Naczelnik Urzędu Skarbowego działając na podstawie art.14a par.1 oraz par. 4 ustawy -Ordynacja podatkowa po rozpatrzeniu wniosku z dnia 08.12.2005r w... - Interpretacja - 1430/NP/443/1/06/UC

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 03.01.2006, sygn. 1430/NP/443/1/06/UC, Urząd Skarbowy w Szydłowcu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego działając na podstawie art.14a par.1 oraz par. 4 ustawy -Ordynacja podatkowa po rozpatrzeniu wniosku z dnia 08.12.2005r w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w sprawie dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług wykonywanych usług dziennikarsko- dokumentacyjnych w zakresie opracowania felietonów, sprawozdań i komentarzy dziennikarskich stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe.

Wg stanu faktycznego przedstawionego we wniosku podatnik świadczy usługi dziennikarsko-dokumentacyjne w zakresie opracowania działań w postaci felietonów, sprawozdań i komentarzy dziennikarskich, obejmujących m.in opracowanie merytoryczne wszelkich potrzebnych materiałów do wykorzystania dla celów audycji telewizyjnych na rzecz spółki produkującej i/lub emitującej programy telewizyjne.W ramach powyższego zakresu czynności podatnik przygotowuje opracowania obejmujące propozycje dotyczące sposobu prowadzenia audycji telewizyjnej oraz przygotowuje dokumentacje do tych audycji. W szczególności, w przypadku programów typu reporterskiego lub talk-show.Podatnik nie użycza swojego wizerunku w ramach emitowanych przez spółkę audycji telewizyjnych. Podatniczka podaje też, że według Urzędu Statystyczngo w Łodzi powyższe usługi zostały sklasyfikowane w grupowaniu PKWiU 92.40.10-00.00"Usługi świadczone przez agencje informacyjne"

Zapytanie i stanowisko podatnika1)czy wykonywane przez podatnika usługi są zwolnione przedmiotowo z podatku VAT ?2)Czy podatnik jest uprawniony do odliczenia podatku naliczonego stosownie do art.86 ust.1 w zwiazku z art.88 ust.1 pkt.2 ustawy o VAT jeżeli odpowiedź na pytanie pierwsze jest negatywna .

Ad.1 Zdaniem podatnika w przedstawionym powyżej stanie faktycznym usługi powyższe powinny być traktowane jako zwolnione przedmiotowo z podatku VAT stosownie do poz.11 załącznika nr 4 do ustawy o VAT zwolnienie przedmiotowe z podatku VAT ma zastosowanie do następujących usług objętych działaniem PKWiU 92 "Usługi związane z kulturą w tym również usługi twórców i artystów wykonawców w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów za przekazywanie lub udzielanie licencji do praw autorskich lub do praw do artystycznego wykonywania, usługi związane z rekreacją i sportem.

Ad.2 Działalność Podatnika traktowana jest na gruncie ustawy o PIT jako działalność wykonywana osobiście, o której mowa w art.13 pkt.8 lit.a ustawy o PIT, z tego względu nie zachodzi przypadek odliczania poszczególnych wydatków jako kosztów uzyskania przychodu - koszty przychodu określane są ryczałtowo, jako procent przychodów podatnika. Sytuacja powyższa nie oznacza jednak, że zdaniem podatnika usługi określone opodatkowane byłyby podatkiem VAT to nie mógłby on wogóle odliczyć podatku naliczonego. Taka teza byłaby całkowicie zaprzeczeniem istoty konstrukcji podatku od wartości dodanej jakim jest podatek VAT sprowadzającej się do pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony.

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego i stanowisko tut. Organu podatkowego.

W dniu 8 grudnia podatniczka złożyła wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa, ani postępowanie przed sądem administracyjnym.

Wnioskodawca we wniosku, który złożył w dniu 08.12.2005r podaje, że świadczy usługi dziennikarsko- dokumentacyjne w zakresie opracowania działań w postaci felietonów , sprawozdań i komentarzy dziennikarskich , obejmujących m.in opracowanie merytoryczne wszelkich potrzebnych materiałów do wykorzystania dla celów audycji telewizyjnych na rzecz spółki produkującej i/lub emitującej programy telewizyjne. W ramach powyższego zakresu czynności Podatnik przygotowuje opracowania obejmujące popozycje pytań i propozycje dotyczące sposobu prowadzenia audycji telewizyjnej oraz przygotowuje dokumentację do tych audycji.W szcególności , w przypadku programów typu reporterskiego lub talk -show. Podatnik nie użycza wojego wizerunku w ramach emitowanych przez spółke audycji telewizyjnych. Podatnik sam decyzduje o sposobie i miejscu wykonywania powyższych czynności. Zdaniem podatniczki w/w usługi są zwolnione przedmiotowo z podatku od towarów i usług VAT.

W śswietle przytoczonych przepisów prawa podatkowego stanowisko zaprezentowane przez podatnika jest nieprawidłowe.

Zgodnie z przepisem art.43 ust.1 pkt1 poz.11 załącznika nr 4 do ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54,poz.535 z późn.zm.) usługi zwiazane z kulturą , w tym również usługi twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów za przekaazanie lub udzielenia licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonywania (objęte grupowaniemPKWiU exx 92) zwolnione są od podatku od towarów i usług z wyłączeniami określonymi w tej pozycji. Natomiast usługi sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 92.40.10-00.00 podlegaja opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg stawki 22% na podstawie art.41 ust.1 w/w ustawy o podatku od towarów i usług. Podatniczka podaje we wniosku że usługi świadczone przez nią zostały sklasyfikowane w tej grupie.

Natomiast jeżeli chodzi o opodatkowanie czynności wynikających z zawartych umów zlecenia oraz umów o dzieło wiąże się bezpośrednio z definicją działalności gospodarczej określonej dla potrzeb podatku od towarów i usług w art.15 ust.2 w/w ustawy.Zgodnie z tą definicją działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonywujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonywana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą o której mowa w ust.1 nie uznaje się czynności z tytułu których przychody zostały wymienione w art.13 pkt. 2-9 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonywania tych czynności osoby te są związane ze zlecajacym wykonywanie czynności i wykonującym zlecenie czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie czynności wobec osób trzecich. Kwestie odpowiedzialności wobec osób trzecich możemy rozpatrywać co do zasady w sytuacji , gdy czynności wykonywane przez osobe fizyczną zatrudniona na umowę zlecenie lub umowę o dzieło są tożsame z czynnościami podmiotu zlecajacego wykonanie tych czynności "na zewnątrz".

Jeżeli zatem czynności wykonywane na podstawie umów zlecenia, o dzieło lub innych o podobnym charakterze, nie mają cech istotnych dla umowy o prace co do warunków wykonywania czynności, wynagradzania i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności, wówczas czynności wykonywane na podstawie takiej umowy podlegały i podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na zasadach ogólnych w ustawie .Osoby wykonujące czynności w ramach umów zlecenia lub umów o dzieło, do których nie mają zastosowania wyłączenia z ustawy określone w art.15 ust.3 - jeżeli są podatnikami zarejestrowanymi dla potrzeb podatku od towarów i usług, korzystają również z praw przysługujących podatnikom tego podatku tj. z prawa do pomniejszenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy zakupach, zgodnie z zasadami zawartymi w ustawie art.86 ust.1.

Podkreślić należy, że podana interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania niniejszego postanowienia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących.Nie jest wiażąca dla podatnika/płatnika/inkasenta następcy prawnego podatnika/osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Urząd Skarbowy w Szydłowcu