Temat interpretacji
P O S T A N O W I E N I E
Na podstawie art.14a § 1, 3, 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005r Nr 8 poz.60z późn. zm.), art. 23 ust. 1, ust. 2, ust. 10` ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r nr 54 poz.535 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 16.01.2006r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego /podatku od towarów i usług/, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola postanowiłuznać stanowisko wnioskodawcy - w części dotyczącej miejsca opodatkowania sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju - za prawidłowe.
U Z A S A D N I E N I E
W dniu 16.01.2006r. Strona złożyła wniosek w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu zastosowania przepisów prawa podatkowego dotyczący podatku od towarów i usług.
Z przedmiotowego wniosku wynika:
Stan faktyczny
Spółka jest wydawcą pism specjalistycznych, które sprzedaje na terenie Polski i Unii Europejskiej. Pisma sprzedawane są w dwojaki sposób:
1.wyspecjalizowanym firmom kolporterskim, będącym odbiorcami podstawowej części nakładu,
2.indywidualnym odbiorcom, którym pisma są wysyłane za pomocą Poczty Polskiej a zapłatę Spółka otrzymuje poprzez płatność przelewem lub za pomocą kart płatniczych.
Zapytanie
Czy w świetle obowiązujących przepisów Spółka prawidłowo rozlicza sprzedaż na rzecz osób fizycznych mających miejsce zamieszkania na terytorium Unii Europejskiej?
Stanowisko
wnioskodawcy
Zdaniem wnioskodawcy - sprzedaż na rzecz osób fizycznych, zamieszkałych na terytorium krajów Unii Europejskiej, którzy nie mają obowiązku rozliczania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, rozlicza się jako sprzedaż opodatkowaną w Polsce do wielkości limitów, określonych przez poszczególne kraje członkowskie.
Działając na podstawie przepisu art. 14a § 1, 3 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Wola rozpatrzył przedmiotowy wniosek i postanowił uznać stanowisko wnioskodawcy - w części dotyczącej miejsca opodatkowania sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju - za prawidłowe.
Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy
W myśl art.23 ust.1 ww. ustawy zasadą jest, iż sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju podlega opodatkowaniu na terytorium państwa członkowskiego przeznaczenia dla wysyłanych lub transportowanych towarów, z zastrzeżeniem ust. 2.
W art. 23 ust. 2 ustawy stwierdzono, iż w
przypadku sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju dostawę towarów uznaje się za dokonaną (opodatkowaną) na terytorium kraju, jeżeli całkowita wartość towarów innych niż wyroby akcyzowe zharmonizowane wysłanych lub transportowanych do tego samego państwa członkowskiego w ramach sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju, pomniejszona o kwotę podatku, jest mniejsza lub równa w danym roku, od kwoty wyrażonej w złotych, odpowiadającej kwocie ustalonej przez państwo członkowskie przeznaczenia dla wysłanych lub transportowanych towarów. Przeliczenia kwoty limitów, o których mowa powyżej dokonuje się według średniego kursu waluty, w której w państwie członkowskim przeznaczenia kwoty te są ustalane, ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego, w zaokrągleniu od 1000 zł, zgodnie z art.23 ust.10 ww. ustawy.
Mając na uwadze powyższe przepisy, po przeanalizowaniu stanu faktycznego w przedmiotowej sprawie, Naczelnik Urzędu Skarbowego
Warszawa Wola stoi na stanowisku, iż Spółka dokonując sprzedaży wysyłkowej z Polski na rzecz osób fizycznych zamieszkałych na terytorium państw członkowskich, niebędących podatnikami podatku od wartości dodanej, opodatkowuje ją jako sprzedaż krajową, do momentu przekroczenia limitów ustalonych przez poszczególne państwa członkowskie.
W momencie przekroczenia ww. limitów, Podatnik będzie zobligowany do opodatkowania sprzedaży w kraju odbioru towaru przez nabywcę, zgodnie z art.23 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług.
Reasumując Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola stoi na stanowisku, iż jeżeli całkowita wartość sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju jest mniejsza lub równa w danym roku, od kwoty wyrażonej w złotych, odpowiadającej kwocie ustalonej przez państwo członkowskie przeznaczenia, Wnioskodawca w ramach dokonywanej sprzedaży wysyłkowej, opodatkowuje ją jak sprzedaż krajową, według stawki obowiązującej w Polsce, zgodnie z art.23 ust.2 ustawy o podatku od towarów
i usług.
Jednocześnie informuje się Stronę, iż przedmiotowy wniosek - w części dotyczącej obowiązku rejestrowania się Spółki, w krajach członkowskich, do których wysyła towary - zostanie rozpatrzony w drodze odrębnego postanowienia.