P o s t a n o w i e n i e - Interpretacja - 1407/N-005/US/57/05/06/DD

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 06.03.2006, sygn. 1407/N-005/US/57/05/06/DD, Urząd Skarbowy w Grójcu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P o s t a n o w i e n i e

Na podstawie art.14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz.60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grójcu po rozpatrzeniu wniosku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego

p o s t a n a w i a:

zawarte we wniosku stanowisko podatnika uznać za prawidłowe

U z a s a d n i e n i e

W rozpatrywanym wniosku podatnik przedstawił następujący stan faktyczny:

Zapytujący jest czynnym podatnikiem VAT, prowadzącym gospodarstwo sadownicze. Planuje zakup samochodu osobowego.W związku z powyższym zwraca się z zapytaniem: czy na podstawie art.86 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ma prawo do odliczenia podatku VAT od zakupu samochodu osobowego w wysokości 60% kwoty VAT, lecz nie więcej niż 6.000zł?

Zdaniem wnioskodawcy posiadanie statusu czynnego podatnika VAT daje mu taką możliwość, gdyż zgodnie z art.15 ustawy o podatku od towarów i usług działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców, usługodawców ... oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody.

Przy tak określonym stanie faktycznym Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grójcu stwierdza, co następuje:

Stosownie do art.86 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz.535 z późn. zm.)- dalej: ustawa, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl z art.15 ust.1 ustawy podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Natomiast , zgodnie z powołanym wyżej ust.2, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

W myśl uregulowań zawartych w art.15 ust.4 ustawy w przypadku osób fizycznych prowadzących wyłącznie gospodarstwo rolne, leśne lub rybackie za podatnika uważa się osobę, która złoży zgłoszenie rejestracyjne, o którym mowa w art. 96 ust. 1.; przepis ten stosuje się odpowiednio do osób fizycznych prowadzących wyłącznie działalność rolniczą w innych niż wymienione w nim przypadkach (art.15 ust.5 ustawy).

W art.2 pkt 15 ustawy zawarto definicję działalności rolniczej zgodnie z którą, przez działalność rolniczą rozumie się produkcję roślinną i zwierzęcą, w tym również produkcję materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcję warzywniczą, gruntową, szklarniową i pod folią, produkcję roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadowniczą, chów, hodowlę i produkcję materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcję zwierzęcą typu przemysłowego lub fermowego oraz chów i hodowlę ryb i innych organizmów żyjących w wodzie, a także uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin "in vitro", fermową hodowlę i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowlę i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, chów i hodowlę dżdżownic, entomofagów i jedwabników, prowadzenie pasiek oraz chów i hodowlę innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym oraz sprzedaż produktów gospodarki leśnej i łowieckiej, z wyjątkiem drewna okrągłego z drzew tropikalnych (PKWiU 02.01.13) oraz bambusa (PKWiU 02.01.42-00.11), a także świadczenie usług rolniczych.

Ustawodawca w ustawie określił dwie kategorie pojazdów w wypadku nabycia których istnieje możliwość odliczenia całego podatku naliczonego, czy też ściślej rzecz ujmując - podatkiem naliczonym jest cała kwota podatku od towarów i usług uwidoczniona na fakturze dokumentującej nabycie pojazdu.

Do pierwszej z tych kategorii należą pojazdy samochodowe, których dopuszczalna masa całkowita wynosi co najmniej 3,5 tony. W tym wypadku odliczenie podatku przysługuje na zasadach ogólnych, gdyż przepisy nie przewidują żadnych ograniczeń co do kwoty podatku naliczonego - art.86 ust.3 ustawy.

Do drugiej kategorii należą pojazdy, których dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 3,5 tony, jednakże ze względu na pewne specyficzne cechy samego pojazdu lub ze względu na szczególny status nabywcy pojazdu, ustawa przewiduje możliwość pełnego odliczenia podatku (tzn. podatkiem naliczonym jest cała kwota podatku z faktury dokumentującej nabycie samochodu) - art. 86 ust.4 ustawy.

W pozostałych sytuacjach, stosownie do art.86 ust3 ustawy, w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60 % kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 6.000 zł.

Ustawa nie definiuje pojęcia pojazdu samochodowego i samochodu osobowego stąd w celu wyjaśnienia tych pojęć należy sięgnąć do ustawy z dnia 20 czerwca 1997r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. Z 2005r. Nr 108, poz.908 z późn. zm.).

Zgodnie z art.2 pkt 33 ustawy - Prawo o ruchu drogowym, pojazdem samochodowym jest pojazd silnikowy (tzn. pojazd wyposażony w silnik, z wyjątkiem motoroweru i pojazdu szynowego), którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h. Określenie to nie obejmuje ciągnika rolniczego.

Pojazdem samochodowym, stosownie do przepisów ustawy - Prawo o ruchu drogowym, jest m.in. samochód osobowy - pojazd samochodowy przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą oraz ich bagażu (art.2 pkt 40 ww. ustawy).

Odnosząc przedstawiony stan prawny do stanu faktycznego określonego we wniosku, stwierdzić należy, iż zapytujący jest podatnikiem podatku VAT (zgodnie z art.15 ust.4 i 5 w zw. z art.2 pkt 15 ustawy) czynnym (dokonał zgłoszenia rejestracyjnego stosownie do art.96 ust.1 ustawy), a tym samym przysługuje mu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony, o którym mowa w powołanym wyżej art.86 ust.1 ustawy.

Ze względu na uregulowanie zawarte w powołanym wyżej art.86 ust.3 ustawy, i nie przedstawienie we wniosku okoliczności wskazujących na zamiar zakupu samochodu osobowego o dopuszczalnej masie całkowitej co najmniej 3,5 tony lub pojazdu, o którym mowa w art.86 ust.4 ustawy, w przypadku zakupu samochodu osobowego, o którym mowa w zapytaniu, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego jest ograniczone do wysokości 60% kwoty określonej na fakturze - nie więcej jednak niż 6.000zł.

Mając na uwadze wymienione Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grójcu orzekł jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie wydano na podstawie stanu faktycznego przedstawionego przez zapytującego oraz w oparciu o stan prawny obowiązujący na dzień wydania.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia (art.14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej).

Urząd Skarbowy w Grójcu