Temat interpretacji
Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Pana wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą w postaci wytwarzania osadników glinianych, studzienek rozdzielczych i zbiorczych, tj. przydomowych oczyszczalni ścieków. Sprzedając elementy przydomowych oczyszczalni ścieków stosuje Pan stawkę 22 %. Jednak coraz częściej klienci chcieliby kupować oczyszczalnie wraz z ich montażem. Chcąc sprostać ich wymaganiom musi Pan wystawić fakturę z właściwą stawką podatku od towarów i usług.
W związku z przedstawionym stanem faktycznym zwrócił się Pan do tutejszego Urzędu z następującym pytaniem - z jaką stawką podatku od towarów i usług ma Pan wystawiać faktury dokumentujące dokonane usługi montażu wyprodukowanych przez Pana przydomowych oczyszczalni?
Pana zdaniem w opisanym stanie faktycznym ma zastosowanie art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług. Dokonując zatem montażu elementów przydomowych oczyszczalni, można Pana zdaniem zastosować stawkę 7% wliczając do podstawy opodatkowania wartość wyrobów wyprodukowanych przez Pana zużytych przy wykonaniu usługi.
Odnosząc się do przestawionego we wniosku stanu faktycznego i własnego stanowiska w sprawie oraz w oparciu o przepisy prawa podatkowego tutejszy organ podatkowy stwierdza, co następuje:Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.Podstawowa stawka podatku od towarów i usług dla dostawy towarów i świadczonych usług - zgodnie z art. 41 ust. 1 w/w ustawy wynosi 22 %.
Jednakże na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 2 w/w ustawy w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007r. stosuje się stawkę podatku w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. Przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit.a) rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego (art. 146 ust. 2 w/w ustawy).
Stosownie do art. 2 pkt 6 oraz art. 8 ust. 3 w/w ustawy zarówno towary jak i usługi dla potrzeb VAT identyfikowane są na podstawie przepisów o statystyce publicznej.
W zawiązku z powyższym podatnik musi określić prawidłowo wykonywane przez siebie czynności, tj. czy dokonuje dostawy towarów, czy też świadczy usługi.
Zgodnie z zasadami metodycznymi Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług zainteresowany pomiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby i usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach. Wynika to z faktu, że to właśnie podatnik posiada wszystkie informacje niezbędne do właściwego zaliczenia produktu do odpowiedniego grupowania.
W przypadku jakichkolwiek trudności w ustalaniu właściwego grupowania, należy się zwrócić do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi (ul. Suwalska nr 29; 93-176 Łódź)
O tym czy dany wyrób budowlany może wchodzić do wartości usługi, czy też mamy do czynienia z odrębną dostawą towaru decyduje rodzaj czynności i etap na jakim ta czynność jest wykonywana. Podkreślenia wymaga, że zgodnie z generalnym trójpodziałem działalności gospodarczej, działalność dzieli się na trzy główne grupy: produkcja, handel, usługi. Znajduje to swoje odzwierciedlenie w grupowaniach statystycznych. Zgodnie z pkt 5.3.4 statystycznych zasad merytorycznych Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) w zależności od tego kto: producent, firma usługowa, czy handlowa dokonuje montażu artykułów branży budowlanej, tak klasyfikowana jest przez niego czynność, a w konsekwencji dla tej czynności taka będzie odpowiednia stawka podatku VAT.
I tak:roboty instalacyjne, wykonywane przez producenta wyrobu siłami własnymi, są klasyfikowane łącznie z wyrobem w tym samym grupowaniu,budowlane roboty instalacyjne i montażowe klasyfikuje się w dziale PKWiU 45,roboty instalacyjne wykonywane przez sprzedawcę detalicznego, jako usługa związana ze sprzedażą określonego wyrobu, klasyfikowane są jak handel detaliczny w odpowiednim grupowaniu działu PKWiU
Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika,że produkuje Pan przydomowe oczyszczalnie ścieków oraz zamierza Pan je również montować.
Jak wynika z wyżej cytowanych przepisów w sytuacji, kiedy podmiot gospodarczy wytwarza produkty budowlane i w ramach działalności produkcyjnej dokonuje montażu tych wyrobów, cała ta czynność klasyfikowana jest jako dostawa towaru, a nie zaś świadczenie usług budowlanych.
Zatem, mając na względzie przedstawiony stan faktyczny, należy uznać, że dokonuje Pan dostawy towarów i powinien opodatkować ją stawką 22 %, tj. zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, całą przedmiotowa czynność zarówno wykonywanie jak i montaż dokonywany w obiektach budownictwa mieszkaniowego.