Temat interpretacji
P O S T A N O W I E N I E
Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. -Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku Spółka z o.o. z dnia 28 lutego 2006 r. o udzielenie pisemnej
interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w części dotyczącej podatku od towarów i usług, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie - biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny
postanawia:
uznać stanowisko Strony za prawidłowe
U z a s a d n i e n i e
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Strona wraz z inną spółką nabyła na zasadzie współwłasności nieruchomość - centrum handlowe oraz prawo użytkowania wieczystego gruntu, na którym centrum to zostało wybudowane. Jednocześnie na podstawie odrębnej umowy leasingu operacyjnego zawartej ze zbywcą oddała mu w/w nieruchomość do używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony.
W momencie zbycia centrum pomiędzy dotychczasowym właścicielem (a obecnie leasingobiorcą) nieruchomości i podmiotami trzecimi prowadzącymi działalność na terenie centrum trwały stosunki najmu powierzchni handlowej. Mając na uwadze art. 678 § 1 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym w razie zbycia rzeczy najętej w trakcie trwania najmu nabywca wstępuje w stosunek najmu w miejsce zbywcy (dotychczasowego wynajmującego), strony umowy leasingu postanowiły wyłączyć wystąpienie skutku z art. 678 kodeksu cywilnego, za zgodą poszczególnych najemców. Na mocy w/w umowy postanowiono, iż nabywcy (i jednocześnie leasingodawcy nieruchomości - w tym Strona) nie wstąpią w prawa i obowiązki dotychczasowego wynajmującego (a obecnie leasingobiorcy) wynikające z zawartych przez niego umów najmu.
Zgodnie z postanowieniami umowy prawa i obowiązki z umów najmu są nadal wykonywane przez dotychczasowego wynajmującego (leasingobiorcę), a nabywcy, w tym Strona nie ponoszą jakichkolwiek odpowiedzialności za wykonanie zobowiązań wynikających z w/w umów.
W związku z powyższym Strona zwróciła się o potwierdzenie stanowiska, iż nie jest zobowiązana do rozpoznawania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług na podstawie art. 19 ustawy o podatku od towarów i usług oraz do wystawiania faktur VAT na rzecz najemców z tytułu najmu powierzchni handlowej na podstawie art. 106 ustawy oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z uwagi na fakt, iż nie jest Ona stroną umów najmu powierzchni handlowej centrum.
W pierwszej kolejności zauważyć należy, iż zgodnie z art. 14a § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, stanowiącym podstawę prawną wystąpienia przez Stronę z niniejszym wnioskiem, organ podatkowy ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnych sprawach podatnika, płatnika, inkasenta, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Przy tym interpretacji w w/w trybie podlegają przepisy prawa podatkowego w rozumieniu art. 3 pkt 2 w/w ustawy, a więc wyłącznie przepisy ustaw podatkowych oraz przepisy wydanych na ich podstawie aktów wykonawczych. Oznacza to, że Naczelnik Urzędu Skarbowego nie jest obowiązany ani też uprawniony do oceny stanowiska Strony w zakresie cywilnoprawnych skutków zawartych przez nią umów, tj. w zakresie wykraczającym poza ramy określone art. 14a ustawy Ordynacja podatkowa. W szczególności niniejsza interpretacja nie zawiera oceny dopuszczalności oraz skuteczności umowy wyłączającej skutek z art. 678 § 1 Kodeksu cywilnego, także w przypadku wyrażenia na to zgody przez najemcę.
Jedynie więc na marginesie wskazać w tym miejscu należy, iż przepis (norma) art. 678 § 1 zd. 1 Kodeksu cywilnego ukształtowany został jako bezwzględnie obowiązujący. W ramach odstępstwa od wynikającej zeń zasady oraz w granicach wyznaczonych w § 2 w/w artykułu dopuszczona została (w zdaniu drugim) możliwość wypowiedzenia najmu przez nabywcę rzeczy najętej. Taki też pogląd prezentuje m.in. K. Pietrzykowski - vide Kodeks cywilny, komentarz (tom II), wyd. CH. Beck, Warszawa 2005 (str. 417).
Odnosząc się natomiast do pytania Strony z zakresu podatku od towarów i usług, tj. czy Strona jest zobowiązana do rozpoznawania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług na podstawie art. 19 ustawy o podatku od towarów i usług oraz do wystawiania faktur VAT na rzecz najemców z tytułu najmu powierzchni handlowej na podstawie art. 106 ustawy oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów, stwierdzić należy, iż w sytuacji, gdy nie jest Ona stroną umów najmu zawartych z najemcami powierzchni handlowych na terenie centrum i nie świadczy w związku z tym na ich rzecz tego rodzaju usług (Strona jest leasingodawcą nieruchomości na rzecz wynajmującego), nie powstaje u niej z tego tytułu obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług, a co za tym idzie, nie jest obowiązana do wystawiania faktur VAT na rzecz tychże najemców.
Zgodnie bowiem z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Na podstawie art. 8 ust. 1 tej ustawy przez świadczenie usług, o którym wyżej mowa, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, która nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.
W myśl zaś art. 106 ust. 1 w/w ustawy podatnicy są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży (....); sprzedaży, przez którą zgodnie z art. 2 pkt 22 ustawy rozumieć należy odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.
Skoro brak jest świadczenia na rzecz osób, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy, nie wystąpi zatem i sprzedaż rodząca obowiązek wystawienia faktury.
Mając powyższe na uwadze postanowiono jak we wstępie.
Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.
P o u c z e n i e
Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 ustawy Ordynacja podatkowa).