W związku z art. 86 ust.1 i art. 88 ust.1 pkt.2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług / Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm./ i po rozpa... - Interpretacja - DPP-005-84/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 19.01.2006, sygn. DPP-005-84/05, Drugi Wielkopolski Urząd Skarbowy w Kaliszu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W związku z art. 86 ust.1 i art. 88 ust.1 pkt.2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług / Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm./ i po rozpatrzeniu wniosku o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie odliczenia podatku od towarów i usług, Naczelnik Drugiego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Kaliszustwierdza, że stanowisko przedstawione przez Spółkę w w/w wniosku jest prawidłowe.

Z przedstawionego stanu faktycznego we wniosku wynika, że w trakcie wykonywania usług transportowych przez Spółkę lub jej podwykonawców niejednokrotnie dochodzi do uszkodzeń przewożonego towaru /samochodów nie będących własnością przewoźnika /.

Samochody te po dowiezieniu ich do dealerów zostają naprawione przez nich we własnym zakresie. Za zużyte części i wykonaną usługę naprawy dealer wystawia fakturę VAT obciążającą Spółkę. Jeśli usługę transportu wykonywał podwykonawca, to pytająca Spółka wystawia na podwykonawcę fakturę VAT obciążającą kosztami poniesionej naprawy.

W związku z tymi faktami powstaje pytanie, czy wystawioną fakturę za naprawę samochodu traktować jako odszkodowanie czy jako pokrycie kosztów naprawy?

Zdaniem Spółki jest to zwrot kosztów naprawy i podatek od towarów i usług wynikający z tej faktury podlega odliczeniu stosownie do art.86 ustawy o VAT.

Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego stwierdza, że stanowisko Spółki w tej sprawie jest prawidłowe.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka świadcząc usługę transportu ponosi nie tylko koszty w postaci np. wynagrodzenia kierowcy, paliwa itp., ale także koszty naprawy przewożonych towarów, uszkodzonych w czasie transportu. Poniesiony zatem wydatek na naprawę przewożonych towarów ma niewątpliwie związek z realizacją czynności opodatkowanych tzn. z transportem. Dlatego też zgodnie z art.86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług / Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm./ Spółce będzie w tym przypadku, co do zasady, przysługiwało prawo do obniżenia podatku naliczonego zawartego w fakturze za naprawy uszkodzonych towarów. W przypadku świadczenia usługi transportowej przez podwykonawcę zasadnym będzie przeniesienie poniesionych kosztów naprawy na zasadzie tzw. refakturowania. Należy jednocześnie zwrócić uwagę, że prawo do odliczenia podatku naliczonego uwarunkowane jest, zgodnie z art.88 ust.1 pkt.1 ustawy o VAT, uznaniem wydatku za koszt uzyskania przychodu.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Drugi Wielkopolski Urząd Skarbowy w Kaliszu