Na podstawie art. 216 § 1 oraz art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po zapoznaniu s... - Interpretacja - US.III.44/406/VAT/44/2005

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 04.01.2006, sygn. US.III.44/406/VAT/44/2005, Urząd Skarbowy w Rawie Mazowieckiej

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 216 § 1 oraz art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po zapoznaniu się z treścią wniosku z dnia 27.12.2005 r. (doręczonego w dniu 28.12.2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Rawie Mazowieckiej uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wniosku.

W dniu 28.12.2005 r. do tut. organu podatkowego wpłynął wniosek małżonków o udzielenie pisemnej interpretacji o zakresie stosowania ustawy z dnia 02.07.2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, w którym małżonkowie podnosili, iż prowadzą działalność gospodarczą, posługując się numerem NIP jednego z małżonków. Ich zdaniem mimo, iż ustawa o swobodzie działalności gospodarczej nakazuje, aby małżonkowie prowadzący wspólnie działalność gospodarczą uzyskali odrębne wpisy do ewidencji działalności gospodarczej, nie powoduje to żadnych zmian w rozliczeniach podatkowych.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Rawie Mazowieckiej, po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego stwierdza, co następuje: przepisy ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) dla potrzeb tego podatku definiują zarówno pojęcie podatnika jak pojęcie działalności gospodarczej. Zgodnie z art. 15 ust. 1 powołanej ustawy o podatku od towarów i usług podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2 bez względu na cel i rezultat takiej działalności. Na gruncie ww. ustawy status prawnopodatkowy małżonków określany jest w zależności od przyjętej przez nich formy działalności gospodarczej. W sytuacji, gdy małżonkowie prowadząc taką działalność nie zawrą umowy spółki cywilnej, wówczas podatnikiem podatku od towarów i usług będzie ten małżonek, który dokonał zgłoszenia rejestracyjnego dla potrzeb tego podatku. Zatem ewentualne skutki podatkowe w podatku od towarów i usług związane z rozwiązaniami określonymi w ustawie z dnia 2 lipca 2004 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej, zależeć będą wyłącznie od niezależnych decyzji podejmowanych przez małżonków w zakresie formy prowadzenia działalności gospodarczej.

Reasumując - w świetle przedstawionego stanu faktycznego oraz przepisów prawnopodatkowych, zmiana wspólnego wpisu do ewidencji działalności gospodarczej na dwa odrębne wpisy w przypadku, gdy prowadzona jest wspólna działalność gospodarcza na imię i nazwisko obojga małżonków i posługują się oni NIP jednego z nich, nie wywołuje skutków podatkowych powodujących konieczność rejestracji drugiego z małżonków.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swą moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika. Jest natomiast wiążąca dla organu podatkowego i organu kontroli skarbowej właściwych dla podatnika i może zostać zmieniona bądź uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w art. 14b § 5.

Urząd Skarbowy w Rawie Mazowieckiej