Temat interpretacji
P O S T A N O W I E N I E
Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, t.j. "Czy jeśli odszkodowania nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług można je dokumentować fakturą VAT oraz czy rachunek lub nota księgowa mogą być uznane za prawidłowy sposób udokumentowania?", Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny
postanawia:
uznać stanowisko Strony za nieprawidłowe.
U z a s a d n i e n i e
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż umowy dotyczące sprzedaży ciepła zawierają, jako zabezpieczenie, zobowiązanie odbiorców korzystających z urządzeń Spółki zainstalowanych w węzłach usytuowanych w budynkach nie będących własnością Spółki, do zwrotu połowy kosztów przywrócenia węzła do stanu pierwotnego, w przypadku dewastacji bądź kradzieży urządzeń węzła cieplnego, jeżeli nie wykryto sprawcy.
Spółka zawiera również umowy na roboty budowlano - montażowe w zakresie budowy, przebudowy i remontu sieci cieplnych. Umowy te zawierają zabezpieczenie na rzecz Spółki w formie kar umownych z tytułu opóźnienia w wykonaniu prac, opóźnienia w usunięciu wad oraz odstąpienia od umowy z przyczyn, które leżą po stronie wykonawcy. Wykonawca od dnia przejęcia terenu budowy ponosi odpowiedzialność za wszelkie szkody wyrządzone zamawiającemu (Spółce) i osobom trzecim powstałe na terenie, na którym wykonywane są prace lub powstałe w związku z tymi pracami.
Spółka zapytuje: Czy jeśli odszkodowania nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług można je dokumentować fakturą VAT oraz czy rachunek lub nota księgowa mogą być uznane za prawidłowy sposób udokumentowania?
Podatnik stoi na stanowisku, iż fakturami VAT należy dokumentować jedynie czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a czynności nie podlegające opodatkowaniu tym podatkiem należy dokumentować rachunkami lub notami księgowymi.
Stosownie do art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Regulacja przepisów art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług stanowi zaś, że przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast, zgodnie z przepisem art. 8 ust. 1 w/w ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemajacej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:
1) przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
2) zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji,
3) świadczenia usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.
Definicja świadczenia usług jest wyrazem realizacji zasady powszechności opodatkowania podatkiem od towarów i usług transakcji wykonywanych przez podatników w ramach ich działalności gospodarczej, zgodnie z ogólnym założeniem, że opodatkowanym świadczeniem usług jest każda transakcja podatnika w ramach jego działalności gospodarczej, która nie została wymieniona jako dostawa towarów.
Zwrot połowy kosztów przywrócenia węzła do stanu pierwotnego, w przypadku dewastacji bądź kradzieży urządzeń węzła cieplnego wiąże się z czynnościami wykonywanymi przez Spółkę, w związku z tym mieści się w katalogu czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług i powinno być opodatkowane stawką 22% VAT.
Zgodnie z postanowieniami art. 106 ustawy o podatku od towarów i usług oraz § 8 i następne rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798), fakturami VAT i fakturami wewnętrznymi dokumentuje się jedynie czynności podlegające opodatkowaniu tym podatkiem.
W związku z powyższym odszkodowania otrzymywane przez Spółkę powinny być udokumentowane fakturą VAT.
W opisanej sytuacji Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego uznaje stanowisko Strony za nieprawidłowe.
Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.
Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.
P o u c z e n i e
Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony #8722; do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 ustawy-Ordynacja podatkowa).
Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego (art. 14a § 4 ustawy-Ordynacja podatkowa) w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.