POSTANOWIENIE - Interpretacja - PPE3/443-6/06

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 24.02.2006, sygn. PPE3/443-6/06, Urząd Skarbowy w Radzyniu Podlaskim

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216 § 1 w związku z art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Radzyniu Podlaskim postanawia uznać stanowisko Podatnika zawarte w złożonych w dniu 20.12.2005 roku wniosku w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności statutowych, wynajmu lokali i domków za prawidłowe z obowiązującym stanem prawnym.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 20.12.2005 r. Podatnik zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Radzyniu Podlaskim o udzielenie pisemnej interpertacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w odniesieniu do opodatkowania podatkiem od towarów i usług przychodów z działalności statutowej takich jak:- wpłaty składek członkowskich- symbol PKWiU 91.11- opłaty za przygotowanie i prowadzenie umów w ramach nadzoru nad praktyczną nauką zawodu - symbol PKWiU 91.11- opłata za poświadczenie okresu pracy w czasie przynależności do Cechu - symbol PKWiU 91.11- opłaty z tyułu organizacji kursów (BHP, podwyższające kwalifikacje zawodowe) - symbol PKWiU ex 80,- opłaty za dzierżawę lokali - symbol PKWiU 70.20,- opłaty za wynajem domków letniskowych - symbol PKWiU 55.23.

Przedstawiając swoje stanowisko w sprawie Podatnik stoi na stanowisku, że czynności wykonywane w ramach działań statutowych podlegają zwolnieniu od podatku od towarów i usług zaś wynajem lokali winien być opodatkowany stawką 22%.

Odnosząc się do powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Radzyniu Podlaskim wyjaśnia:

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 z późn. zm.) zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W załączniku tym w poz. 10 wskazano usługi świadczone przez organizacje członkowskie, gdzie indziej niesklasyfikowane zastrzegając, iż zwolnienie odnosi się tylko wyłącznie do usług statutowych. Zakładając, że Podatnik usługi wymienione we wniosku prawidłowo zakwalifikował jako mieszczące się pod symbolem 91 PKWiU nie sklasyfikowane gdzie indziej należy przyjąć że wpłaty składek członkowskich, opłaty za przygotowanie i prowadzenie umów w ramach nadzoru nad praktyczną nauką zawodu, opłata za poświadczenie okresu pracy w czasie przynależności do Cechu, oraz opłaty z tyułu organizacji kursów (BHP, podwyższające kwalifikacje zawodowe) są zwolnione z podatku od towarów i usług, tak jak i usługi w zakresie organizacji kursów podwyższających kwalifikacje zawodowe klasyfikowane pod symbolem 80 PKWiU.

Nie podlegają natomiast zwolnieniu od podatku od towarów i usług nie wymienione w przywołanym wyżej załączniku usługi wynajmu lokali na działalność gospodarczą i wynajem domków letniskowych. Wynajem lokali na działalność gospodarczą, jako nie wymieniony w art. 43 ustawy o podatku VAT jak i w treści tej ustawy i treści rozporządządzeń wykonawczych do tej ustawy podlega opodatkowaniu stawką podstawową w wysokości 22%. Natomiast usługi w zakresie wynajmu domków letniskowych klasyfikowany pod symbolem 55.23 PKWiU zostały wymienione w poz. 140 załącznika nr 3 do ustawy grupującego usługi, których dostawa opodatkowana jest stawką 7%.

Nadmienia się, że za prawidłowe sklasyfikowanie sprzedawanych towarów czy świadczonych usług odpowiedzialność ponosi Podatnik, gdyż organ podatkowy nie ma uprawnień w tym zakresie.

Mając na uwadze powyższe postanowiono jak na wstępie.

Przedmiotowa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, oraz nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia

Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej). Zażalenie wnosi się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Radzyniu Podlaskim.

W przypadku składania zażalenia należy dołączyć znaki opłaty skarbowej w wysokości 5 zł od zażalenia oraz 50 gr. od każdego załącznika. Zażalenie winno odpowiadać warunkom określonym w art. 222 Ordynacji podatkowej czyli powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.

Urząd Skarbowy w Radzyniu Podlaskim