Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Naczelnik Urz... - Interpretacja - PP1/443-107/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 27.02.2006, sygn. PP1/443-107/05, Urząd Skarbowy w Elblągu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Elblągu stwierdza, że stanowisko Stowarzyszenia (...), zawarte we wniosku z dnia 12.12.2005 r., iż zakup wina na terenie państwa członkowskiego i zużytkowanie go w ramach reprezentacji na terenie tego państwa nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w kraju, jest prawidłowe.

W skierowanym do organu podatkowego piśmie z dnia 12.12.2005 r., Stowarzyszenie (...), zwróciło się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co od zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług zakupu przez Stronę wina na terenie państwa członkowskiego i zużytkowania go w ramach reprezentacji na terenie tego państwa.

Stowarzyszenie wyjaśniło, że podczas posiedzenia Prezydium Euroregionu Bałtyk w Brukseli i spotkania z przedstawicielami Parlamentu Europejskiego w sprawie realizacji funduszy pomocowych UE, zakupiło w Brukseli wino i tam też zużytkowało je w ramach reprezentacji.

W związku z powyższym Strona wystąpiła z zapytaniem, czy jest to wewnątrzwspólnotowe nabycie, które nabywca winien opodatkować na terytorium kraju, biorąc po uwagę, że wino jest towarem akcyzowym.

Zdaniem Stowarzyszenia nie wystąpi konieczność opodatkowania, gdyż przy nabyciu nie przysługiwało Stronie prawo odliczenia podatku od towarów i usług, a także nie nastąpił przywóz towaru do kraju celem dalszej odsprzedaży. Zostały one zużytkowane na cele reprezentacyjne w Brukseli, które są związane z działalnością statutową Stowarzyszenia.

W powyższej sprawie, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Elblągu stwierdza co następuje:

Zgodnie z regulacją zawartą w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.

Biorąc pod uwagę wyjaśnienie Strony zawarte we wniosku z dnia 12.12.2005 r., iż nie nastąpił przywóz zakupionego wina na terytorium kraju, czyli nie nastąpiło przemieszczenie towaru z jednego państwa członkowskiego na terytorium innego państwa członkowskiego, nie doszło w przedmiotowej sprawie do wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

W przedstawionej przez Stowarzyszenie (...) sprawie, nie będzie mieć również zastosowania zapis zawarty w art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, który stanowi, że przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:
1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia;
2) wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny
- jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

W wymienionym w w/cyt. przepisie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, zawarto regulację, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej ?podatkiem?, podlegają:
1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Biorąc pod uwagę w/w przepisy, należy stwierdzić, że mają one zastosowanie jedynie do czynności podjętych w ramach art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług na terytorium kraju, a więc nie odnoszą się do stanu faktycznego przedstawionego przez Stronę we wniosku z dnia 12.12.2005 r.

Z uwagi na powyższe, organ podatkowy stwierdza, że stanowisko Stowarzyszenia (...), iż zakup wina na terenie państwa członkowskiego i zużytkowanie go w ramach reprezentacji na terenie tego państwa nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w kraju, jest prawidłowe.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Elblągu informuje, że interpretacja została udzielona w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę i stan prawny obowiązujący na dzień zaistnienia stanu faktycznego opisanego we wniosku z dnia 24.11.2005 r., uzupełnionego pismami z dnia 06.12.2005 r. i z dnia 13.02.2006 r.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na postanowienie w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Elblągu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej).
W przypadku wniesienia zażalenia należy dołączyć opłatę skarbową w wysokości 5 zł od wniosku.

Urząd Skarbowy w Elblągu