Temat interpretacji
Występując z wnioskiem udzielenie interpretacji Wnioskodawca podał, iż w dn. 10.05.2004 r., po zakończeniu okresu trwania umowy leasingu wykupił od Europejskiego Funduszu Leasingowego samochód osobowy marki PEUGEOT, który przyjęto do ewidencji środków trwałych. Zgodnie z treścią art. 86 ustawy o podatku od towarów usług odliczono 50% kwoty podatku naliczonego, określonej w fakturze. W obecnej chwili w związku z trudną sytuacja gospodarczą planowana jest likwidacja działalności gospodarczej.
Zdaniem Podatnika, zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług zobowiązany jest na dzień likwidacji sporządzić spis z natury, zawiadomić o dokonanym spisie oraz ustalonej wartości tego spisu i kwocie podatku należnego naczelnika urzędu skarbowego. W przypadku ujęcia w spisie z natury przedmiotowego samochodu należy zastosować zwolnienie z podatku od towarów i usług, określone w § 8 ust. 1 pkt. 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania przepisów ustawy o podatku od towarów usług.
Stanowisko to jest nieprawidłowe.
Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów przypadku:
1/ rozwiązania spółki cywilnej lub handlowej nie mającej osobowości prawnej,
2/ zaprzestania przez podatnika, o którym mowa w art. 15 , będącego osobą fizyczną wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, obowiązanego na podstawie art. 96 ust. 6 do zgłoszenia zaprzestania działalności naczelnikowi urzędu skarbowego.
W myśl art. 14 ust. 4 powyższy przepis stosuje się do towarów, stosunku do których przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Zgodnie z art. 14 ust. 5 w przypadkach, o których mowa wyżej podatnicy są zobowiązani sporządzić spis z natury towarów na dzień rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu w terminie 14 dni, licząc od dnia rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu oraz zawiadomić o dokonanym spisie z natury, o ustalonej wartości i o kwocie podatku należnego naczelnika urzędu skarbowego w terminie 7 dni, licząc od dnia zakończenia tego spisu.
Zgodnie z art. 14 ust. 8 ustawy podstawą opodatkowania jest wartość towarów podlegających spisowi z natury, ustalona zgodnie z art. 29 ust. 10 ustawy, tj. według ceny nabycia towarów, towarów, gdy cena nabycia nie istnieje, kosztu wytworzenia określonego w momencie dostawy tych towarów.
W myśl § 8 ust. 1 pkt. 5 rozporządzenia Ministra Finansów dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania przepisów ustawy o podatku od towarów usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) zwalnia się od podatku dostawę samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, przez podatników, którym przy ich nabyciu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 3 i 5 ustawy, jeżeli te samochody i pojazdy są towarami używanymi w rozumieniu art. 43 ust. 2 pkt. 2 ustawy (tj. pod warunkiem, że były używane przez podatnika co najmniej przez pół roku).
W przedmiotowej sytuacji brak jest podstaw do zastosowania zwolnienia z podatku od towarów i usług na podstawie ww. § 8 ust. 1 pkt. 5 rozporządzenia, bowiem ujęcie w remanencie likwidacyjnym przedmiotowego samochodu nie stanowi dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ww. ustawy, (tj. nie następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel).
Zatem podstawę opodatkowania na podstawie art. 14 ust. 8 ustawy o podatku od towarów i usług przedmiotowego samochodu stanowić będzie cena nabycia.