Temat interpretacji
P O S T A N O W I E N I E
Na podstawie art. 14a § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 , poz. 60 z późn, zm.), art. 3 ust. 4 oraz art. 4 ust. 2 pkt. 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz. U. z 2005 r. Nr 177 poz. 1468) - po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 01 lutego 2006 roku, uzupełnionego pismem z dnia 27 lutego 2006r., w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego
p o s t a n o w i ł
nie podzielić Pana stanowiska, dotyczącego żądania wystawienia dwóch odrębnych faktur, dla osób wspólnie budujących budynek mieszkalny, każda na 50 % wartości dostarczonego czy zakupionego materiału.
U Z A S A D N I E N I E
W dniu 01 lutego 2006 roku zwrócił się Pan z wnioskiem o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych, który zawierał następujące pytania:
- czy faktury za zakup materiałów mogą być wystawiane na dowolną z budujących dwu osób, wykaz faktur każdego z nas obejmować będzie tylko faktury wystawione na wnioskodawcę, zaś kwota do zwrotu obliczana będzie indywidualnie?
- czy każda faktura VAT w rubryce "Nabywca" wyszczególniać powinna obydwie budujące osoby, wykaz faktur obejmować wszystkie tak wystawione faktury, zaś kwota do zwrotu obliczana indywidualnie?
- czy przy każdej dostawie lub zakupie żądać dwu faktur wystawionych na każdą z budujących osób, lecz na 50 % dostarczonego czy zakupionego materiału?
Stan faktyczny: Zapytanie dotyczy prawa do zwrotu części wydatków poniesionych przez osoby fizyczne, związanych z budownictwem mieszkaniowym. W latach 2006 - 2007 podatnik zamierza finansować i realizować wspólnie z drugą osobą fizyczną, budowę domu jednorodzinnego - dwupokoleniowego. Obie osoby są współwłaścicielami (po 50%) działki budowlanej. Pozwolenie na budowę zostało wystawione na wniosek tych osób i na ich nazwiska. Wybudowany dom jednorodzinny będzie współwłasnością.
Stanowisko wnioskodawcy jest następujące: zdaniem Strony, prawidłowym rozwiązaniem będzie żądać od dostawcy materiałów budowlanych, dwóch odrębnych faktur wystawionych dla każdego ze współinwestorów, na 50% wartości zakupionego materiału.
Ocena prawna w/w stanowiska wnioskodawcy: Zgodnie z art. 3 ust. 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz. U. z 2005 r. Nr 177 poz. 1468) - dokumentem stanowiącym podstawę do obliczenia kwoty zwrotu części wydatków, o których mowa w ust. 1, jest faktura wystawiona dla osoby fizycznej.
Prawo do zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych, o którym mowa w art. 3 ust. 1, jest posiadanie przez osobę fizyczną pozwolenia na budowę w przypadku inwestycji dla której zgodnie z ustawą z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2003 r. Nr 207 poz. 2016 z późn. zm.) wymagane jest takie pozwolenie - art. 4 ust. 2 pkt. 2 w/w ustawy.
Cytowana ustawa z dnia 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym, w sposób odrębny nie reguluje kwestii dokumentowania wydatków poniesionych przez więcej niż jedną osobę fizyczną a dotyczących tej samej inwestycji.
Zatem w przypadku równych udziałów we współwłasności domniemywa się również, że równe są udziały w ponoszonych nakładach związanych z tą nieruchomością.
Jeżeli materiały na budowę domu, będą zakupione przez obu współwłaścicieli nieruchomości i zapłata za fakturę poniesiona zostanie przez obie osoby fizyczne, winni Państwo żądać wystawienia faktury VAT na obu współwłaścicieli. Odliczenie kwoty podatku VAT z tak wystawionej faktury, będzie zatem odpowiadało udziałowi we współwłasności nieruchomości.
W przypadku dokonywania zakupów i zapłaty za materiały budowlane odrębnie przez poszczególnych współwłaścicieli oraz wystawienia faktury tylko na jedną osobę - odliczenie części podatku VAT będzie możliwe w całości tylko przez tę osobę, na którą została wystawiona faktura VAT.
W świetle powyższego organ podatkowy nie podziela Pana stanowiska, że w przypadku współfinansowania jednej inwestycji mieszkaniowej przez dwóch właścicieli winien Pan w każdym przypadku żądać wystawienia odrębnej faktury VAT dokumentującej 50 % wydatków na zakupione materiały budowlane.
Tak więc biorąc pod uwagę powyższe uzasadnienie organ podatkowy postanawia jak w sentencji.