P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1471/NTR2/443-508/05/MŻ

Shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 05.01.2006, sygn. 1471/NTR2/443-508/05/MŻ, Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Sp. z o.o. z dnia 10.10.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie - biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia:

uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż w związku z prowadzoną działalnością Strona udziela kontrahentom z krajów nadbałtyckich tzw. rabatów naturalnych, polegających na dołączeniu do niektórych partii sprzedawanych towarów handlowych dodatkowych produktów, bez pobierania za nie wynagrodzenia. Produkty przekazywane nieodpłatnie są wywożone z Polski do krajów nadbałtyckich, na terenie których nabywcy towarów posiadają siedziby. Produkty przekazywane nieodpłatnie nie zawsze stanowią towary tego samego rodzaju, co towary sprzedawane. Zasady udzielania rabatów naturalnych nie są ustalone jakąkolwiek pisemną umową zawartą z kontrahentem. Decyzja o udzieleniu rabatu, o rodzaju oraz ilości towarów przekazywanych kontrahentom bez pobrania wynagrodzenia, jak i o częstotliwości udzielania rabatów poszczególnym kontrahentom należy do Strony. W związku z powyższym Strona zwróciła się o potwierdzenie stanowiska, iż traktowanie przez nią opisanych nieodpłatnych przekazań towarów na rzecz kontrahentów z innych krajów Unii Europejskiej jako wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów jest prawidłowe, a dostawa ta - po spełnieniu warunków przewidzianych w art. 42 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług - podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki 0%.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 i pkt 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m. in. odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju oraz wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Co należy rozumieć przez "dostawę towarów", o której mowa w w/w art. 5 ust. 1 pkt 1, określa art. 7 ustawy. Zgodnie z ust. 1 tego artykułu przez dostawę towarów, o której mowa powyżej rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. W myśl ust. 2 w/w artykułu przez dostawę towarów rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

1)przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników,

2)wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny,

- jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub części.

Zgodnie z art. 7 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług, w brzmieniu obowiązującym od dnia 1.06.2005 r., nadanym ustawą z dnia 21 kwietnia 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 90, poz. 756), przepisu ust. 2 nie stosuje się do przekazywanych drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek. Szczegółowe definicje prezentów o małej wartości oraz próbek, o których wyżej mowa, zawierają odpowiednio przepisy ust. 4 i 7 cytowanego artykułu.

Z kolei przez wewnatrzwspólnotową dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 5 ustawy, rozumie się zgodnie z jej art. 13 ust. 1 wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, z zastrzeżeniem ust. 2 - 8.

Na podstawie cytowanych przepisów stwierdzić należy, iż opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jako wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów podlega zatem każda dostawa towarów - w tym również polegająca na nieodpłatnym przekazaniu przez podatnika towarów na cele związane, jak i inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, z wyłączeniem drukowanych materiałów reklamowych i promocyjnych oraz prezentów o małej wartości i próbek, o których mowa w art. 7 ust. 3 i następne ustawy - dokonywana przez podatnika, o którym mowa w art. 13 ust. 6 ustawy, na rzecz nabywcy, o którym mowa w ust. 2 w/w artykułu, w wykonaniu której następuje wywóz towarów z terytorium kraju (Polski) na terytorium innego państwa członkowskiego Wspólnoty Europejskiej. W razie spełnienia warunków określonych w art. 42 ustawy o podatku od towarów i usług dostawa ta podlega stosownie do ust. 1 tego artykułu opodatkowaniu według stawki 0%.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

P o u c z e n i e

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony - do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 ustawy - Ordynacja podatkowa).

Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego (art. 14a § 4 ustawy - Ordynacja podatkowa), w terminie 7 dni od dnia jego otrzymania.

Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie