Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawnypostanawia uzna... - Interpretacja - 1471/NUR1/443-525/05/IK

shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 12.01.2006, sygn. 1471/NUR1/443-525/05/IK, Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawnypostanawia uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej organizuje konferencje, seminaria, szkolenia oraz spotkania promocyjne. W związku z tymi działaniami Spółka nabywa usługi cateringowe polegające na dostarczaniu przygotowanych potraw i posiłków do miejsc w których organizowane są wydarzenia, ich odpowiednim eksponowaniu i serwowaniu.

Spółka stoi na stanowisku, że podatek od towarów i usług naliczony z tytułu nabycia usług cateringowych podlega odliczeniu zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT.

Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika:

usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem:

a)przypadków, gdy usługi te zostały nabyte przez podatników świadczących usługi turystyki, jeżeli w skład usługi turystyki, opodatkowanej na zasadach innych niż określone w art. 119, wchodzą usługi noclegowe lub gastronomiczne albo jedne i drugie,

b)nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób.

W myśl art. 8 ust. 3 w/w ustawy, usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych.

Biorąc powyższe pod uwagę oraz przedstawiony przez Stronę stan faktyczny należy stwierdzić, iż w/cyt przepis art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy ma zastosowanie wyłącznie do usług gastronomicznych sklasyfikowanych w grupowaniu PKWiU 55.3 ?usługi gastronomiczne?. Natomiast usługi cateringowe mieszczą się w grupowaniu PKWiU 55.5 ?usługi stołówkowe i usługi dostarczania posiłków dla odbiorców zewnętrznych?. A zatem Spółka ma prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z tytułu zakupu tych usług pod warunkiem, że są wykorzystywane do wykonania czynności opodatkowanych zgodnie z art. 86 ust. 1 w/w ustawy oraz jeśli mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie