Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie, działając na podstawie art. 14 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr... - Interpretacja - USIII/443/VAT/355/51/06/WO

Shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 26.06.2006, sygn. USIII/443/VAT/355/51/06/WO, Urząd Skarbowy Łódź-Polesie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie, działając na podstawie art. 14 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 24. 04. 2006r. (data wpływu do urzędu 25. 04. 2006r.) w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, nie podziela poglądu przedstawionego przez Podatnika w złożonym wniosku.

W dniu 25. 04. 2006r. wpłynęło do tut. Organu pismo z dnia 24. 04. 2006r. dotyczące interpretacji przepisów ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.)

W powyższym wniosku przedstawiacie Państwo następujący stan faktyczny:
Jesteście Państwo zakładem budżetowym Gminy Miasta Łódź realizującym zadania z zakresu kultury fizycznej i sportu na rzecz mieszkańców Łodzi. Między innymi świadczycie usługi związane z rekreacją i sportem tzn. wejście na lodowisko (zakwalifikowane do PKWiU 92.61.10-00.00 i objęte stawką VAT w wysokości 7%) oraz usługi wypożyczania sprzętu sportowego np. buty z łyżwami (zakwalifikowane do PKWiU 71.40.14-00.00 i objęte stawką podatku VAT w wysokości 22%).

Dla usprawnienia i podniesienia atrakcyjności ślizgawek planujecie Państwo w najbliższym sezonie zimowym wprowadzić elektroniczną obsługę klientów. Usługa ta ma polegać na rozliczeniu należności za korzystanie ze ślizgawki z dokładnością do 1 minuty. Dodatkowo planujecie Państwo wprowadzić karnety upoważniające do wielokrotnego wejścia na ślizgawki oraz wypożyczenia łyżew w ramach wartości karnetu ,,również rozliczane w ten sam sposób.

W związku z powyższym wnosicie Państwo pytanie: jaką stawkę należy zastosować przy sprzedaży karnetu, którym regulowana będzie należność zarówno za wejście na lodowisko jak też za wypożyczenie łyżew.

Państwa zdaniem z uwagi na łączenie opłaty za usługi opodatkowane różnymi stawkami, należy przyjąć stawkę wyższą, ewentualnie zakwalifikować usługę łączną jako usługę związaną z rekreacją i ustalić dla niej 7% VAT (na wzór omawianego w prasie w ubiegłym roku przypadku zakupu okien z ich montażem).

W wyniku analizy zawartego we wniosku stanu faktycznego oraz stanowiska w sprawie, a także w oparciu o obowiązujący stan prawny należy stwierdzić, że przedstawione stanowisko nie jest słuszne.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega min. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, w myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast w myśl art. 8 ust. 1 ustawy przez świadczenie usług, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7. Zgodnie z art. 8 ust. 3 ustawy o VAT usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Art. 41 ust. 2 stanowi, iż dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

Do obowiązków dokonującego dostawy określonego towaru lub usług należy przyporządkowanie i zastosowanie właściwego symbolu PKWiU. Wysokość stawki uzależniona jest od podporządkowania konkretnej dostawie towaru lub usługi właściwego symbolu PKWiU. W odpowiedzi na Państwa pismo Ośrodek Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi poinformował, że wymienione w Państwa pismie usługi mieszczą się w następujących grupowaniach:- udostępnianie lodowiska na podstawie wykupionych karnetów PKWiU 92.61.10-00.00 ,,Usługi związane z działalnością stadionów i innych obiektów sportowych"- wypożyczanie sprzętu sportowego PKWiU 71.40.14-00.00 ,,Usługi dzierżawy lub wypożyczania sprzętu rekreacyjnego, rozrywkowego i sportowego", nie podał natomiast symbolu PKWiU dla usługi łącznej obejmującej wejście na lodowisko i wypożyczenie sprzętu sportowego.

Będziecie Państwo dokonywać sprzedaży karnetów zawierających pakiet usług obejmujących wejście na lodowisko i wypożyczenie łyżew, z których każda opodatkowana jest odpowiednio stawkami podatku VAT w wysokości 7% i 22%. W ocenie tut. Organu podatkowego fakt połączenia w karnet usług opodatkowanych różnymi stawkami nie stanowi przesłanki uzasadniającej zastosowanie stawki przyporządkowanej jednej z usług, bowiem tylko i wyłącznie przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz rozporządzeń wykonawczych do niej określają właściwe stawki podatkowe stosowane do dostawy towarów lub przy świadczeniu usług. Wysokość stawek podatkowych nie może być natomiast regulowana w drodze interpretacji organu podatkowego czy uznania strony. Dlatego też, przy dokonaniu sprzedaży karnetu obejmującego pakiet usług obejmujących wejście na lodowisko i wypożyczenie sprzętu sportowego, należy stosować stawki podatku odrębnie dla poszczególnych elementów składowych karnetu.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Ponadto zgodnie z art. 14b § 3 przedmiotowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Urząd Skarbowy Łódź-Polesie