynosiła żadnych przychodów postanowiono jak wyżej.

Biorąc powyższe pod uwagę postanowiono jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania niniejszego postanowienia. Interpretacja traci moc z chwilą zmiany stanu prawnego. Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany albo uchylenia.

Od niniejszego postanowienia służy stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Biłgoraju w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia (art. 14a par. 4, art. 223 par. 1, art. 236 par. 1 i par. 2 oraz art. 239 ustawy Ordynacja podatkowa).

Zażalenie na postanowienie powinno zawierać zarzuty przeciwko postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie (art. 222 w związku z art. 239 ustawy Ordynacja podatkowa). Wniesienie zażalenia nie wstrzymuje wykonania postanowienia, jednakże organ podatkowy, który wydał postanowienie, może w uzasadnionych przypadkach, na wniosek strony, wstrzymać jego wykonanie (art. 238 Ordynacji podatkowej).

Urząd Skarbowy w Biłgoraju