Temat interpretacji
Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm. ), art. 5 ust. 1, art. 15 ust. 1 i 2 oraz art. 43 ust. 1 pkt 1, art. 90 ust. 1, 2, 3 i 4 oraz art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 6.12.2005 r., znak FK-1/128/2005, z datą wpływu 9.12.2005 r., uzupełnionego pismem z dnia 6.03.2006 r., znak FK-1/147/2005, z datą wpływu 6.03.2006 r., w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie postanawia uznać, że w przedstawionym w ww. piśmie stanie faktycznym stanowisko Podatnika jest prawidłowe w części dotyczącej sposobu dokumentowania oraz wykazywania w deklaracji VAT-7 odsetek od pożyczki udzielonej Spółce mającej siedzibę na terytorium Polski.
W dniu 9.12.2005 r. Spółka złożyła do tut. organu podatkowego wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji zastosowania przepisów ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług oraz odpowiedź na następujące kwestie:
- - czy odsetki od pożyczki udzielonej Spółce powiązanej mającej siedzibę na terytorium Polski należy wykazać w deklaracji VAT-7 jako sprzedaż zwolnioną?
- - czy obciążenie kontrahenta odsetkami należy udokumentować fakturą VAT?
- - czy czynność pobierania ww. odsetek należy uznać za czynności sporadyczne, o których mowa w art. 90 ust. 6 ustawy, i w związku z tym obrotu uzyskanego z tego tytułu nie uwzględniać przy wyliczaniu proporcji, której mowa w art. 90 ust. 3 ustawy?
Podatnik w swoim wniosku przedstawił następujące stanowisko: "Udzielanie pożyczek jest działalnością w zakresie pośrednictwa finansowego. W związku z tym w deklaracji VAT-7 należy wykazać zapłacone przez pożyczkobiorcę odsetki jako obrót zwolniony na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy i udokumentować fakturą VAT. Kwota uzyskanych odsetek nie będzie wpływała na rozliczenie podatku naliczonego w oparciu o strukturę sprzedaży, ponieważ udzielanie pożyczek może być uznane za czynności dokonywane sporadycznie.
Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535, ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają:
- 1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
- 2) eksport towarów;
- 3) import
towarów;
- 4) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
- 5) wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.
Dostawa towarów, w myśl art. 7 ust. 1 ustawy, oznacza wg ustawodawcy przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, natomiast stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy świadczenie usług jest to każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów.
Z opisanego przez podatnika stanu faktycznego wynika, iż spółka udzieliła spółce powiązanej pożyczki, w związku z którą pobierać będzie odsetki, dlatego też w tym wypadku świadczyć będzie odpłatną usługę której mowa w art. 8 ust. 1 ustawy. Z powyższego wynika, iż udzielenie pożyczki jak również późniejsze naliczanie i obciążanie pożyczkobiorcy odsetkami z tego tytułu podlega regulacjom ustawy o podatku od towarów i usług (art. 5 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 8 ust. 1 ustawy).
Ponadto zauważyć należy, iż zgodnie ze stanem faktycznym przedstawionym przez Spółkę w dalszej części ww. pisma, czynność udzielenia pożyczki spółce powiązanej nie była czynnością jednorazową. Podatnik udzielił oprocentowanej pożyczki w okolicznościach wskazujących na zamiar udzielania jej w sposób częstotliwy (nie jest istotny w tym wypadku fakt, iż udzielanie pożyczek nie jest przedmiotem działalności gospodarczej spółki), a więc w tym wypadku wypełnił również definicję podatnika określoną w art. 15 ustawy o podatku od towarów i usług.
Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt. 1 ustawy o podatku VAT zwalnia się od podatku od towarów i usług, usługi wymienione w załączniku Nr 4 do ustawy. W pozycji 3 tego załącznika wymieniono usługi klasyfikowane w sekcji J, posiadające oznaczenie PKWiU 65-67 nazwane ogólnie usługami pośrednictwa finansowego. Czynność udzielenia pożyczki należy do usług pośrednictwa finansowego, które w myśl ww. przepisów ustawy są przedmiotowo zwolnione od podatku.
Zatem udzielenie pożyczki przez podmiot będący podatnikiem podatku VAT w rozumieniu przepisu art. 15 ustawy o VAT będzie podlegało podatkowi od towarów i usług, a uzyskiwane odsetki będą stanowiły obrót z tytułu wykonywania usług pośrednictwa finansowego. W konsekwencji otrzymanie odsetek powinno być udokumentowane fakturą VAT bez naliczenia podatku, jako usługa zwolniona z podatku VAT zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt. 1 ustawy o podatku VAT, załącznik Nr 4, poz. 3. Sprzedaż wynikającą z takiej faktury jako sprzedaż zwolnioną należy zaewidencjonować w rejestrze sprzedaży i wykazać w deklaracji VAT.
Odnosząc się do dalszej części zapytania, zauważyć należy, iż zgodnie z przepisem art. 90 ust. 1 w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10 (art. 90 ust. 2 ustawy). Przepis ustępu 3 powyższego artykułu stanowi, iż proporcję, o której mowa w ust. 2, ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo. Zgodnie z art. 90 ust. 6 ustawy do obrotu, o którym mowa w ust. 3, nie wlicza się obrotu uzyskanego z tytułu transakcji dotyczących nieruchomości lub usług wymienionych w załączniku nr 4 w poz. 3 (t. j. usług pośrednictwa finansowego), w zakresie w jakim czynności te są dokonywane sporadycznie.
Z orzeczeń Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości można wywieźć wniosek, iż aby ocenić czy dane czynności mogą być uznane za sporadyczne należy wziąć pod uwagę nie tylko częstotliwość ich wykonywania, ale także czy stanowią one uzupełnienie zasadniczej działalności firmy. Bowiem tylko czynności, które nie są bezpośrednim, stałym i koniecznym uzupełnieniem działalności podstawowej mogą być uznane za sporadyczne (orzeczenie w sprawie C-306/94). W przeciwnym wypadku - udzielanie pożyczek winno być uznane za działalność gospodarczą, a odsetki za odpłatność w rozumieniu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, którą uwzględnia się w proporcji, o której mowa w art. 90 ust. 2 ww. ustawy (orzeczenie ETS w sprawie C-142/99).
Pismem z dnia 6.03.2006 r., wymienionym na wstępie, Podatnik poinformował tut. organ podatkowy, że odsetki od pożyczek udzielanych kontrahentom stanowią wartość około 0,005% sprzedaży.
Zatem zdaniem tut. organu podatkowego przepis art. 90 ust. 6 ustawy będzie miał zastosowanie do sytuacji opisanej w zapytaniu. Trudno bowiem uznać tak znikomą wartość sprzedaży za bezpośrednie, stałe i konieczne uzupełnienie działalności podstawowej.
Biorąc zatem pod uwagę powyższe nie ma przeszkód, aby uznać czynności, o których mowa w piśmie Podatnika za sporadyczne transakcje finansowe i nie uwzględnienie obrotu uzyskanego z tytułu ich udzielenia, w mianowniku proporcji ustalanej na podstawie art. 90 ustawy o podatku od towarów i usług.