Temat interpretacji
Na podstawie art. 216 § 1 oraz art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) po zapoznaniu się z treścią wniosku z dnia 12.04.2006 r. (doręczonego w dniu 13.04.2006 r.) o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Rawie Mazowieckiej uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wniosku.
W dniu 03.04.2006 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Rawie Mazowieckiej wpłynęło podanie Podatnika o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczącego możliwości odliczenia podatku VAT z faktury, w której sprzedawca zastrzegł sobie prawo własności do momentu zapłaty całości ceny, przed dokonaniem zapłaty za towar. Zdaniem Podatnika, z art. 86 ust. 10 pkt 1 i ust. 12 ustawy o podatku od towarów i usług wynika, iż prawo do odliczenia podatku naliczonego uzależnione jest od otrzymania faktury oraz nabycia prawa do rozporządzania towarem jak właściciel.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Rawie Mazowieckiej, po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego stwierdza, co następuje: w myśl art. 7 ust. 1 ustawy ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), przez dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Ustawodawca nie zdefiniował zwrotu "chwila nabycia prawa do rozporządzania towarem" w ujęciu omawianego przepisu. Natomiast zgodnie z art. 86 ust. 1 podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od dokonanych zakupów, jeżeli są one wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, z zastrzeżeniem art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. W myśl art. 86 ust. 2 pkt. 1 ustawy o podatku VAT kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika. Na mocy art. 88 ust. 1 pkt. 2 cyt. ustawy obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego. Natomiast art. 88 ust. 3 pkt. 2 stanowi, iż przepis ust. 1 pkt. 2 nie dotyczy wydatków związanych z nabyciem towarów i usług zaliczanych u podatnika do środków trwałych nie podlegających amortyzacji, zgodnie z przepisami o podatku dochodowym, jeżeli fakt ten pozostaje w ścisłym związku ze zwolnieniem od tego podatku.
Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony powstaje generalnie w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny (art. 86 ust. 10 ustawy o VAT). Jednocześnie, zgodnie z ust. 11 tego przepisu, jeżeli odliczenie nie nastąpi w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę lub dokument celny, podatnik może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy. Jeżeli na fakturze widnieje zapis"do momentu zapłaty towar stanowi własność sprzedającego", w takiej sytuacji nie dochodzi do przeniesienia na nabywcę własności rzeczy, a jedynie do przekazania kontroli w sposób umożliwiający dysponowanie tą rzeczą, nie ma to jednak wpływu na możliwość odliczenia podatku naliczonego od dokonanego zakupu.
Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swą moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących.
Zgodnie z art. 14b § 1 i 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, jest natomiast wiążąca dla organu podatkowego i organu kontroli skarbowej właściwych dla podatnika i może zostać zmieniona bądź uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w art. 14b § 5.