POSTANOWIENIE - Interpretacja - I-2/443-24/06/MM

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 14.06.2006, sygn. I-2/443-24/06/MM, Pierwszy Urząd Skarbowy w Zielonej Górze

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art.14a § 1 i 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze po rozpatrzeniu wniosku z dnia 15.05.2006r. (data wpływu 15.05.2006r.) o interpretację prawa podatkowego dot. podatku od towarów i usług

postanawia uznać stanowisko przedstawione we wniosku za prawidłowe.

Uzasadnienie

Stan faktyczny przedstawiony przez Podatnika:

Z przedstawionego we wniosku z dnia 15.05.2006 r. wynika , że w dniu 10 marca 2006 r. na podstawie aktu notarialnego dokonała Pani sprzedaży inwestycji (gruntu wraz z pawilonem handlowym) w zabudowie szeregowej, która nie była w ewidencji środków trwałych jak i też amortyzowana.

W/w inwestycja od 1996 r. była Pani własnością a w latach 1.VI.2001 r. do 30.IV.2003 r. prowadziła Pani w tym obiekcie działalność gospodarczą (handel art. chemicznymi i przemysłowymi).

Pyta Pani czy z tytułu sprzedaży tej inwestycji ma Pani obowiązek odprowadzić podatek.Pani zdaniem nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Stanowisko Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze w sprawie:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że dokonała Pani dostawy gruntu wraz z pawilonem handlowym będącego Pani własnością.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

W myśl art. 15 ust. 2 cyt. ustawy działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Jeżeli zatem osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej lub osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą dokonuje sprzedaży swojego majątku w warunkach wskazujących, że działania te nie są czynione z zamiarem ich powtarzania (kontynuowania) i nie zmierzają do nadania im stałego (zorganizowanego) charakteru, a towary te nie były nabywane w celu ich dalszej odsprzedaży - to czynności takie nie są uznawane na działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy.

Z treści zapytania wynika, że inwestycja (grunt z pawilonem handlowym) od 1996 r. była Pani własnością a dopiero w latach 1.VI.2001 r. do 30.IV.2003 r. wykorzystywana była przez Panią dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jest działalnością handlową sprzedaż majątku osobistego, gdyż handel oznacza dokonywanie w sposób zorganizowany zakupów towarów w celu ich odsprzedaży.

Mając powyższe na uwadze nie jest Pani podatnikiem podatku od towarów i usług z tytułu przedmiotowej transakcji.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Zielonej Górze