Temat interpretacji
Działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 86 ust. 1, ust. 3-5 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - po rozpatrzeniu wniosku podatnika N T z dnia 20.12.2005 r., który wpłynął do tut. organu w dniu 21.12.2005 r., w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w kwestii:
- Czy spełnienie wymagań technicznych podczas badania dodatkowego pojazdu w odniesieniu do podrodzaju van, wielozadaniowy jest podstawą do wydania zaświadczenia o spełnieniu wymagań VAT-1?
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ropczycach uznaje stanowisko Strony przedstawione w przedmiotowym wniosku w zakresie stosowania przepisów ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) za prawidłowe.
W dniu 21.12.2005 r. wpłynął do tut. organu podatkowego wniosek podatnika w sprawie udzielenia pisemnej informacji w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej. W pierwszej części wniosku podatnik zwrócił się z zapytaniem - czy spełnienie wymagań technicznych podczas badania dodatkowego pojazdu w odniesieniu do podrodzaju van, wielozadaniowy jest podstawą do wydania zaświadczenia o spełnieniu wymagań VAT-1?Zdaniem podatnika warunki techniczne stwierdzone podczas badania pojazdu winny być podstawą do wydania zaświadczenia VAT-1 potwierdzającego spełnienie wymagań w/w ustawy o podatku od towarów i usług.
Odnosząc się do pierwszego zapytania (drugie zapytanie zostanie załatwione odrębnym postanowieniem) organ zważył co następuje. W art. 86 ust. 3 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług opublikowanej w Dz. U. Nr 54, poz. 535 znowelizowanej ustawą z dnia 21.04.2005 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 90, poz. 756) określono, że w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca nie więcej jednak niż 6.000 zł. Jednocześnie art. 86 ust. 4 wskazuje, że zasady związane z ograniczeniem odliczenia kwoty podatku naliczonego nie dotyczą określonych kategorii pojazdów samochodowych wymienionych w pkt 1-7 tego przepisu. I tak w punkcie 1) określono, że przepis ust.3 nie dotyczy - pojazdów samochodowych mających jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą, klasyfikowanych na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van.Zgodnie z ust. 5 powołanego art. 86 ustawy - spełnienie wymagań dla pojazdów samochodowych określonych w ust. 4 pkt 1-4 stwierdza się na podstawie dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwierdzonego zaświadczeniem wydanym przez tę stację oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu, zawierającego właściwą adnotację o spełnieniu tych wymagań.Stąd też w przypadku spełnienia wymagań określonych w art. 86 ust. 4 pkt 1-4, przeprowadzający badanie techniczne pojazdu - potwierdza to stosownym zaświadczeniem sygnowanym przez stację przeprowadzającą to badanie.Biorąc pod uwagę powyższe, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ropczycach uznaje za prawidłowe stanowisko podatnika zajęte w przedmiotowym piśmie.Jednocześnie informuje się, że niniejszej interpretacji dokonano w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez podatnika we wniosku oraz stan prawny na dzień złożenia wniosku.
Ponadto organ podatkowy informuje ze zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej - niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika. Natomiast zgodnie z art. 14b § 2 Ordynacji podatkowej - niniejsza interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy, do czasu jej zmiany lub uchylenia.