POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP3/443-0111/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 07.02.2006, sygn. PP3/443-0111/05, Drugi Urząd Skarbowy w Gdyni

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art.14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. Nr 8 z 2005r., poz.60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 28.11.2005r., uzupełnionego pismem z dnia 10.01.2006r. (data wpływu 13.01.2006r.), pismem z dnia 19.01.2006r. i pismem z dnia 30.01.2006r., o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie rozliczania podatku VAT od działalności prowadzonej przez oboje małżonków,

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Podaniem z dnia 28.11.2005r., uzupełnionym pismem z dnia 10.01.2006r. (data wpływu 13.01.2006r.), pismem z dnia 19.01.2006r. i pismem z dnia 30.01.2006r., wnioskodawcy zwrócili się o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe i kontrola podatkowa oraz postępowanie przed sądem administracyjnym.

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego, działalność gospodarcza prowadzona była na imię obojga małżonków, natomiast dla celów podatkowych, w tym podatku od towarów i usług, małżeństwo posługiwało się numerem identyfikacyjnym żony, która złożyła zgłoszenie rejestracyjne i figuruje do chwili obecnej jako podatnik podatku od towarów i usług. Od dnia 01.01.2006r. każde z małżonków prowadzi samodzielnie działalność gospodarczą, gdyż posiadają odrębne wpisy do ewidencji działalności gospodarczej w Urzędzie Miasta. Podatnikiem VAT jest nadal Pani. Natomiast Pan z dniem 01.01.2006r. zawiesił swoją działalność gospodarczą. Na mocy art.113 ust.1 ustawy PTU Pan nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Na zaświadczeniach o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, zarówno u Pani, jak i Pana, jako określenie przedmiotu działalności wskazali pomocniczą działalność finansową (symbol PKWiU 67.13.10-00.90), działalność związaną z ubezpieczeniami i funduszami emerytalno - rentowymi (symbol PKWiU 67.20.10-00.90) oraz działalność w zakresie ustawicznego kształcenia dorosłych i pozostałych form kształcenia (symbol PKWiU 80.42.20). Ponadto Pani dodatkowo świadczy usługi najmu powierzchni biurowej. Faktury VAT wystawiane przez podatnika zawierają m.in. nazwę sprzedawcy - "X" oraz NIP Pani, natomiast rachunki wystawiane przez Pana będą zawierały w swej treści m.in. nazwę sprzedawcy - "X" oraz NIP Pana.

Podatnik zwraca się z zapytaniem, czy prawidłowo, z punktu widzenia przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, została zorganizowana działalność gospodarcza prowadzona przez oboje małżonków.

Zdaniem podatnika, w/wym. forma organizacyjna jest prawidłowa.

Organ podatkowy wyjaśnia co następuje:

Zgodnie z art.15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz.535 z późn.zm.) zwanej dalej ustawą PTU, podatnikami podatku od towarów i usług są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Stosownie do art.96 ust.1 i ust.3 ustawy PTU podmioty, o których mowa w art.15, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art.5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, z zastrzeżeniem ust.3. Naczelnik urzędu skarbowego rejestruje podatnika i potwierdza jego zarejestrowanie jako "podatnika VAT czynnego" lub w przypadku podatników, o których mowa w ust.3 - jako "podatnika VAT zwolnionego".

Na podstawie art.2 ust.1 ustawy z dnia 13 października 1995r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz.U. Nr 142, poz.702 z późn.zm.) zwanej dalej ustawą o NIP, osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które na podstawie odrębnych ustaw są podatnikami, podlegają obowiązkowi ewidencyjnemu oraz otrzymują numery identyfikacji NIP.

Zgodnie z art.5 ust.1 ustawy o NIP zgłoszenia identyfikacyjnego dokonuje się jednokrotnie, bez względu na rodzaj oraz liczbę opłacanych przez podatnika podatków, formę opodatkowania, liczbę oraz rodzaje prowadzonej działalności gospodarczej oraz liczbę prowadzonych przedsiębiorstw.

Podatnicy podatku od towarów i usług mają obowiązek aktualizowania danych objętych zgłoszeniem identyfikacyjnym przez dokonanie zgłoszenia aktualizacyjnego do właściwego naczelnika urzędu skarbowego nie później niż w terminie 14 dni od dnia, w którym nastąpiła zmiana danych, stosownie do art.9 ust.1 pkt 1 ustawy o NIP.

Jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego w piśmie Pani i Pan posiadają odrębne wpisy do ewidencji działalności gospodarczej. Dokonanie przez organ ewidencyjny wpisu do ewidencji działalności gospodarczej drugiego małżonka jako oddzielnego przedsiębiorcy, a także wykreślenie z ewidencji działalności gospodarczej małżonka, który nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług, nie skutkuje powstaniem obowiązku dokonania zmian w zakresie rozliczeń podatku od towarów i usług. Nadal podatnikiem podatku od towarów i usług jest ten z małżonków, który złożył zgłoszenie rejestracyjne w podatku od towarów i usług i którego NIP został potwierdzony na druku VAT-5.

Ze złożonego w tut. urzędzie wniosku o interpretację wynika, że z dniem 01 stycznia 2006r. każde z małżonków prowadzi samodzielnie działalność gospodarczą. Podatnikiem podatku od towarów i usług jest Pani. Natomiast Pan, pomimo iż nie był zobowiązany do rejestracji odrębnej działalności gospodarczej (działalność zawieszona z dniem 01.01.2006r.), złożył w tut. urzędzie druk NIP-1. Jako rodzaj prowadzonej działalności wskazał pomocniczą działalność finansową (symbol PKWiU 67.13.10-00.90), działalność związaną z ubezpieczeniami i funduszami emerytalno - rentowymi (symbol PKWiU 67.20.10-00.90) oraz działalność w zakresie ustawicznego kształcenia dorosłych i pozostałych form kształcenia (symbol PKWiU 80.42.20). Powyższe usługi zwolnione są od podatku od towarów i usług na podstawie art.43 ust.1 pkt 1 ustawy PTU.

Zgodnie z art.96 ust.5 pkt 1 ustawy PTU, jeżeli podmioty, o których mowa w ust.3, rozpoczną dokonywanie sprzedaży opodatkowanej, utracą zwolnienie od podatku lub zrezygnują z tego zwolnienia, obowiązane są do złożenia zgłoszenia rejestracyjnego, o którym mowa w ust.1, a w przypadku podatników zarejestrowanych jako podatnicy VAT zwolnieni - do aktualizacji tego zgłoszenia przed dniem dokonania pierwszej sprzedaży towaru lub usługi, innych niż zwolnione od podatku na podstawie art.43 ust.1 pkt 1, 2 i 4-13 oraz art.82 ust.3, w przypadku rozpoczęcia dokonywania tej sprzedaży.

Zatem w myśl w/cyt. przepisów prawa podatkowego wybór przez oboje małżonków formy organizacyjnej polegającej na odrębnej rejestracji działalności gospodarczej nie stanowi naruszenia przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Organ podatkowy informuje ponadto, że w zakresie podatku dochodowego odpowiedź zostanie udzielona odrębnym postanowieniem.

Mając na uwadze powyższe postanowiono jak w sentencji.

Drugi Urząd Skarbowy w Gdyni