P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1437/ZI/443/408/KO/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 12.01.2006, sygn. 1437/ZI/443/408/KO/05, Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a, art. 216 § 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa /Dz. U. 137 poz. 926 z późn. zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek


p o s t a n a w i a


uznać stanowisko zawarte we wniosku złożonym dnia 07 listopada 2005r., uzupełnionym w dniu 08 grudnia 2005r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług za prawidłowe


U Z A S A D N I E N I E


Biorąc pod uwagę stan faktyczny przedstawiony we wniosku oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek stwierdza co następuje:

Zgodnie z art.5 ust.1 pkt.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz.535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m. in. odpłatna dostawa towarów na terenie kraju. Za towary w świetle art. 2 pkt. 6 rozumie się rzeczy ruchome jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Zgodnie z art.7 ust. 1 cyt. ustawy przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel.

Od chwili wejścia w życie tych przepisów, tj. 01 maja 2004r. zasadą jest więc opodatkowanie dostawy gruntów podatkiem od towarów i usług.

Jak wynika z art.15 ust. 1 i 2 ustawy o VAT podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel i rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy.

Z ww. przepisów wynika więc, iż dostawa gruntów podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w sytuacji, gdy sprzedawcy można przypisać znamiona działalności gospodarczej prowadzonej z zamiarem wykonywania jej w sposób częstotliwy. Ponieważ ustawa o podatku od towarów i usług nie definiuje pojęcia "zamiar" jak również nie precyzuje pojęcia "sposób częstotliwy", w każdym przypadku należy badać, czy intencją określonej czynności, z którą łączą się skutki podatkowo - prawne było dokonywanie tej czynności wielokrotnie (czyli więcej niż jednokrotnie).

W świetle cytowanych przepisów niewątpliwie realizowaną przez Państwa dostawę dwóch działek w 2005r. oraz planowaną dostawę kolejnych dwóch w 2006r., należy uznać za działalność gospodarczą, gdyż transakcje te wskazują na zamiar wykonywania tych czynności w sposób częstotliwy.

podatku jedynie dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę. Wyłączona z tego zwolnienia jest więc dostawa terenów budowlanych oraz przeznaczonych pod zabudowę, która objęta jest, zgodnie z art. 41 ust. 1 22% stawką podatku

Redakcja przepisu art. 43 ust. 1 pkt 9 wskazuje, że ze zwolnienia od VAT nie mogą korzystać czynności dostawy, których przedmiotem są nieruchomości gruntowe zabudowane i niezabudowane, przy czym w przypadku tych ostatnich (niezabudowanych) jedynie te, które są terenami budowlanymi, lub które przeznaczone są pod zabudowę.

Natomiast dostawy gruntów niezabudowanych, będących np. gruntami rolnymi lub leśnymi są zwolnione od podatku od towarów i usług. Charakter gruntu należy ustalać w oparciu o przepisy prawa miejscowego (tj. lokalne przepisy zagospodarowania przestrzennego).

Ustawodawca zwalniając dostawę tylko określonego rodzaju gruntów nie sprecyzował w ustawie o VAT, jakie kryteria należy przyjąć dla ustalenia rodzaju gruntu. Kwalifikacja gruntów nie leży w kompetencji organów podatkowych, lecz stosownych organów.

Nie mniej jednak należy zauważyć, iż dla rozstrzygnięcia kwalifikacji danego gruntu, zasadnym wydaje się posłużenie danymi zawartymi w ewidencji gruntów oraz planem zagospodarowania przestrzennego dla ustalenia czy dany grunt jest przeznaczony pod zabudowę. Poprzez wyrażenie "grunt przeznaczony pod zabudowę" rozumieć należy zarówno te grunty, które widnieją w planie zagospodarowania przestrzennego jako przeznaczone pod zabudowę, jak i te, w stosunku do których właściciel w sposób dający się udowodnić uzewnętrznił zamiar ich przeznaczenia pod zabudowę.

Reasumując, niewątpliwie w przedstawionej we wniosku sytuacji zachodzą przesłanki do uznania dokonywanej przez Państwa dostawy gruntów za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą. Zatem dostawa tych gruntów podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów usług. Jednakże na mocy przepisu art. 43 ust. 1 pkt 9 zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę.

Wobec powyższego, jeżeli posiadane przez Państwa gruntu są terenami niezabudowanymi oraz innymi niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę, mimo, że ich dostawa wskazuje na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy podlegać będą zwolnieniu od podatku.

Powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.

Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek